Ana sayfa YAŞAM Uşaklı şoför Nebahat

Uşaklı şoför Nebahat

0

Yeşilçam sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan ve ilk kez tam 57 yıl önce çekilen Şoför Nebahat ile Türkiye kadınlarında şoförlük yapabileceğini gösterdi. İlk Şoför Nebahat Sezer Sezgin’e filmde Erol Taş, Kadir Savun, Sami Hazinses eşlik etmişti. Tam on yıl sonra film yeniden çekildi Bu kez Şoför Nrebahat rolünde Fatma Girik vardı. O’na İzzet Günay ve Münir Özkul eşlik ediyordu. 1969 yılında ise Sana Dönmeyeceğim filminde Türkan Şoray kadınlarında şoförlük yapacağını hafızalara kazımıştı.

Yeşilçam filmlerinden sonra Türkiye’nin birçok yerinde kadınlar direksiyon başına geçmeye başladı. Afyon’da, Adana’da, İstanbul’da Antalya’da. İşte o kadın şoförlerden bir de Uşaklı Hülya Demir. Tam 17 yıldır tur otobüsü koltuğunda oturan Demir iki kızını büyütüp okuttu. 43 yaşında olan Uşak’ın şoför Nebahat’ı Hülya Demir, küçük yaşlarda babasından araba kullanmaya başladı. Aslında Almanya doğumlu olan Demir ailesinin kesin dönüşü ile 10 yaşında Uşak’a yerleşti.

18 yaşında ehliyet alarak öğrenci servisi taşıyarak şoförlük mesleğine resmen başladı. Hülya Demir, 17 yıldır direksiyon başında ve iki kız okutup büyüttü. Okul servisleriyle başladığı mesleğinde daha sonra E sınıfı ehliyet alarak tur otobüsü kullanmaya başladı. Babasından küçük yaşta direksiyon eğitimi aldığını,16 yaşında otomobil kullanmayı öğrendiğini söyleyen Demir, “İkiz kızlarımın 2000 yılında anaokuluna başlamasının ardından ekonomik nedenlerle çalışmam gerekti, bu yüzden okul servislerinde öğrenci taşımaya başladım” dedi.

Uzun yıllar turizm şirketlerinde tur otobüslerinde şoförlük yaptığını, bir süredir Uşak’tan Kütahya Zafer Hava Limanı’na yolcu taşıdığını ifade eden Demir, hafta sonları ise turizm sektöründe faaliyet gösteren otobüslerde direksiyon başına geçtiğini dile getirdi.

Kızlarım benimle gurur duyuyor
Şoförlük mesleğinin zorluklarının kendisini yıldırmadığını, araç kullanmayı çok sevdiğini belirten Demir, “Şoförlük zor bir iş ama çok seviyorum. İşimde başarılı olduğumu düşünüyorum. Yorucu bir meslek, ailenize çok zaman ayıramıyorsunuz, tüm güçlüklere rağmen mesleğime bağlıyım. Ekmeğimi yollarda kazanıyorum, ikiz kızlarım üniversite çağına geldi, ailem benimle gurur duyuyor”

Bu güne kadar küçük bir maddi hasarlı kazanın dışında önemli bir trafik kazasına karışmadığını söyleyen Hülya Demir, kurallara uyma konusunda hassas olduğunu aktardı.
Kadınların trafikte erkeklerden daha dikkatli olduğuna inancını dile getiren Demir, “Çanakkale, İstanbul, Edirne, Kapadokya, Karadeniz turlarına otobüsle yolcu taşıyorum. Kadın bir şoförle yolculuk yapmak insanlara ilk başta tuhaf geliyor, zamanla alışıyorlar. Benim görevim yolcuları güvenli bir şekilde taşımak. Bunun için gereken her şeyi yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Yollarda kadın sürücülerin artması gerektiğini ifade eden Hülya Demir, şöyle konuştu:
“Kadınlar kendilerine güvensin, hiçbir şekilde ben bu işi yapamam demesin, bence tüm bayanlar bu işi yapabilir. Ben inandığım ve sevdiğim işi yapıyorum, böyle mutlu oluyorum. Kadınlar hangi alanda başarılı olacaklarını düşünüyorlarsa o alanda çalışsınlar çünkü çalışan kadın, ekonomik özgürlüğü olan kadın güçlü olur, ayaklarının üstünde durabilir”