Ana sayfa YAŞAM Afyon’dan bölgeye açılan bir marka ALP GIDA

Afyon’dan bölgeye açılan bir marka ALP GIDA

0

Afyon’da toptan gıda sektörünün bir numaralı markası Alp Toptan Gıda Afyon’dan sonra Uşak, Isparta, Burdur, Denizli, Kütahya ve Eskişehir olmak üzere tam 7 şehirde yüzlerce markete gıda tedarik ediyor.

Alp Toptan Gıdanın amiral koltuğunda 39 yaşındaki genç iş adamı Abdurrahman Alp oturuyor. Aralarında Çaykur ve Şölen gurubunun da bulunduğu onlarca markanın dağıtımını sağlayan Alp Toptan Gıda 2002 yılında askerden geldikten bir yıl sonra 24 yaşında kuran Abdurrahman Alp ile iş yaşamı hakkında konuştuk.

Bdurrahman Alp henüz 7 yaşında ilkokula başladığı gün dedesi ve babasının yanında çıraklık yaparak iş hayatına giriyor. Dedesi et sektörüne 1945’lerde giriyor ve babası dede mesleğini sürdürüyor. 21 yaşında ağabeyi ile birlikte şarküteri dükkanı açıyor. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenen iki kardeş edindikleri iş tecrübesiyle 2002 yılında Alp Toptan Gıda şirketini kurarak yeni bir yola giriyorlar.

Şirket ile ilgili hikayesini şöyle anlatıyor Abdurrahman Alp, “İsmini gururla taşıdığım dedem Abdurrahman Alp 1945 yılında Alp Et Entegre adıyla çalışmaya başlıyor. 1999’da babam Ahmet Alp önderliğinde şarküteri işine girdik. Şarküterimizde hem kendi ürünlerimizi satıyoruz hem de farklı firmaların şarküterilerini satıyoruz. Edindiğimiz tecrübeyle kardeşim Alper Alp ile birlikte 2002’de toptan satış işine başladık. Birçok firmanın distribütörü olduk. 33 bin metre karelik alanın 6 bin metre karesini depo, 2 bin 500 metre karesini idari bina olarak kullanıyoruz”

Dededen kalma Alp Et Entegre ile yola çıkan şirket bugün 5 ayrı şirket ile bir şirketler topluluğu haline geldi. Et Entegre, inşaat, Alp Sucuk, toptan gıda, kuyumculuk, döviz bürosu, halı saha işletmeciliği gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Afyon Ambar yolunda başlayan yenilikçi atılım bu gün 7 şehirde dağıtım yapan dev bir yapıya büründü. Yüzlerce çalışanıyla Afyon’un parlayan markaları arasına giren Alp Toptan Gıda, dağıtım ağına son katılan isim ise Birol Uğur. Amerikan merkezli içecek firmasının satış sorumlusu olan Birol Uğur dağıtım alanındaki tecrübesiyle Alp Toptan Gıdaya güç katmaya başladı.