Ana sayfa YAŞAM Tavşanlı’ya Azerbaycan parkı

Tavşanlı’ya Azerbaycan parkı

0

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünde Tavşanlı ilçesi Tunçbilek Belediyesi tarafından yapılan “Azerbaycan Parkı” ve “Hocalı Katliamı Anıtı” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, İl Jandarma Komutanı Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tunçbilek Belediye Başkanı Agah Aşkın, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

26 yıl önce gerçekleşen katliamın unutulmaması, gelecek nesillerin de bilmesi adına Azerbaycan Parkı ve Hocalı Katliamı Anıtı’nın açılışının yapıldığını ifade eden Tunçbilek Belediye Başkanı Agah Aşkın, “Bir millet zaferlerini ve galibiyetlerini hatırlamaz, acıları yüreğinde hissederek varlığını sürdüremez ise o toplumların ve milletlerin geleceği risk altındadır. Onun için Türk milleti olarak kahramanlarımızı saygı ve minnetle anacağız ama geçmişte olan acıları da yüreğimizde her zaman taptaze tutacağız. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın kıymetini bilelim, millet olmanın şuuruna ve idrakine varalım. 26 yıl önce tüm dünyanın gözü önünde Amerikalı, İngiliz, Rus ve Ermeni gazetecilerin de tanıklık ettiği büyük bir katliam yaşandı, bir insanlık suçu işlendi. Bu olayın komutanı bugün Ermenistan’ı yönetiyor. Bazen devlet başkanı dedikleriniz pekala katil olabiliyor, tıpkı İsrail’de olduğu gibi” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Azerbaycan Parkı ile Hocalı Katliamı Anıtı’nın açılışı Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ile diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.