Ana sayfa RÖPORTAJ Uşak’ın AHİ kadını Semra Güven

Uşak’ın AHİ kadını Semra Güven

0

Uşak’ta 10. kez düzenlenen ahilik haftası etkinlikleri kapsamında şehrin ilk kadın ahisi Semra Güven kaftanını giydi.
Yüzyıllardır devam eden ahilik geleneği Uşak’ta iki yıldır ayrı bir değer kazandı. Uşak Belediyesi ile Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Esnaf Festivalinde bu güne kadar Uşak’ta ilk kez bir kadın Ahi seçildi.

Yılın Ahi’si seçilen Semra Güven’i kuaför salonunda ziyaret ederek mutluluğuna ortak olduk. Ahi seçilmesinden dolayı hala inanamayan Semra Güven’in sıcak ve samimi halleri dikkat çekiyor. Önce tebrik ettikten sonra kendisini tanımaya çalışıyoruz.

Ahi hanım sizi tanıyabilir miyiz?
Ben alışık değilim böyle şeylere. Evliyim ve 4 çocuk annesiyim. Kendi halinde mütevazi bir kuaför kadınım işte. Daha ne söyleye bilirim ki?

Kaç yılıdır kuaförlük yapıyorsunuz?
Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum hiç saymadım ki kaç yıl olduğunu. Ama 32 yıldır kendi kuaförüm var. Bu güne kadar onlarca kişi burada yetiştikten sonra kendi kuaför dükkanlarını açtı. Burada yetişen birinin kendi yerini açması onlardan çok beni sevindiriyor. Hepsini çok seviyorum.

32 yıl bir ömür neredeyse bir kadın olarak nasıl başardınız? Bu arada 4 çocuk yetiştirmişsiniz?
Birincisi yaptığım işi çok seviyorum. Aşkla yapıyorum. Bir insan işini severek yaparsa onun önünde hiçbir zorluk duramaz. Mücadele ve azimle başarılı oldum. Elbette çok kolay olmadı. Hani diyorlar ya çocukta yaparım kariyerde işte o söz çok doğru. Her kadın çalışmalı ve verimli olmalı. Kendi ayakları üzerinde durmalı. Ailesinin geçimine yardım etmeli.

Uşak’ta beklide Türkiye’de seçilen tek kadın Ahi siz siniz tebrik ederiz?
Hala inanamıyorum ve kendimi rüyada, masalda gibi görüyorum. Ne bileyim Ahi sadece erkeler olur biliyordum. İnanamadım. O yazıyı aldıktan sonra kalbim duracak gibi oldum. O gün sabaha kadar uyuyamadım. Sanki uyuyup uyanırsam yaşananlar bitecekmiş gibi geldi. Ben ömrüm boyunca böyle bir mutluluk yaşamadım.

Ne değişti hayatınızda?
Ne değişmedi ki. Herkesin önünde belediye başkanından validen oda başkanlarından ödül aldım. Ahilik kaftanı giydim. Her yerde ben varım, esnaf geliyor, öğrenciler geliyor bak siz bile Afyon’dan gelmişsiniz bunlar inanılmaz güzel şeyler. Birde bir kadın olarak benim ödül almam erkek kuaförler çok sevindiler. Hala kendimi rüyada gibi hissediyorum.