Ana sayfa EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ Kütahya’da termal sağlık turizm çalıştayı

Kütahya’da termal sağlık turizm çalıştayı

0

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından 2.’si düzenlenen “Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı” Yoncalı Termal Otel’de gerçekleştirildi. Çalıştaya Vali Dr. Ömer Toraman, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kölgeli, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir, daire müdürleri, STK Temsilcileri ile özel sektör temsilcileri katıldı.

2.’si düzenlenen Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Kütahya’nın refahını artırmak ve Türkiye’nin hedeflerine katkı vermek olduğunu belirten KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Ülke açısından bir rol model olacak sistemin Kütahya’da kurmayı arzu ediyoruz. Bunu başarabilecek imkanlara sahibiz. Yeter ki güçlerimizi, heyecanımızı birleştirip birlikte yol almayı başaralım” dedi.

Kaynakları ekonomik değere dönüştürmeliyiz

 Kütahya’nın termal kaynakları açısından Türkiye’deki zengin bölgelerden biri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu,  “Uluslararası ticari piyasada bir söz vardır: ‘Malınla değil, pazarınla övün’ diye. Yani çok iyi kaynaklarınızın olması tek başına yeterli bir unsur olmuyor. Eğer siz bunları bir ürün haline getirebilecek sistemle donatırsanız ve bunu uygun şekilde pazarlayıp ekonomik değere dönüştürürseniz istifade etmek mümkün olur. Biz istiyoruz ki bir çıkış noktasıyla birlikte iddiamız olsun ve bu iddiamızla birlikte Kütahya artık bundan böyle bu işte var olsun” dedi.

Yoncalı termal kent projesi önemli

2011 yılında o dönemde ki Belediye Başkanı ile Yoncalı Termal Kent Projesi yaptıklarını ancak değişik nedenlerle projede istenen ilerlemenin kaydedilmediğini söyleyen Rektör Kavuncu, bu projenin belki yeniden gözden geçirilmeye ihtiyacı var, ancak temel çıkış noktası itibarıyla doğru bir proje olduğunu ve mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti. Rektör Kavuncu konuşmasın şöyle devam etti, “Yeni Şehir Rehabilitasyon Hastanesinin tamamlandığında bölge için büyük bir cazibe oluşturacak, tedavi gören bazı hasta ve hasta yakınlarının konaklama için otelleri tercih edeceğine inanıyorum. Termal sağlık turizminden beklentimiz yurt dışından gelen hastaları otellerimizde ağırlamak, hastanemizde de tedavi etmek, bu suretle sağlık hizmetinin döviz gelirine dönüşmesidir. Sağlık turizminin katma değeri termal turizme göre daha fazladır. Bu bölge bir sağlık turizmi üssü haline dönüşebilir. Bütün bunlar için kentin tüm erklerinin birlikte hareket etmesi, halkımızın da bu heyecana ortak olarak katkı vermesi gerekir” dedi.