Ana sayfa KÜLTÜR-SANAT Afyon’da klasik müzik festivali

Afyon’da klasik müzik festivali

0

Bu yıl 17.si yapılan Afyonkarahisar Klasik Müzik Festival’i, 2-12 Nisan tarihleri arasında genç yetenekleri ve alanında değerli sanatçıları müzik tutkunlarıyla buluşturdu. Açılışı Millet hamamında yapılan festivalin Taş Handaki konseri herkesi büyüledi.

10 gün süren festivalde, dünyaca ünlü sanatçılar, klasik müzik dehaları, edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimleri Afyon’da sanatseverlerle buluştular. Bu yılın sürpriz konuğu ise edebiyat dünyasının önde gelen ismi Ahmet Ümit Balkan oldu. Ünlü yazar festivalin açılışında yaptığı konuşma ile bu festivalin Afyon için ne kadar önemli olduğunun farkına varın dedi.

Yazarlar Afyon’da
Bu yıl Afyon-Prag arasındaki sanat birliğinin 13’üncü yılını kutlayan festival, İngiltere, Belgrad’a ve Fransa’dan da pek çok ünlü sanatçıyı konuk olarak ağırladı. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’ne konaklama desteğinin yanı sıra, festival kapsamındaki sergi ve konserlere de ev sahipliği yapan NG Afyon her zaman olduğu gibi yine mükemmel bir ev sahipliği yaptı.

Hüseyin Başkadem’in genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, her sene olduğu gibi bu sene de dopdolu bir programla sanat severlerin karşısına çıktı. Üflemeli çalgılarla perdeyi açan quartet Flautus Vocis’e, bir sonraki gün, geçtiğimiz sene de beğeniyle dinlenen ve “En İyi Çek Fagot Topluluğu” olarak adlandırılan Fagotik Quartet eşlik etti. Petra Milarova, Natasa Mitrovic gibi piyanonun yıldızları da festivalde sahne alanlar arasındaydı. Ülkemizin ilk Otizm engeli ile dünyaya gelen öğretim görevlisi ve Piyanisti Buğra Çankır’da piyanonun başına geçt. 2010 yılında İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Naci Özgüç yönetiminde ilk konserini veren keman virtüözü Aslı Ayben Özdemir, piyanoda kendisine eşlik edecek annesi Zümrüt Alivea ile nefesleri kesen performanslarıyla izleyicileri büyülemeyi başardı.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında, şehrin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan söyleşiler de düzenlenecek. Yeni kitabı Kırlangıç Çığlığı ile kısa bir aranın ardından okurlarıyla buluşan Ahmet Ümit festivalin öne çıkan konukları arasında. Konserlerin tamamı dolarken bir çok kişi yer bulamadığı için geri dönmek zorunda kaldı.