DOLAR
16,3061
EURO
17,4948
ALTIN
969,77
BIST
2.448,86
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
27°C
Afyon
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
30°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°Cparkhayatparkhayat

Diş Hekimi Arzu Sever Cumalı

Diş Hekimi Arzu Sever Cumalı
06.04.2018
A+
A-

Başarılı diş hekimi Dt. Arzu Sever Cumalı ile Cafe Life dergisi için gerçekleştirdiğimiz röportajta diş sağlığı ile ilgili merak edilenleri konuştuk. Sever, setörle ilgili birikimlerini ve kendi uygulamalarını bizimle paylaştı

Sizi tanıyabilir miyiz?
1978 Almanya Köln doğumluyum. İlkokulu Almanyada tamamladım. Daha sonra Eskişehir’e geldim. İstanbul Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği bölümü mezunuyum. Diş hekimliği eğitimimi İngilizce olarak aldım. Okul bittikten sonra belli bir süre okulda ve belli bir sürede farklı bir kurumda çalıştıktan sonra Eskişehir’e ailemin yanına döndüm. Eskişehir’e geldikten sonra kendi muayenehanemi açtım. 10 yıldır da devam ediyorum.

Mesleğinizle ilgili neler söylemek istersiniz?
Mesleğimi çok severek yapıyorum. Yeniliklere açık bir meslek. Her zaman yeni ürün ve malzemeler çıkıyor. Bunları takip etmek o değişim ve yenilik sürecinin içinde olmak heyecan verici. Bunun bir parçası olmak beni ve mutlu ediyor. Her sektörde yenilikler oluyor aslında ama bizim sektörde özellikle son yıllarda hastaların talepleri de değişti. Hastalar daha seçici hale geldi. Daha estetik malzemeler talep ediyorlar. Bizde bu talepleri karşılamak için bütün fuarlara katılıyoruz. Yeniliklerle ilgili her türlü organizasyona katılmaya özen gösteriyoruz. Sektör çok hızlı değişiyor. Benim öğrencilik yıllarımda değişim bu kadar hızlı değildi. Her yıl yeni malzemelerin tanıtımı yapılıyor. Bizde hepsini takip ederek kendimizi bu alanda geliştirerek en son teknolojiyi kullanıyoruz. Muayenehanemizde çocuk hastalar ve yetişkinlere her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sizi farklı kılan nedir?
En çok üzerinde durduğumuz konu hastalarımızın buradan gülümseyerek mutlu ayrılmaları. Her konuda çözüm odaklı çalışıyoruz ve insanların buradan memnun ayrılmaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Mesleğimi severek yapıyorum ve hastalarla aramızda sıcak bir iletişim oluşuyor. Hastaların buradan mutlu ayrılmaları bizi de çok mutlu ediyor. Estetik işlemleri yapmayı çok seviyorum.
Sağlık sektöründe hijyen çok önemli bu konuda neler söylemek istersiniz?
Hijyen en çok üzerinde durduğumuz konu. Bu konu üzerinde titizlikle duruyor ve yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Muayenelerden sonra mutlaka her şey temizleniyor. Peş peşe hasta alma gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmuyor. Temizlikle ilgili süre belirleniyor ve bu işlemler bittikten sonra yeni hastamızı alıyoruz. Paketsiz hiçbir malzemeyi kullanmıyoruz. Her şeyin paketli olmasına özen gösteriyoruz. Her malzemenin bir kullanımı ve temizlik adımları var. Bu adımların hepsini özenle aksatmadan yapıyoruz.

Diş hassasiyeti olan bir konu ve günün her saati diş konusunda insanlar sorun yaşayabiliyorlar. Bu konuda nasıl bir çözüm üretiyorsunuz. Diş hekiminin bir saati var mıdır?
Bizim belli bir çalışma saatimiz ve randevu sistemimiz var ama özel isteklerin dışında ciddi diş ağrıları konusunda hassas davranıyor ve muayenehanemizi açarak hastalarımıza yardımcı oluyoruz. Örnek vermek gerekirse bir dolgu talebi için muayenehaneyi yeniden açmak söz konusu olmuyor. Daha sonrası için yönlendirmek gerekiyor. Fakat ciddi diş ağrısı çeken bir hastaya da kayıtsız kalmamak gerektiğini düşünerek hastalarımıza yardımcı olma yolunu seçiyoruz.

Sektördeki talepler ne yönde değişiyor. Bu talepleri karşılamak için neler yapıyorsunuz?
Talepler özellikle estetik yönüyle dikkat çekiyor. Hastalar artık çok bilinçli hale geldi. Bilgiye ulaşmak daha kolay hale geldi ve bu da insanların daha da bilinçlenmesine yol açtı. Bir çok hasta ne istediğini bilerek geliyor artık. Yenilikleri takip edip talepte bulunabiliyorlar. Bu da sektörde yenilikleri takip etme ve kullanma noktasında olmazsa olmazımız oluyor. Sektörümüzdeki bütün fuar ve organizasyonları yakından takip ederek katılım sağlamaya çalışıyoruz. Yerli ve yabancı yayınları yakından takip ediyoruz. 2 yılda bir gerçekleşen sektörün en önemli fuarı Köln’de gerçekleşiyor. Bu fuara mutlaka katılıyoruz ve gelişmeleri yerinde takip ediyoruz.

Dişte estetik konusuna değindiniz. Bu konuda ne tür talepler geliyor. Diş estetiği konusunda neler söylemek istersiniz?
İnsanlar artık bilinçli hale geldiler. İnsanlar var olan dokularını kaybetmemeye dikkat ediyorlar. Koruyucu hekimlikle estetik diş hekimliğini uyumlu bir şekilde götürmeye çalışıyoruz. Son zamanların en estetik malzemesi E-max kuron. E-max cam oranı yüksek bir seramik. Işık geçirgenliği çok yüksek bir malzeme. Daha şık ve daha estetik. Metal artık bitiyor diyebiliriz. Biz de yeni sistem olan E-max kuron tercih ediyor ve hastalarımıza ilk tercih olarak bunu öneriyoruz.

Genelde dişçi koltuğuna oturmaktan korkulur. Bu konuyu nasıl çözüyorsunuz. Hastalarınızı nasıl rahatlatıyorsunuz?
Muayeneden önceki aramızda geçen dialogla, iletişimle onu kırıyoruz ve hastanın rahat bir şekilde muayene olmasını sağlıyoruz. Hastaya yansıttığınız enerji ve sıcaklık size güvenmesini sağlıyor. O güveni sağladıktan sonra işlemlere başlıyoruz. Sonrasında sorun olmadan muayeneyi tamamlıyoruz. Çocuklarda korku biraz daha fazla oluyor. Fakat çocuklarla da iletişimimiz çok iyi. Onlarla çok iyi anlaşabiliyoruz. 3 çocuk annesiyim ve bununda etkisinin olduğunu düşünüyorum. Çocuklara korkmamaları gerektiğini iletişim yoluyla aktarıyoruz. Gülümsemeniz, sıcak davranışlarınız onları rahatlatıyor ve süreç daha iyi ilerliyor. O güveni sağlıyoruz ve hastalarımız buradan mutlu bir şekilde ayrılıyorlar.

Hastalar hekim seçerken nelere dikkat etmeliler?
Bence ilk görüşme çok önemli. Tedavi başlamadan önce konulan teşhis büyük önem taşıyor. Doğru teşhis koymak çok önemli. Panoramik diş röntgeni çekmeden kanal tedavisi yapıldığı duyuyoruz. Bu kesinlikle yapılmamalı diye düşünüyorum. Önce röntgen sonra teşhis ve tedavi yöntemi uygulanmalı. Hastalarda gittikleri muayenehanelerde mutlaka bu tür röntgenleri istemeliler diye düşünüyorum. Hastaların bilinçli olması gerekiyor. Sorgulama hakkını kullanması gerekiyor. Hangi hastanelerle çalıştıkları, hangi malzemeleri kullandıkları konusunda sorgulayabilirler. Bizim çalışma sisteminde bütün bilgiler dosyalarında yer alıyor. Yapılan işlemler ve kullanılan malzemeler yer alıyor. Hastaların bunları talep etmesi gerekiyor. Biz kullandığımız malzemeleri ve neden bunları kullandığımızın ayrıntılı açıklamalarını hastalarımıza yapıyoruz. Yılların verdiği tecrübeyle kullanılan malzemeleri süzgeçten geçiriyoruz ve en doğru malzemeyi seçerek işlem yapıyoruz.
Hastalarımız artık daha bilinçli hale geldi. Bilinçli hasta olmak güzel fakat bunu abartmamak gerekiyor. Belli bilgilere sahip olunabilir ve sorgulamak gereklidir. Ama bunun derecesini iyi ayarlamak ve belli bir noktada da hekiminize güvenerek kendinizi ona teslim etmeniz gerekiyor.

