Ana sayfa SAĞLIK BAHAR SENDROMUNA HAZIR MISINIZ ?

BAHAR SENDROMUNA HAZIR MISINIZ ?

0

Her mevsim kendine özgü olarak daha sık görülen hastalıklara sahiptir. Örneğin kışın üst solunum yolu enfeksiyonları, yaz aylarında ise bağırsak enfeksiyonları daha sık görülür.

İlkbahar ise havaların ısınmaya başlaması doğanın uyanışı ile beraber bir çok insanın kendini daha iyi hissettiği bir dönemdir. Bunun yanında azımsanmayacak bir grup mevsim başında halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik hissedilebilir.

Bahar yorgunluğu halk arasında sık kullanılan bir terim olup, iklim değişikliğinin vücutta yarattığı yorgunluk hissi olarak tanımlanabilir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte uyku düzensizliği, iştah azalması, kas krampları, eklem ağrıları ve bayanlarda adet düzensizliği gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Mevsim şartları insanların metabolizmalarını etkilemektedir. Yani kış aylarında yavaş çalışan metabolizma, baharda hızlanırken vücut buna uyum sağlayamayabilir. Öte yandan havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve Negatif yüklü iyonların artmasıda insan kimyasında olumlu yahut olumsuz etkilere neden oluyor. Negatif yüklü iyonların artması durumunda ise ‘’ Bahar Sendromu ‘’ yaşamamıza neden olan yukarıda belirttiğimiz tüm bu olumsuz etkiler risk olarak ortaya çıkıyor.

Risk spor sayesinde azaltılabilir.
Bahar yorgunluğuna karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biride spordur.

SPORUN BAHAR YORĞUNLUĞU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NE KISACA GÖZ ATALIM

• Düzenli egzersizler yapmak metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
• Spor sayesinde vücudumuzda artan pozitif iyonlar insanı daha zinde ve mutlu hissettirir
• Stresi azaltır..
• Düzenli olarak yapılan egzersiz ve spor aktiviteleri daha dinç ve enerjik olmamızı sağlar.
• Solunum düzenlenmeside yine sporla mümkündür. Vücuda yeteri miktarda oksijen girmesini sağlamak bahar yorgunluğuna alınacak önlemlerdendir.
• Düzenli spor yapanlarda bahar yorgunluğunun daha az görüleceği muhakkaktır.