Ana sayfa YAŞAM Erkekler “Noel Baba” gibi

Erkekler “Noel Baba” gibi

0

Yılbaşı, 14 Şubat, 8 Mart gibi önemli günler erkeklerin adeta kabusu gibi oluyor. En çok hediye her ne kadar çocuklara alınsada kadınlara alınan hediye azımsanamayacak boyutta. Yeni yılla birlikte sevgililer günü ve 8 mart kadınlar günü nedeniyle erkekler kendini “Noel Baba” gibi hissetti.

Anneler hediye alma konusunda kılpayıyla sevgilinin gerisinde kalırken, çocuklar zirvede yer aldı. Herkese hediye almaktan cüzdanları boşalan erkekler ise neredeyse hiç hediye alamıyor desek yalan olmaz.

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “Geçen yıl adet olarak en fazla online alışveriş işlemi Aralık’ta yapılmıştı. Bu yıl Aralık ayında işlem adedi 25 milyonu geçti. Yılbaşından sonar sevgililer günü ve arkasından 8 Mart kadınlar günü erkeklerin kabusu” diye konuştu.

“Noel Baba” gibi herkese hediye dağıtan erkekler ise bu yıl da hediyesiz kalacağa benziyor. 400’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara para ödeyen site Avantajix.com, 25-40 yaş grubundaki çalışan üyelerinden yaklaşık binine “Yılbaşında kime hediye aldıklarını” sordu.

Tamamı yılbaşı için en az bir kişiye hediye alan kişilerin katıldığı ankete yanıt veren, annelerin yüzde 95’inin, babaların da yüzde 76’sının çocuklarına hediye aldığı belirlendi. Evli erkeklerin yüzde 60’ı, çocuklarının yanı sıra eşine hediye aldığını belirtirken, kadınlarda bu oran yüzde 25’lere kadar düşüyor.

Bekar erkeklerin yüzde 76’sı sevgilisine, yüzde 37’si anneye, yüzde 18’i ise kardeşine hediye alıyor. On erkekten sadece biri babaya hediye almayı aklına getiriyor. Evli olmayan kadınlar ise hediye alımında anneye öncelik veriyor. Bekar kadınların yüzde 65’i anneye, yüzde 33’ü kardeşine, yüzde 28’i erkek arkadaşına hediye aldığını belirtirken, babayı düşünen kız çocukların oranı da yüzde 23’te kalıyor.

25 milyon adet işlem bekleniyor
2015 yılının en fazla online alışveriş işleminin 20 milyon 877 bin adetle Aralık ayında yapıldığını anımsatan Kayral, “Geçen Aralık ayındaki işlem adedi 25 milyonu geride bıraktı. Bunların büyük çoğunluğunu yılbaşı nedeniyle alınan hediyeler oluşturuyor. Yılbaşını Sevgililer günü ve Kadınlar günü takip etti” dedi.