DOLAR
32,1115
EURO
34,8709
ALTIN
2.426,99
BIST
10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Az Bulutlu
21°C
Afyon
21°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Açık
25°C
Cumartesi Açık
27°C
parkhayat


parkhayat


Çocuğumda özel öğrenme güçlüğü olabilir mi?

Çocuğumda özel öğrenme güçlüğü olabilir mi?
16.12.2018
A+
A-

Özelöğrenme güçlüğü nedir?

Çocuğun zekası normal olmasına rağmen, okuma, yazma, matematik, konuşma, anlama ve kendini ifade etme becerilerinin akranlarından geri kalma durumudur.

Çeşitleri nelerdir?

1.Disleksi; okuma yazmada yaşanan zorluk,

2.Diskalkuli; matematik becerilerindeki zorluk

3.Disgrafi; yazı yazma ve yazılı anlatım bozukluğu

4.Dispraksi; sözel olmayan öğrenme güçlüğü yani hareket koordinasyon eksikliği

Erken dönem belirtileri nelerdir. Evde aile bunu nasıl fark eder?

Emeklemeden yürüme, geri geri emekleme, yürümenin gecikmesi, ince motor becerilerinde gecikme (düğme ilikleyememe yada kalemi tutamama gibi), sağını solunu bir türlü öğrenememesi, eşyalara çarpma, denge sorunu yaşaması, sakarlık, konuşmada gecikme ve artikülasyon bozukluk, dikkat dağınıklığı, yerinde duramama,arkadaşlarıyla iletişim başlatamama ve iletişimi sürdürememe, kelime dağarcığının yaşına göre yeterince gelişmemesi gibi birtakım erken dönem belirtileri vardır.

ÖÖG okul döneminde nasıl fark edilir?

Çocuğun okuma yazma öğrenmede güçlük yaşaması, yazıları tersten okuyup yazması,okuduğunu anlamaması, imla kurallarını öğrenmede güçlük, yazılarının bozuk ve anlaşılır olmaması, geometrik şekilleri çizmede güçlük çekmesi, matematiksel sembolleri karıştırması, matematik problemlerinde kullanılan adım ve işlemleri yapmakta zorlanma ve hem matematik hem okuma ve yazmada akranlarından geride kalması, öğrendiğini sık sık unutması gibi belirtileri bulunur.

ÖÖG olan öğrenci okul döneminde fark edildiğinde akranlarına yetişebiliyor mu?  

Bu belirtiler okul döneminde öğretmen tarafından en geç 1. Ya da 2. Sınıfta farkedilir ve gerekli yönlendirmeler yapılırsa öğrenci akranlarına yetişme şansı bulabilir. Bu tür çocuklar geç fark edildiği takdir de sınıf ortamında başarısız öğrenci tabiri ile çok üzerine düşülmüyor. Çok sık tekrar yapılması gereken ve öğrendiklerini hem geç anlayıp hem çabuk unutan bu öğrencilerin çabuk fark edilip hemen eğitime başlaması gerekir. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bu tür öğrenciler bire bir eğitim alıyor ve sık sık tekrar yaptırılıyor. Ve bu merkezlerde her çocuğa ayrı bir programla eğitime başlanıyor.

Aile eğitiminin önemi nedir?

Öğretmen bu durumu fark ettiği anda veliyi çocuk psikiyatristine yönlendirmesi gerekir.Aileler böyle bir durumla karşılaştıklarında panik oluyor. Ama bu özel öğrenme güçlüğü 20 çocuktan 1’inde görülüyor ve erken dönemde tanınıp uygun desteği aldıklarında bu çocuklar akranlarına yetişebiliyor.  Bu tür çocuklarda depresyon, davranış problemleri, sinirlilik, öfke nöbetleri, okula gitmek istememe gibi sorunlar da görülebiliyor. Çünkü bu çocuklar okulda başarısız oldukları için özgüvenlerini yitirmeye başlıyorlar. Hiçbir zeka problemi olmamasına karşı öğrenmede güçlük yaşadığı için akranlarından geri kalıyor ve alay konusu olabiliyor. Aileler ve öğretmenler çocuğun en basit başarısını bile desteklemelilerdir. Böylece çocuğun kendine olan öz güveni yerine gelecektir. Aileler ders çalıştırırken sinirlenmeden, çocuğa aşağılayıcı kelimeler söylemeden sabırla tekrar tekrar anlatmalı ve öğretmelidir. Eğitimde hiçbir birey kaybedilmemelidir.

 ÖÖG’nün zekayla ilgisinin olmadığına ve bu öğrencilerin ilerde başarılı olabildiklerine örnekler verebilir misiniz?

Özel öğrenme güçlüğü yaşayan ünlü isimleri göz önüne alırsak bu durumun zekayla ilgisi olmadığını görürüz ve başarılı olabileceklerine inanırız. Mesela; Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Tom Cruise, Jamie Oliver gibi birçok tanınmış, başarılı insan özel öğrenme güçlüğü yaşamıştır. Biz aileler ve öğretmenler olarak asla inancımızı kaybetmemeli ve bu tür çocukları her zaman desteklemeliyiz. Özgüveni olan, ailesinden, öğretmeninden destek gören, ona inandıklarını hisseden çocuk hep başarılı olur.

YağmurDURSUN

PsikolojikDanışman ve Rehber Öğretmen

Profesyonel Eğitim Danışmanı