Ana sayfa AFYONKARAHİSAR SONSUZ 8 MART

SONSUZ 8 MART

188
0

8 Mart 1857 den yarınlara merhaba.

KADINLAR, KADINLARIMIZ, ANAMIZ, BACIMIZ, KIZIMIZ, KARDEŞİMİZ, EŞİMİZ, SEVDİĞİMİZ.

O benim, o sensin, bizleriz yani, ayna gibi birbirimizin yansıması, evin ilk basamağı, yıkılmayan çatının direği, tarlada, fabrikada, cephede siper arkadaşımız, her türlü acıyı yaşamış, haksızlığa uğramış, yoksulluk, yokluk uğruna pazarlarda köle diye satılmış,

Hırçın dalgalarda sığındığımız, barınağımız olmuş, çıkarsızca sevmiş, işçim, emekçim, değeri ölçülemeyen, yüreği büyük ANALARIMIZ. İşte onlar bizleriz, sizlersiniz.

Dünya emekçi kadınlar günü ya da Dünya kadınlar günü Her yıl 8 Mart’ta birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış ve kutlanan uluslararası bir gündür diye yazar. Temeli insan haklarına dayanır, amaç Kadınlarda sosyal bilincin gelişmesine yardımcı olmak, kadını hayatın ortasına, içine çekmek olan işçi kadınların insanca yaşaması gerektiğini savunan, bu uğurda can veren analarımızın, kadınlarımızın olmasını istedikleri için, bu güne dünya kadınlar günü demişlerdir. Kadınlar tek bir güne sığdırılamaz, kadınları anlamak, anlatmak, gücüne dokunmak tek bir gün olarak sınırlandırmak bu kadar kolay değil, cephede, fabrikada, evde, sokakta, tarlada, marsta, uzayda, her an her yerde olan kadınlarımızı anlatmak tabii ki zordur, Çünkü kadınlar dünümüz, bugünümüz, yarınımızdır, kısacası kadınlar her günümüzdür. Dünya emekçiler günü Amerika da 1960 yılında, Türkiye de ise 1921 yılından beri kutlanmaktadır. Kadınların 150 yıl önce başlattıkları cinsiyet ayrımcılığına karşı, eşit çalışma koşulları ve eşit ücretlendirme istemesi, kötü çalışma koşullarına karşı ölümü göze alarak sonu nereye varacağı belli olmayan mücadeleye başlamaları, mücadeleleri canları pahasına olsa da sonuca ulaşmıştır, bugün bizler bu güzel mücadelede toplum içinde var oluşumuzu, sesimizin duyulmasını, 150 yıl önce fabrikada doğal hakları uğruna yanarak ölen işçi kadınlarımıza borçluyuz. Peki kadın ne zaman ağlar, Kadınlar doğası gereği zayıftır ama acıya dayanıklıdır, kadınların hayalleri kırılınca, yüreği incininceağlar, bundan ötesi kadınlar için anlamsızdır. Kadınları anlatan bu güzel söz, dünyadaki tüm kadınlara armağan olsun.

ATEŞ KARŞISINDA BOZULMAYAN ALTIN,

ALTIN KARŞISINDA BOZULMAYAN KADIN.

İşte onurlu, sabırlı,vefakar, her olay karşında dik duran,hakları uğruna ölen analarımıza, bacılarımıza kadınlarımıza, SELAM OLSUN … ÖNLERİNDE SAYGI İLE EĞİLİRİM.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz