Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Şemsettin ihalesini neden Köylere Hizmet Götürme yaptı?

Şemsettin ihalesini neden Köylere Hizmet Götürme yaptı?

173
0

Afyonkarahisar’ın 55 yıllık eğitim kurumu Şemsettin Karahisari Ortaokulu için alınan güçlendirme kararından sonra ihaleyi yapan kurumun Özel İdare değil Köylere Hizmet Götürme Birliği olduğu ortaya çıktı. Peki ama neden şehir merkezindeki bir okulun güçlendirme ihalesini Köylere Hizmet Götürme Birliği yaptı? İşte cevap bekleyen sorulardan biri daha.

Afyonolay.com olarak Şemsettin Karahisari Ortaokulunda yaşanan güçlendirme krizini araştırmaya başladıkça farklı bilgiler gelmeye başladı. Güçlendirme İhalesini Afyonkarahisar Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği yapıyor. İhale tarihi 21/07/2020 Salı Okul Güçlendirme işi olarak duyuruldu. İşi Beyazhan İnşaat aldı ve Ekim ayında güçlendirme çalışmasına başlandı. Bir taraftan Şemsettin Karahisari’nin duvarları sökülüp bodrum katında kazılar yapıldı. Aynı zamanda ise okulun çatı katı komple sökülerek yeniden yapıldı. 250 günlük işin yaklaşık 3’te biri bittiği bir sürede 30 Aralık 2020’de apar topar çekme testi yapılması isteniyor. Çünkü yaşlı binanın kolonları üzerine yüklenen yeni yükleri kaldıramıyordu. Binadan sesler geldiği iddia ediliyor ve bunun üzerine yapılmaması gereken bir işlem yapılarak kolonlarda demir çekme testi yapıyorlar. Yapılan testte kolonların çatladığı deforme olduğuna karar verip bir gün sonra güçlendirme çalışması yapan firmaya Vali adına Özel İdare Genel Sekreteri Murat Toy imzasıyla bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda “30.12.2020 tarihinde yapılan demir çekme testlerinde meydana gelen (Çekme testi yapılan kolonlarda oluşan çatlamalar) deformasyonlar nedeni ile proje müellifleri ile irtibata geçilmiş olup projenin revizyonu gerekliliği oluşmuştur” deniliyor.

Bunun üzerine Özel İdare Genel Sekreteri Murat Toy’u arayarak konu hakkında birkaç soru sorduk. Toy, “Ben teknik konulardan fazla anlamam ama daha önce güçlendirme kararı verilen okul için ihale açıldı. İş devam ederken yeniden bir çekme testi yapıldı ve o test sırasında kolonlarda çatlama meydana gelmesi üzerine iş durduruldu. Şimdi genel kanı güçlendirme işinin durdurulup binanın yıkılıp yeniden yapılması üzerine. Bakanlığa bu konuda soruldu ve oranın kararı bekleniyor. Yıkılıp yenisini yapın, ya da hayır böyle güçlendirin derse çalışma devam edecek. İşi Köylere Hizmet Götürme Birliği yaptı gerekli cevabın adresi orası” diye konuştu.

Sorulara gerekli cevabı alamadığımız gibi kafalar biraz daha karıştı. Kolonlarda çatlama olduğu gerekçesiyle duran iş için Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara’dan güçlendirme kararı verirse kolonları çatlayan okula güçlendirme yapmaya devam mı edilecek? Eğer öyle olursa kriz işte o zaman bir skandala dönüşür. Bu acil cevaplandırılması gereken bir soru. Genel Sekreterden sonra Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe’i arayarak konu hakkında birkaç soru sorduk. Vali Yardımcısı Boztepe, “Milli Eğitim Bakanlığı genel olarak yeni okul yapmak yerine güçlendirme yapılmasını tercih ediyor. Bizde bu nedenle Şemsettin Karahisari Ortaokulu için güçlendirme ihalesi açtık. Ancak çalışma sürerken bazı teknik sorunlar çıktığı için işi durdurduk. Bakanlığa durumu anlatan bir yazı yazdık ve oranın kararını bekliyoruz. Aslında bizde okulun yıkılıp yeniden yapılmasından yanayız. Hatta bu konuda bir hayırsever bulduk ve okulun yapımını o üstlenecek” açıklamasında bulundu. Birkaç sorumuz ise Vali Yardımcısı Boztepe, “Vali beyle görüşüp ona göre size bilgi vereyim” dedi.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz