Ana sayfa AFYONKARAHİSAR İŞSİZLİK YOK, BİTCOİN VAR..

İŞSİZLİK YOK, BİTCOİN VAR..

219
0

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir Merkez Bankası,resmi kuruluş vs. ile ilişiği olmayan ancak ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Kripto para da diyebildiğimiz bu kavram yepyeni bir para birimi. Hiçbir otoriteye bağlı olmayan bir değer. Ben ona havadaki para diyorum. Ülkemizde ve tüm dünyada gelişmiş olan bu elektronik paranın çok çeşitleri var.

 Ülkemizde son 10 yılda gençlerdeki işsizlik tavan yapmış durumda. O kadar çaresiz bir genç kuşağı oluştu ki artık yarınının  ne olacağını kestiremeyen, umudu kalmayan,  evlenip yuva kurma hayalleri yok olan bir gençlik var.

Gençler çaresiz, gençler umutsuz,

Alın size bitcoin!! Havadan para kazanın.
Çalışmadan para kazanmak çok kolay. Özellikle işsiz gençler arasında da ciddi anlamda yaygınlaştı. Bankacılık dönemlerimde borsa ile ciddi anlamda ilgilenmiştim. Kazandığım ve kaybettğim dönemler çok oldu. Aklıma birden o dönemlerde okuduğum bir yazı geldi…
Maymun hikayesi… sizlerle paylaşmak istedim.
Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 dolardan maymun alacağını söylemiş köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymun yakalamaya başlamışlar. Adam binlerce maymunu 10 dolardan satın alınca ortalıkta maymun azalmış, yakalaması da zorlaşmış. Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam her maymun için 20 dolar vereceğini söylemiş. Yeniden heveslenen köylüler tekrar maymun yakalamaya başlamışlar. Maymun sayısı azaldıkça fiyatı artıran adam bu kez her maymun için 25 dolar ödeyeceğini ilan etmiş, ama artık maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış. Bunun üzerine adam fiyatı 50 dolara çıkardığını, ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. Fiyat 50 dolar ama ortalıkta hiç maymun yok. Köylü kıvranıyor.. Yardımcı köylülere demiş ki; o yokken şu büyük kafeste topladığımız maymunlar var ya, ben onların tamamını size 35 dolardan satayım. Sizde patron gelince ona 50 dolardan satarsınız. Köylüler büyük bir sevinçle tüm birikimlerini bir araya toplayarak tanesi 35 dolardan maymunların hepsini almışlar ve başlamışlar beklemeye..
Şehirden dönecek patrona maymunları 50 dolardan satıp zengin olmak için… Sonra ne mi olmuş tabii ki ne adama rastlanmış bir daha o civarda ne de yardımcısına… Bu hikaye kime ne kadar ders verir bilemem. Bildiğim bir şey varsa kimse durduk yerde üretmeden para kazanamaz.
Kazansa da haydan gelen huya gider.
Parasız ve sevgisiz kalmayın…Mutlu haftalar…

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz