Ana sayfa YAŞAM Öğrenci yurdunda kına gecesi

Öğrenci yurdunda kına gecesi

0

Sultandağı’nda bulunan Kardelen Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu sahibi İbrahim Tunç, yurtta kalan kızları memleketlerine kına gecesi kutlamasıyla uğurluyor.

Kardelen Kız Yurdunda kalan ve mezun olan kız öğrenciler için yurdun cafesinde kına gecesi kutlaması yapıldı. Yurdun sahibi İbrahim Tunç, “Kına yakma Anadolu’da bir gelenektir. Baba evinde son gecesini geçiren kıza kına yakılarak uğurlanır. Kınanın nazardan kötülüklerden koruduğuna inanılır. Bizde Kardelen Yurtları olarak yurdumuzda kalıp da mezun olan öğrencilerimizi son günlerinde kına yakarak evlerine uğurluyoruz” dedi.

Farklı şehirlerden gelen kız ve erkek öğrencilere Sultandağı’nda yurt hizmeti verdiklerini belirten Tunç, “Bizim yurdumuz bir aile işletmesi. Benim de kızım ve oğlum başka şehirlerde okurken yurtlarda kaldı. Gurbette yaşamanın aileden ayrı olmanın ne olduğunu biliriz. Bu nedenle bizim yurdumuzda kalan tüm öğrenciler bizim evlatlarımız. Onlarla öyle bir iletişim kurduk ki buradan ayrılan kızlarımızı kendi kızımız gibi ellerine kına yakıp öyle gönderiyoruz” diye konuştu.

Kendi evimizde gibiydik

Sadece kına kutlaması ile sınırlı kalmadıklarını belirten Tunç, “Evlatlarımız bu faaliyetten son derece memnunlar ve o gün en güzel kıyafetlerini giyip geliyorlar. Sanki bir düğün yeri gibi oluyor yurdumuz. Eber gölü kenarında geleneksel pikniğimiz var, okulların son haftası veda partisi var. Buradan ayrılırken ağlayarak gidiyorlar. Daha önce Kardelen Yurdunda kalıp mezun olup gidenlerin neredeyse hepsiyle haberleşiyoruz. Biz yurt olarak aynı zamanda 2 yıldır şehit çocuklarından yurt ücreti almıyorum. Sultandağı’na gelen çocukların burada sıkılmamaları için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yurtta kalan öğrencilerde uygulamalardan son derece memnunlar. Öğrenciler, “Bize burada ailemizden ayrı olduğumuzu hissettirmediler. Sanki kendi evimizde gibi rahat ettik. Sultandağı’nda onlardan gördüğümüz yakınlığı başka hiçbir kişi ve kurumdan görmedik. Kına gecesi yapılması ve bizi gelin olur gibi buradan uğurlamaları unutulmaz bir şey. Böyle bir yurtta kaldığımız ve bu insanları tanıdığımız için çok şanslıyız” diye konuştular.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz