DOLAR
32,2733
EURO
35,0328
ALTIN
2.425,79
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Az Bulutlu
34°C
Afyon
34°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
32°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Parçalı Bulutlu
28°C
parkhayat


parkhayat


Güçlü kadınlar güçlü yarınlar

Güçlü kadınlar güçlü yarınlar
02.03.2022
A+
A-

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu Genel Kurulu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapıldı. Genel Kurul’a Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Berna Tokman, KGK İcra Komitesi Doğal Üyeleri olan ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker ve ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol ile Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile Afyonkarahisar’daki Kadın Kültür Evleri temsilcileri katıldı.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman yaptı. Tokman, “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Demokratik ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, işdünyası, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve bunun gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır. Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. Hepimizin ortak gayesi kadınlar ve kadınlarımızın ekonomik sosyal kültürel özgürlüğüne kavuşmasıdır. Kadın girişimlerini destekleyen ve kadınların sadece ekonomik değil politik ve sosyal anlamda da güçlenmesini hedefleyen TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz kurulduğu yıldan bu yana birçok başarılı işlere ve projelere imza attı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulumuz 81 ilde 7 bine yaklaşan üyesiyle, Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımlı kadın üye ağına sahip bir sivil toplum kuruluşu oldu.Bugün dünyanın en geniş kadın girişimci networkü haline geldi.Amacımız Türkiye‘deki kadın girişimci sayısının erkek girişimcilerle eşit olması,kadınların iş hayatında nicelik ve nitelik olarak artırılmasıdır” dedi.

 

Türkiye genelindeki Kadın Girişimciler’in sayılarının arttığına dikkat çeken Tokman, “15 yıldır büyük bir mücadele verdik özveri ile çalıştık ve çok mesafe kaydettik.15 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bine ulaştı.Bu süre zarfında kadınlar olarak şunu çok iyi gördük ki ülkemizde iş dünyasında kadınların da çok büyük yeri var.Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımızı sosyal hayata, üretim süreçlerine sokmak zorundayız.Sanayi ve diğer sektörlerin gelişmesi için Avrupa Birliği normlarına taşınması ve kalkınma açısından kadınlarımızın ticaret ve ekonomi yönetiminde karar mekanizmalarında daha fazla yer alması gerekiyor.Ayrıca iş dünyası, siyaset ve sosyal hayatta kadının olduğu her yerde nezaketin, zarafetin ve inceliğin olduğu da tartışmasız bir gerçek” ifadelerini kullandı.

 

Tokman konuşmasına şöyle devam etti:

“Koordinatör Odamız olan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimizle ilimizde kadın sorunlarına duyarlılık gösteriyor, kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın ve genç girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getiriyoruz.

Kadının özgürlüğü öncelikle ekonomik bağımsızlığından gelir.Kadının ekonomik hayat içindeki yerinin güçlendirilmesi yönündeki çabaların ya öncüsü, ya destekçisi olunmalıdır.Daha güzel ve refah bir Afyonkarahisar için kadın istihdamı artırılmalı, iş ve üretim alanlarında kadınlarımıza daha fazla yer açılmalı, sosyal ve ekonomik  alanda daha fazla kadın olması gereklidir.Çünkü biliyoruz ki kadın ekonominin can damarıdır.Kadınlarımızın güven ve huzur içinde yaşadığı bir ülke yaratmak, başta karar alıcılar olmak üzere hepimizin görevidir.

Ev eksenli çalışan, iş kurmayı düşünen kadınlara ve gençlere; eğitim,seminer,panel ve bunun gibi etkinlikler düzenledik, tasarımcı kadınlarımızın ürettiklerine destek olmak için yardımcı olduk. Kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlenmesi yoluyla toplumsal hayata aktif katılımlarının desteklenmesi için eğitimler verdik ve vermeye devam edeceğiz.”

 

Kadınlar için projeler uygulamaya devam edeceklerini vurgulayan Tokman, “Kadınların ürettiği ürünlerin pazara erişiminin kolaylaştırılması ve görünürlüğünün artırılması için ilimizde ev eksenli çalışan üreten kadınlarımızın tanıtım ve satışının yapıldığı sergiler açtık etkinlikler düzenledik. Üniversitemizde, yurtlarda rol model kadınlarımızla gençlerin derslerde aldıkları teorik bilgilerini tecrübe ve deneyimlerimizle birleştirdik.Eğitime önem verdiğimiz için pandemi öncesi kırsaldaki aileler ve çocuklarımızın gelişimi ve eğitimi için başlattığımız, belirlediğimizilk pilot okulda yaptığımız ‘Okuyan Aile Bilinçli Nesil’ Sosyal Sorumluluk Projemizin çalışmalarına yeniden başladık. ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ sloganıyla  başladığımız ‘Senin Atığın Benim Değerim, Benim Değerim Senin Geleceğin’ projemiz kapsamında atık malzemelerden tasarladığımız geri dönüşüm kütüphanemizi yaptık. Yerel çalışmalarımızın dışında ulusal olarak da birçok projeyi gerçekleştirdik.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat ve Coca-Cola Türkiye ortaklığıyla paydaş olarak yürüttüğümüz Kız Kardeşim Projesi’yle 2022 yılında da eğitim ve hibe destekleriyle kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.Kız Kardeşim Projemizin online eğitim platformu olan Kız Kardeşim Akademi kapsamında birçok kadın girişimcimiz eğitim aldı. Kız Kardeşim Projesi ‘Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Mükemmelliyet Ödülleri Fırsat Eşitliği’ ödülüne layık görüldü.TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Beko işbirliğinde,Arçelik Perakende Eğitim desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi’nde online eğitimler ve yüzyüze eğitimler gerçekleştirdik.TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliğinde Geleceği Yazan Kadınlar Projesi İklim Fikir Maratonu Yarışması düzenledik.  Sanayide kadın istihdamının ve sanayi sektöründe gençlere ilham olacak rol model kadın sayısının artırılması ve sanayide nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak hayata geçirdiğimiz ‘Sanayide Kadın Eli’ projesinin çalışmalarına da başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Tokman, konuşmasını şu vurgularla bitirdi:

“Ulusalda ve uluslararası platformda kadın girişimciler arasında sektörel iletişim sağlamaya, tüm sosyal sorumluluk projelerinde görev almaya yönelik projelerimizi hayata geçirerek  gönüllük esası ve sosyal sorumluluk bilinci ile yol almaya yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz. Kadın girişimcilere, girişimci adaylarına, öğrencilere, kırsal kalkınmaya, kadın kooperatiflerimize, kadın üreticilere destek çalışmalarımızı 2022 yılında da sürdüreceğiz.Bu vesileyle tüm kişi, kurum ve kuruluşları kadın girişimciliğinin önünü açmaya ve kadın istihdamına katkı sağlamaya davet ediyoruz. Sözlerimi bitirirken kadına verdiği değerle, her daim bizimle birlikte olan, yolumuzu açan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, bizlere herzaman desteğini sunan ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser’e ve Yönetim Kurulu Üyelerine, ATSO Genel Sekreterimiz Ali Şenol Bey’e ve tüm ATSO personeline şahsım ve tüm Kadın Girişimciler Kurulu adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Zor günlerden geçerek, düşe kalka ayakta durmayı öğrenerek yazdığımız girişimcilik hikayelerimizi, inanç ve umudumuzu kaybetmediğimiz sürece yazmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle yaklaşan Dünya Kadınlar Günü için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak ‘Kadın Varsa Yarın Var’ diyerek   8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz’ü kutluyor saygılarımı sunuyor ve hepimiz için aydınlık, bereketli günler diliyorum.”

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise kadın girişimciliğin ülke ekonomisinin büyümesi için önemine dikkat çekti. Serteser, “Kısa süre önce Genç Girişimciler Genel Kurulu’nu gerçekleştirdik. O toplantı da bu toplantı gibi yoğun katılımla gerçekleşmişti. Her iki toplantının böyle yoğun katılımla yapılmasından mutluluk duyuyorum. Bu vesile ile bilgilerinden yararlanacağımız değerli bilim insanlarımız ve uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Kadın girişimcilik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na kadınların ve gençlerin ekonomide daha çok görev üstlenmesi amacıyla yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyorum. Biz de Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun açtığı yolda sizlerle ilerlemeye devam ediyoruz. Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanımız Sayın Berna Tokman ve Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimiz ile sürekli istişare hâlindeyiz. Afyonumuz için, Türkiyemiz için çalışıyoruz. Bu vesile ile Sayın Berna Tokman ve yönetimine de yaptıkları yerel ve ulusal faaliyet ve proje için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Afyonkarahisar’da Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri’nin Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını vurgulayan Serteser, “Tabii konu ekonomi ve kadın olunca, Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, Sayın Sümeyra Çiçek Hanımefendi’nin himayelerinde sürdürülen Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri Projesi’nin üzerinde de durmak gerekiyor. Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri, 1 senede il merkezimiz ve ilçelerimizde kadınların üretim süreçlerine daha çok katılmasını, para kazanmasını, para kazandıktan sonra üretimin gücünün farkına varmasını sağladı. Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri’nin ne kadar başarılı olduğuna ilişkin haberler de yerel ve ulusal basın kuruluşlarında yer almaya başladı. Sayın Valimiz’e ve değerli eşi Hanımefendi’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye’ye örnek olan Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri Projesi’nin devamında, yine Türkiye’ye örnek olan başka bir proje daha ortaya çıktı. O da albikere.com ismindeki e-ticaret platformudur. Sayın Valimiz, kadınların ürettiği ürünlerin satılması için bir internet sitesi kurulmasını önerdi, bu siteden elde edilecek gelirin de Afyon Eğitim Vakfı aracılığıyla öğrencilere burs olarak verilmesini gündeme getirdi. Bunun üzerine hemen çalışmalara başladık ve Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından albikere.com kuruldu. Sizlerden, ürünlerinizi albikere.com aracılığıyla tüketiciye ulaştırmanızı, alışverişlerinizde albikere.com’u kullanmanızı ve ayrıca albikere.com’un mobil uygulamasını telefonlarınıza indirmenizi istirham ediyorum. Bu sitede yaptığınız alışverişler kadın istihdamını ve öğrencilerin eğitim hayatını destekliyor. Sayın Vali Yardımcımız Ömer Tekeş, Sayın Valimiz ile birlikte albikere.com’un bugünlere gelmesini sağlayan kişiler arasında yer alıyor. Kendisine, Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreterimiz Sayın Murat Diker’e teşekkür ediyorum. Biz de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak albikere.com’u destekliyoruz; bu vesile ile personelimize de teşekkür ediyorum. 1,5 milyon TL’lik bir ciro elde edildi; aşağı yukarı 100 bin TL’lik miktar da peyderpey öğrencilere aktarılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

 

Kadın Girişimciler’i ATSO’nun bütün faaliyetlerine davet eden Serteser, “Bu yıl, Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Biz de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak Büyük Zafer’e yakışır bir etkinlik takvimi hazırladık. Mart ayında Meclis toplantımızın olduğu gün düzenleyeceğimiz konserin ardından kamuoyuyla paylaşacağımız tüm etkinliklerimizde siz değerli Kadın Girişimcilerimiz’i de görmekten mutluluk duyacağız. Sadece Zafer Yılı etkinliklerimizde değil, tüm faaliyetlerimizde katılımınızı diliyorum. Çünkü biliyoruz ki birlikten kuvvet doğar. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, Yönetim Kurulumuz, Meclisimiz, Kadın Girişimci Kurulumuz, Genç Girişimci Kurulumuz, Disiplin Kurulumuz, Meslek Komitelerimiz ve tüm üyelerimiz ile büyük bir aileyiz. Bunu lütfen daima hatırlayınız” diye konuştu.

 

 

Serteser, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Konuşmama Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında söylediği sözü ile son vermek istiyorum:

‘Daha endişesiz ve korkusuzca, daha yanlışsız olarak yürüyeceğimiz yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamızda ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilimsel, ahlaksal, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmak yoludur.’ Sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor; 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz’ü de şimdiden kutluyorum.”

 

Serteser’den sonra kürsüye gelen Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in öncülüğünde önemli başarılara imza attıklarını vurguladı. Tekeş, “Sayın Valimiz, Afyonkarahisar’a göreve başladığında Kadın Kültür Evleri projesini başlattı. Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri’ni kurarken ‘Kadınlar ne kadar etkin ve güçlü olursa, toplum o kadar iyi noktaya gelir’ mottosuyla yola çıktık. Biz Kadın Kültür Evleri’ni kurduktan hemen sonra Kadın Kooperatifleri’ni kurduk. Türkiye’ye örnek olan bir yapı oluşturduk. Biz de hiçbir Kadın Kültür Evi ve Kooperatifi, birbirinin rakibi değil. Her Kooperatif farklı ürün ve hizmet üzerinde uzmanlaştı. Hemen hemen her hafta, farklı illerden misafirlerimiz geliyor. Bu bir örnek projedir” dedi.

 

Tekeş, konuşmasına şöyle devam etti:

“İlimizde 8 asır önce Selçuklu Sultanı 3’üncü Alaaddin Keykubat’ın kızları Kadınanalar’ın Afyon’a gelmesi ve Afyon’u savunması, bu işin temellerini atmıştır. Bu toplum buna hazır bir toplum. Sayın Valimiz’e çok teşekkür etmek istiyorum; çok önemli bir konuyu merkez kabul etti. Kadın Kültür Evleri, Kadın Kooperatifleri, Kadın Kültür Market ve albikere.com aşama aşama ilerledi. Bu konuda başarılı da oluyoruz. Mesela Evciler Kadın Kooperatifi, en son Türk Hava Yolları’ndan sipariş aldı; Tarım Kredi Kooperatifleri için de çikolata üretimi yapıyorlar. Bizim bundan sonraki hedefimiz, sistemin kurumsallaşmasıdır.”

 

Açılış konuşmalarının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türker Göksel, Girişimcilik Kültürü hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Göksel’den sonra TOBB Afyonkarahisar KGK İcra Komitesi Üyesi Müjgan Gölçük Yağcı, Protokol Kuralları; Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatma Özdemir E-Ticaret ve Markalaşma; Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayşe Gül Arıcan da Beden Dili ve Etkili İletişim başlıklarında sunum yaptı.

Genel Kurul, Teşekkür Belgeleri’nin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.