Ana sayfa RÖPORTAJ Diş Hekimi Tüzün Atak

Diş Hekimi Tüzün Atak

0

Başarmak umudun koynunda yatmaktır…
O da umudun koynunda bir kadın…
Başarılı bir diş hekimi…
Yürekli bir anne…
İyi bir arkadaş…
Ve sporcu…
Benimse “ CANIMCIM…”

Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Ulusal Masterlar Yüzme Yarışları” nın 5.si, Türkiye’nin dört bir yanından büyük bir katılım ile 17 Aralık 2017’de gerçekleşti.
Kentpark Kapalı Yüzme Havuzu’nda yapılan yarışlara yaklaşık 200 sporcu katıldı. Bu sporculardan biri de Diş Hekimi Tüzün Atak’tı.
55-59 Yaş grubu bayanlar yüzme yarışlarında 50 metre kelebek,50 metre serbest,100 metre serbest kategorilerinde yarıştı veeee sıkı durun… Üçünde de BİRİNCİLİK aldı.
Üçü bir arada madalya sahibi bir Diş Hekimi o artık…
Mesleğiniz ve siz?
1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini bitirdim. Halen “Eskişehir Diş ve Ağız sağlığı Hastanesi”nde yoğun bir şekilde çalışıyorum. İşimi çok seviyorum, insan ilişkilerim de oldukça iyi.
Gezmeyi çok seviyorum, görmeyi. Tabii sinema ve tiyatro da önceliklerim arasında. Kitap okumayı seviyorum ve müziği…

Yüzmeye ne zaman başladınız ve neden yüzme?
Boş zamanımı değerlendirmek ve sağlıklı yaşamak için başladım yüzmeye.11 yıldır neredeyse hiç aksatmadan haftada iki gün gidiyorum yüzmeye.
Spor sağlıklı yaşamak için çok önemli.
Fiziksel ve zihinsel olarak titiz bir çalışmayı gerektiren koşullar zamanla diş hekimlerinin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.
Çalışma koşullarımız iskelet sistemiyle ilgili sorunları getiriyor. Boyun düzleşmesi hatta ilerleyen safhalarda boyun fıtıkları el hareketiyle çalışan bizleri olumsuz etkiliyor. Eğilerek çalıştığımız için bel fıtıkları da bizi bekleyen olumsuzluklardan. Rahat çalışmak istiyorsak iskelet sistemimizi güçlü tutmak durumundayız. Fizik Tedavi Uzmanlarının bizler için önerdiği en önemli şey yüzme.
Ben de iskelet sistemimi korumak amacıyla başladım yüzmeye. Yüzme iskelet sistemimi güçlendirdiği gibi günlük yaşamın stresinden de beni koruyor.
Yarışlara katılmak nereden aklınıza geldi?
11 yıldır bu sporu yapıyorum, kendime güveniyorum, iyi de yüzüyorum dedim kendi kendime. Arkadaşlarımın da teşvikiyle katılıverdim yarışlara.
Yarışma konusunda ilk deneyimim oldu 17 Aralıkta yapılan yarışmalar. 55-59 Yaş Grubu Bayanlar Kategorisinde yarıştım. Amacım yarışma heyecanını yaşamak, diskalifiye olmadan yarışı bitirmekti sadece. Ve üç dalda birincilik aldım. Yarışmaktan büyük keyif aldım. Benim için çok güzel ve anlamlı bir deneyim oldu.

Oğlunu yeni nişanladı, kayınvalideliğe hazırlanıyor Tüzün Atak… Bu konuda da çok başarılı ve örnek bir anne olacak biliyorum.
Yolun açık olsun “CANIMCIM”…