Ana sayfa YAŞAM Kütahya’dan dünya şampiyonasına

Kütahya’dan dünya şampiyonasına

0

Dünya Atletizm Şampiyonasında ülkemizi temsil eden Ramil Guliyev erkekler 200 metrede 20.09’luk derecesiyle Türkiye’ye ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak tarihe geçti. Tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Ramil Guliyev’in Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi olduğunu biliyor muydunuz?

Dünya Atletizm Şampiyonası Erkekler 200 Metre Finali’nde Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğrencisi Ramil Guliyev, 20.09’luk dereceyle altın madalya kazandı.
Londra’da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda mücadele eden Ramil Guliyev, Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk altın madalyasını kazanan isim oldu. Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencisi Ramil Guliyev’in tarihi başarısından dolayı açıklamalarda bulunan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören şunları söyledi, “Ramil’in tarihi başarılar kazanacağını bekliyorduk. Karakteriyle ve çalışma arzusuyla bu başarılarını devam ettireceğine inanıyoruz. Dumlupınar Üniversitesi olarak Öğrencimiz Ramil Guliyev ile gurur duyuyoruz. Ramil ve hocalarımızı canı yürekten kutlarız.”

İngiltere’nin başkenti Londra da düzenlenen Dünya Atletizm şampiyonasının 7. gününde erkekler 200 metre finalinde dünya devlerini geride bırakan Ramil Guliyev 20.09’luk derece ile dünya şampiyonu oldu.
Fenerbahçe’nin sporcusu olan başarılı sporcu Ramil Guliyev ilk altın madalyasını kazanarak Türkiye tarihine geçti. Peki Ramil Guliyev kimdir kaç yaşında ve nereli işte milli sporcumuz Ramil Guliyev hakkındaki bilgileri.

Ramil Guliyev Kimdir
2017 Dünya Atletizm şampiyonu olan Ramil Guliyev 29 Mayıs 1990 yılında Bakü de doğmuştur. 27 yaşında olan Ramil Guliyev Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. Ramil Guliyev 2011 yılında Türk vatandaşı olmuş ve ülkemizi temsil etmeye başlamıştır.
2013 yılından bu yana milli atlettir. Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusudur.
2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Azerbaycan adına mücadele etti ve 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.
100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir.
Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt’a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde ikinci oldu.
16.Dünya atletizm yarışmasında 100 metre elemelerinde 9.97 lik derecesi ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu.
200 metrede madalya şansının yüksek olduğunu düşünerek 100 metre yarışmasında çekildi. 10 Ağustos 2017 tarihinde yapılan 200 metre finalinde yarışan Ramil Guliyev 200 metre şampiyonu oldu.