Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Afyon’da Tango geceleri

Afyon’da Tango geceleri

0

Satut Denizoğlu Afyon’da bir ilke imza atarak Tango kursları vermeye başladı. Kursiyerleri ile düzenlediği tango organizasyonları kısa sürede büyük ilgi görmeye başladı.

Kendisini dans aşığı bir kadın olarak tanıtan Satut Denizoğlu, “İdealist, her Türk kadını gibi tuttuğunu koparan biriyim ve her şeyden önemlisi üç çocuk sahibi bir anneyim” dedi. Neden Afyon’da olduğunu ise şöyle açıklıyor, “Afyonlu değilim. Oğlum buradaki üniversitede akademisyen olarak çalışıyor. Buraya gelmeme o vesile oldu. ‘Neden Afyon?’ sorusunu soranlara verdiğim cevap ise ‘Neden Afyon Olmasın?’ oluyor hep”.

Geldiğimden beri tanık olduğum en büyük yanılgı Afyonlunun Afyonluya güvenmemesidir. Hatta buraya ilk geldiğimde eğitmenlik için görüştüğüm birisi bana ‘Afyonlu tangodan anlamaz. Yapamazsın. Uğraştığına değmez’ dediğini hatırlatan Denizoğlu, “Bu iş Afyon’da olmazsa, Türkiye’nin hiçbir yerinde olmaz!’ Şunu iyi biliyordum: Sert mizaca sahip, dediğim dedik bir halk var burada. Ancak yine iyi bildiğim bir şey de şuydu: İnandığınız yolda şüpheye düşmediğiniz sürece, işinizi hakkaniyetle ve aşk ile yaptığınız sürece başarıya ulaşırsınız”

Tangonun pek çok tarifi var. Bazıları artık klişeleşmiş hepimizin bildiği şeyler. Birçok kişi tutkunun ve aşkın dansı dese de, bana göre tango insana dair olumlu ya da olumsuz ne varsa hepsini barındırır. Onun içindir ki şu an dünyanın her yerinde Tango yapılıyor. Yani bana göre Tango; insanın dans halidir. İnsan olmayı -cinsiyetçi maskeden kurtulup bireye kadın ve erkek olarak değil, insan olarak bakmayı becerebilmiş kişilerin dansıdır. O yüzden kendini yetiştirememiş kişiler bu dansın ağırlığını ve felsefesini kaldıramaz.

Tango her yaşta yapılabilir diyen Satut Denizoğlu, “7’den 77’ye mutlaka herkesin yapmasını tavsiye ediyorum. Vücut esnekliği ve sağlıklı yaşam için birebir. Elbette bu dansı meslek edinmek için çok fazla enerji harcadım. Hatta vücut esnekliğimi kazanabilmek için bir süre pilates kursuna bile gittim. Yaş aralığına gelirsek, mesela geçen sene Ticaret Borsası İlköğretim Okulu’na bağlı ana sınıfının öğrencilerini 23 Nisan için gösteriye hazırladım. 4 ile 6 yaş arası birbirinden sevimli çocuklardı. Bu camia içerisinde 80 yaşında çiftin dans eğitimi için geldiğini de gördüm. Tango her yaşın dansı”