DOLAR
32,2827
EURO
34,9882
ALTIN
2.418,34
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
34°C
Afyon
34°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
32°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Açık
28°C
parkhayat


parkhayat


Kütahya’dan Sevgiler

Kütahya’dan Sevgiler
26.03.2017
A+
A-

Ege Bölgesinde yer alan Kütahya, bilinen tarihi içinde Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Germiyanoğulları Beyliğine ev sahipliği yapmış, Türk ve dünya askerlik tarihinin en büyük zaferinin kazanıldığı yer olarak zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Ayşegül Arısoy

Kütahya, bugün de işletilen zengin maden yatakları dolayısıyla tarihin her devresinde ilgi görmüş, bu sayede geniş ticaret yollarına sahip olmuş, hızla gelişmiştir. İlimizin ilk yerleşim yeri Kütahya kalesi ve çevresidir. Kütahya, bir sırlar kentidir. Tarihte ilk kurulan Borsa ve İlk Toplu İş Sözleşmesinin imzalandığı şehir Kütahya’dır. Ünlü seyyah Evliya Çelebinin Doğduğu kent Kütahya’dır. Kütahya girişte Evliya Çelebinin Heykeli sizi karşılar.

Kütahya’nın Milli Mücadele tarihimizde çok önemli bir yeri vardır. Cumhuriyetimizin kurulması için verilen bağımsızlık mücadelesinin en önemli safhası Kütahya sınırları içerisinde yaşanmıştır. Kütahya’da Milli Mücadele 20 Eylül 1919 günü başlamıştır. İsmail Hakkı Bey Komutasında oluşturulan 350 kişilik bir müfrezenin İngilizleri Kütahya’dan çekilmek zorunda bırakması Kütahya’da Milli Mücadelenin ilk başarısıdır. Verilen yoğun mücadeleler sonunda Kütahya 30 Ağustos Zaferi ile düşman işgalinden kurtarılmış, bunu 1 Eylülde Gediz, 3 Eylül’de Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izlemiştir.

Kütahya’nın zengin kültürünün önemli bir parçasını el sanatları oluşturur. Kütahya’da geleneksel el sanatlarının yanı sıra yalnız bu yöreye özgü el sanatları da yaşamaktadır. Özellikle çiniciliğin Türkiye ve dünyadaki yaşayan önemli merkezlerinden birisi Kütahya’dır. Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. Kütahya merkezde bulunan Çinili Vazo şehrin en önemli sembollerinden biridir.

Kütahya bu anlamda günümüzde de süregelen çini ve seramik üretiminin bir numaralı şehridir. Sanatla iç içe geçmiş şehrin her bir tarafında yerel çini atölyeleri ve büyük Seramik ve Porselen Fabrikaları istihdamın çoğunu oluşturur. Şehrimizdeki istihdamın büyük bir kısmını GÜRAL Ailesinin yatırımları oluşturmaktadır.

Kütahya tarihi boyunca eğitim ve öğretim merkezi olarak sürdürdüğü misyonu 1992 yılında kurulan Dumlupınar Üniversitesi ile taçlandırmıştır. Dumlupınar Üniversitesi fiziki yapı ve büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en önde gelen Üniversitelerinden biridir. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya İl merkezinde; Evliya Çelebi ve Germiyan Kampüsü olmak üzere iki kampüse, 10 İlçede de ayrı bina ve kampüs alanlarına sahiptir. Ortalama 60.000 öğrencinin eğitim aldığı üniversitemizin yaklaşık 40.000’i Kütahya Merkezde eğitim almaktadır.

Kütahya Tarihinden gelen örf ve adetlerinde olduğu gibi Misafir Öğrencilerine ev sahipliğini en iyi şekilde yapmaktadır. Öğrencilerimizin en güzel şekilde vakitlerini geçirmeleri için Kütahya’mızda birçok eğlence mekanı, Cafeler ve Restaurantlar Hizmete açılmıştır. Öğrencilerimizin Şehre gelişleriyle birlikte Kütahya Sosyal ve Kültürel anlamda gelişmeye başlamıştır. Daha önceleri hareketin az olduğu şehir merkezi Belediyenin yapmış olduğu çalışmalarla Araç trafiğine kapatılmış Sevgi yolu projesi hayata geçirilmiştir. Bu anlamda hem merkez çarşı içi hem de Eskişehir yolu Atatürk Bulvarı Kafelerle daha da zenginleşmiş öğrencimizin ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmiştir.

Şu an öğrencilerimiz sabah kahvaltılarını ve gece dinlenmelerini daha sakin ortamlarda en kaliteli hizmetle almaktadırlar. Sinema ve bowling salonlarının çoğalması, her yaz açılan lunapark etkinlikleri ve ara sırada olsa Belediyenin desteğinde verilen konserler şehrimizde sanatsal faaliyetlerin çoğalmasına vesile olmuştur. Tabi ki de bunları yeterli görmüyoruz. Şehrimizde ağırladığımız Öğrencilerimiz için Şehrimizin ileri gelenlerinin ve bu sektörde hizmet veren bizlerin daha çok çalışması gerektiğine inanmaktayız. Bu anlamda özellikle cafeler arasında kaliteyi daha da arttırmakla ilgili rekabetin hızlandığı bir döneme giriyoruz.
Biliyoruz ki Şehrimizde öğrenim gören bu güzide insanlar her şeyin en iyisine layıktır.
Onları çok seviyoruz, bir kahve içmeye her zaman bekliyoruz…

AYŞEGÜL ARISOY
(Yemen Kahve Kütahya Şube Müdürü)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.