Ana sayfa Genel Yeni yılınız kutlu olsun

Yeni yılınız kutlu olsun

0

Yeni bir yılı ve yeni bir ayı bir kez daha karşıladık beraberce. Umut diledik, sağlık diledik, barış diledik vs. vs…

Her yeni yılda, hep aynı şeyi merak etmişimdir. Bu yılın hayatımızı kolaylaştıracak teknolojisi acaba ne olacak? Düşünsenize, cep telefonunuzun olmadığı bir zamanda yaşadığınızı. Hadi benim gibi yaşı hatırlamaya elverişli olanlar neyse de, doğduğu zamandan itibaren böyle bir teknolojiyi olağan karşılayan bir nesil için, eminim hatırlamaya çalıştığımız zaman, onlar için hayret ve dehşet verici bir durummuş gibi gelebilir. Evet, alışverişten iletişime, banka işlerimizden sosyal paylaşımlarımıza kadar inanılmaz kolaylıklarını yaşıyoruz ama, galiba biraz da abartıyoruz.
Hiç sizin de yaşadığınız oldu mu? Mesela elimizden sürekli düşürmediğimiz bu teknolojinin, e oluyor ya, pilinin boşaldığı anda boşlukta bocalanılışını. Aman Allah’ım!.. Acil priz ve şarj aleti bulmamız gerek. E tabi hayat memat meselesi!

Gözlemlediğim ve de aslında en üzüldüğüm nokta, yüzyüze yanyana iletişimini yitiren, yediğini içtiğini, gezdiği mekanları hatta nokta atış konumunu sosyal medya paylaşan, birbirini takip edip beğenen, ama sokakta karşılaştığında selam vermeyen, daha önemlisi, araçlarda parklarda sokaklarda etrafına bakmayan, dokunmayan, koklamayan bireyler olmaya başladık. Sanal alem dalgınlığı gerçek duyarsızlığı olarak adlandırdığım bu durumun üzücü örneklerine de çeşitli kaza haberleriyle şahit oluyoruz maalesef.

Sonuçta ,bu teknolojiyi bularak üreten bu akıl da bizde değil mi sevgili dostlar? O halde demek ki, esiri olmamamız için de yine kontrol bizde. Elbette ki kendimiz ve yakınlarımız için en iyi orta yolu da mutlaka bulabiliriz.

Şimdi karşıladığımız bu yeni yılda, çoğunuz gibi benim de takibim yine teknolojideki yenilikler üzerine olacaktır. Tıp alanından hayatımızı kolaylaştıran kişisel bakım ve mutfak cihazlarına, otomotivden tekstile ve de özellikle de eğitim alanına getireceklerine.
Yeni yenidir. Benim dileğim dostlukların vefanın baki kaldığı, sevgi ağının milletçe hepimizi sarıp sarmaladığı, savaşsız huzur dolu , kendi teknolojisi alanında dahisi olmasını istediğim bizim ülkemiz ve dünyamız üzerine. Ve de özellikle de hepimiz için sağlık ve mutluluk üzerine.
Hoş ve hoşnut kalın…

Program Yapımcısı – Metin Yazarı
Arzu Yılmaz Dağdemir