Bir çok ülkedeki gelişmeleri yakından takip ediyorsunuz. Sizce hekimler ve çalışmaları konusunda Türkiye ne durumda, nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türk hekimleri gerçekten alanlarında yaptıkları çalışmalarla kendilerinden oldukça söz ettiriyorlar. Bu konuda Türk hekimlerinin çok iyi noktalarda olduğunu düşünüyorum. Sağlık konusunda Almanya’nın iyi olduğu algısı vardır fakat Türk hekimler bir çok konuda onlardan çok daha iyi konumdalar. Fiyat konusunda da Türkiye çok avantajlı. Ben Türk hekimlerine çok güveniyorum. Ve dünyada Türk sağlık sektörü sağlam adımlarla ilerliyor.

Sektörünüzle ilgili bu da olursa iyi olur dediğiniz şeyler var mıdır? Varsa nelerdir?
Ben hastalara bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Maalesef ülkemizde insanlar dişle ilgili bir sıkıntı yaşamadan hekime gitmiyorlar. Fakat her 6 ayda bir düzenli olarak periyodik kontroller yapılması gerekiyor. En geç yılda bir defa yaptırmaları çok önemli. Bu bilinci de çocuklarımızdan başlayarak insanımıza kazandırmamız gerekiyor.
Periyodik bakımla ilgili insanlar ne düşünüyor? Bakış açıları nasıl? Bu konuda siz neler yapıyorsunuz?
Bunu şu şekilde ifade etmek istiyorum. İnsanlar maddi bir kayıp olsun istemiyorlar ve bakımları düzenli olarak yaptırmıyorlar. Fakat dişinizle ilgili yaşadınız bir sorun için gelmekle düzenli yaptırmak arasında maddi bir kayıp yok aslında. Düzenli gelirseniz ilerde oluşabilecek sorunları ve maddi kaybı önlemiş oluyorsunuz. Ve ben kendi adıma muayeneden ve kontrollerden ücret talep etmiyorum. Bazen ufak işlemlerde bile ücret talep etmiyorum. Bu konuyu ihmal etmeden insanların bu bilince ulaşması çok önemli. Biz de kendi üstümüze düşen her konuda insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çekinmeden her konuda bizden destek alabilirler.

Hekimliğin dışında Arzu Sever Cumalı kimdir? Neler yapar?
İş dışında bir eş ve 3 çocuk annesiyim. İlgilenmem gereken bir ailem var. Onlara zaman ayırıyorum. Dersleri ve ihtiyaçları ile ilgileniyorum. İşimi severek yapıyorum. Aileme zaman ayırıyorum ve bu yoğunluğun dışında kalan kısa zaman diliminde de sanatla ilgilenmeye çalışıyorum. Evde çizimler yapıyorum. Resim yapmayı çok seviyorum. Tablolar, resimler yani güzel sanatlara ilgim var. Ev dekorasyonunu çok seviyorum. Sanatla ilgilenmeyi ve bir şeyler ortaya koymayı seviyorum. Hayatım yoğun geçiyor fakat işimi seviyorum aileme zaman ayırıyorum ve mutluyum.
Diş Hekimi
Dt. Arzu Sever Cumalı
Tel: 0222 226 14 44
mail: arzu@arzusever.com
www.arzusever.com