Ana sayfa KÜLTÜR-SANAT Köy seyirlik oyunu “Kıskanç”

Köy seyirlik oyunu “Kıskanç”

0

Köy seyirlik oyunu “Kıskanç” Anadolu Üniversitesi Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi yeniden hayat buldu…

Köy seyirlik oyunları, halk tiyatrosu geleneğinin günümüze kadar ulaşabilen mirasımız.
Bu oyunlar tarih boyunca göçlerden, çeşitli kültürlerden ve halkın birikimlerinden etkilenerek oluşmuştur. “Kıskanç” da düğün ve ramazan eğlencesi olarak ortaya çıkan unutulmaya yüz tutmuş köy seyirli oyunlarımızdandır. Çoğunlukla Eskişehir ve Mersin yöresinde oynanan bu oyun güldürmeye dayalı oyunlardandır.
Kostüm olarak, oyuncuların vücutlarının göğüs bölgesine makyajla kaş, göz, dudaklar, erkek için bıyık yapılıyor, kadın oyuncuya kadın kıyafeti giydiriliyor. Kollar başın üzerinde toplanarak kocaman bir başlıkla oyuncuların baş ve kolları kapatılıyor. Karın hareketleriyle makyajla oluşturulan suratta, yüz mimikleri verilerek müzik eşliğinde oynanan oyunda, iki erkek ve bir kadın arasında geçen kıskançlık canlandırılmaya çalışılıyor. Oyuna “Kıskançlık” adı verilmesinin nedeni de budur.
Bu oyunu, Anadolu Üniversitesi Halkbilim Merkezi dansçıları olarak 3 erkek sahnelediler. Oyunculardan Hüseyin Akçar kadın rolünü canlandırırken; Cihangir Şehirli ve Recep Başkut ise erkek rolünü canlandırdılar.