Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Yeksin Helvacıoğlu Karataş

Yeksin Helvacıoğlu Karataş

0

Afyon’un ünlü kadın doğum uzmanı Op Dr. Yeksin Helvacıoğlu, Cafelife’ın sorularını devaplayarak mesleki tecrübesini, eğitim aldığı okulları ve anne adaylarına tavisyeleri gibi bir çok sorumuzu cevaplandırdı. Karşınızda Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu. 

Merhaba Yeksin Hanım, sizi tanıyabilir miyiz?

Y. Helvacıoğlu, Tabii, 1974 Afyon doğumluyum. 1992’de Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden sonra Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak ihtisasımı tamamladım. 2004 yılında İngiltere’de Londra King’s College Hospital, Women’s Services, Harris Birthright Research Center for Foetal Medicine Hastanesi’nde Prof Dr Kypros Nicolaides’in yanında yüksek riskli gebeliklerle ilgili çalışmalarda bulundum. Mecburi hizmetimi Konya Ilgın Devlet Hastanesi’nde yaptım. 2008 yılında Hindistan Yeni Delhi’de Laparoscopy Hospital’da Prof. Dr. R.K.Mishra’nın yanında İleri Düzey Laparoskopi konusundan Fellowsip in Minimal Access Surgery programını tamamladım. 2011’de Amerika Birleşik Devletleri’nde New York St. Luke’s and Roosevelt Hospitals, academic affiliates of Columbia University’de Prof. Dr Farr Nezhat ile Minimally Invasive Gynecologic and Robotic Surgery bölümünde laparoskopi ve robotik cerrahi konusunda çalışmalarda bulundum. 2013 yılında Özel Ankara Tüp Bebek Merkezinde Tüp Bebek Sertifikasyon programını tamamladım. 2014’te  CİSED’te cinsel terapi eğitimi aldım. Evliyim, 1 erkek, 1 kız çocuk sahibiyim. 2015’ten bu yana kendi kliniğimde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yeni anne adaylarına ne önerirsiniz?

Y. Helvacıoğlu, Bebek planlayan annelere 3 ay öncesinde folik asid kullanmalarını öneriyorum. Yedikleri ve içtikleri herşey ileride bebeğin genetik kodlarını ve dolayısıyla sağlığını doğrudan etkileyeceği için sofralarına koyacakları herşeyi özenle seçmelerini öneriyorum. Düzenli ve stressiz bir yaşam da bebeğin ilerideki hayatını olumlu etkiler. Burada da esas rol babalara düşer. Annenin huzurlu ve mutlu olması, ileride bebeğin de mutlu ve sağlıklı olması için çok önemlidir.

Normal doğum mu sezaryen mi önerirsiniz hastalarınıza genel olarak?

Y. Helvacıoğlu, Normal vajinal doğum öncelikle her zaman hastalarıma önerdiğim doğum şekli elbette. Gebelik sürecinde her şey normal gidiyorsa öncelikle normal doğumu mutlaka denemelerini tüm hamilelere tavsiye ediyorum. Burada son kararı mutlaka doktorunuza dinleyerek vermeniz gerekli. Riskli durumlarda doğum şeklinden çok sağlıklı bir anne ve bebek ile eve gidebilmek birincil öncelik olmalı. Yanlış doğum şeklinde ısrar etmek bebeğin ve annenin hayatını riske atabilir. Doktorunuzun size önerilerini harfiyen yerine getirmenizi öneririm. Hiçbir doktorun hastasının kötülüğünü istemeyeceğini unutmayın.

Siz Afyon’a yenilikler de getiriyorsunuz? Yeni gelen lazer cihazınızdan da bahsedebilir misiniz?

Y. Helvacıoğlu, Yeni gelen Fotona lazer cihazımı doğumlara bağlı organ sarkmaları, idrar kaçırma problemleri, gençleştirme ve sıkılaştırma, rahim ağzı yaraları, genital siğiller, gebelik veya kiloya bağlı çatlaklar, deri rengi açma, güneş ya da doğumsal lekeler, dolgu maddesi gerektirmeyen kırışıklıklar, deri sarkmaları, cerrahi iz bırakmış yaraların tedavisinde kullanıyorum. Bu yöntemin farkı, ameliyat, anestezi, kesi veya dikiş gerektirmemesi. Uygulama sırasında veya sonrasında acı veya ağrı olmuyor. Öğle arasında bile işlem yaptırıp işe dönmek mümkün. Ortalama 20-30 dakika sürüyor. Başarı oranları çok yüksek, yan etki ve komplikasyonu yok. Hastalarımız sonuçlardan çok memnun kalıyor, bu da beni çok mutlu ediyor.