Ana sayfa YAŞAM Taşoluk’ta damat alayı

Taşoluk’ta damat alayı

0

Afyon Sinanpaşa’ya bağlı Taşoluk Belediye Başkanı Murat Öner, başarılı belediyeciğinin yanı sıra dışı çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Makamda oturan belediye başkanlarının aksine sürekli belde halkıyla birlikte olan Başkan Murat Öner’i bazen eşek sırtında, bazen çalışmaların başında, bazen çocukların arasında görmeye alıştık.

Başkan Murat Öner, geleneklerine bağlı ve onları yaşatmak istediği için belediye bünyesinde özel bir bölüm oluşturdu ve herkesin buraya eski fotoğraflar, eşyaları bağışlamasını istedi. Bununla da kalmayan Başkan Öner, damat alayını geleneğini yaşatanların arasına girerek heybeyi omzuna alıp öncülük yaptı.

Dededen toruna geleneklerini sürdürmek isteyen Taşoluk’ta 1975’de çekilen bir fotoğrafın aynısını yeniden yaşattılar. Geleneğe göre damat güvey girmeden önce okula götürülüp getiriliyor.

1975’de çekilen fotoğrafta yer alanları Başkan Murat Öner şu şekilde anlatmış. (Heybe Hacı Ali dedemde, damat Hüseyin amcam, yanında Hafız Ahmet, yanında Mırçı iban amca yanında Muhittin amcam, yanında molla Halil oğlu büyük Ahmet amcam bu tarafta Cemal amcam en önde İsmail Yavuz, Ahmet amcamın arkasında kayınpederim Mehmet Müjde, Ecevit’in babası Topal Hasan, yanındaki Katipoğlu Yusuf amca, damadın arkasında kama tutan Ali Öner, Muhittin amcamın önünde Osman Babayiğit, önde kravatlı kalenin Hüseyin, Topal Hasan amcanın önündeki Mırçının Mustafa Alan)