Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Başkan Şahin yönetim Çelikbaş

Başkan Şahin yönetim Çelikbaş

0

Afyonkarahisar Barosu olağan genel kurul için sandık başına gitti. Pandemiden dolayı normalden tam bir yıl sonra yapılan genel kurulda Av Turgay Şahin ile Murat Çelikbaş’ın listeleri yarıştı. Başa baş giden seçimlerde ipi 30 oy farkla 3 dönemdir başkanlık yapan Av Turgay Şahin göğüslerken Şahin’in 10 kişilik yönetim kurulu listesi çizilerek Murat Çelik’in listesinden 7 kişinin girmesinin şoku yaşandı. Başkan Av Turgay Şahin ama yönetim muhaliflerin olduğu anlamına geliyor. Bu seçimler Av Turgay Şahin’e uyarı olarak yorumlandı. Aynı zamanda Şahin’in elini kolunu bağlamak anlamına geldiği söyleniyor.

Av Turgay Şahin, 2010 yılında Av Mümtaz Akıncı’nın Anayasa Mahkemesi Üyesi seçilmesi üzerine onun koltuğuna oturmasıyla baro başkanı oldu. 10 yıldır Baro başkanı olan Şahin genelde sempatik ve katılımcı olmaya çalıştı. yönetimine AK Partili Avukatlar olduğu kadar MHP’li ve CHP’li avukatları da alarak her kesimden oy alarak yoluna devam etti. Bu güne kadar ciddi bir aday da çıkmadığı için koltuğunu korumayı başardı. Ancak zaman zaman tartışmaların odağı olmaktan da kurtulamadı.

Afyonkarahisar Barosu Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Genel Kurulda mevcut Başkan Av. Turgay Şahin’in listesiyle Av. Murat Çelikbaş’ın listesi yarıştı. Şahin’in bu listesinde yer alan 7 isim çizik yiyerek liste dışı kalırken Av Murat Çelikbaş’ın yönetim kurulu listesinde yer alan 7 kişi Av Turgay Şahin’in yönetimine girmesinin şoku yaşandı. Bu durumda Afyon Barosunda farklı bir dönem yaşanacak. Kararlar nasıl alınacak, Av. Turgay Şahin bu güne kadar olduğu gibi istediği gibi at koşturabilecek mi?

Av. Turgay Şahin’in Baro Başkanlığı zamanında akılda kalan bir kaç olaydan bahsetmekte fayda var. 1.si Şahin yönetim kurulunu üyesi olan Av İsmail Akgül’ü CMK ve Adli Yardım Komisyonu Başkanı yapması döneminde yaşandı. Akgül, Avukatlar arasında eşit ve adil davranmayarak özellikle kendine daha çok görev vermesiyle gündeme gelmişti. Bu konuda haber yapan Gazeteci Ömer Mazi ile mahkemelik olmuş ve açtığı davayı kaybetmişti. Bir başka olay ise Türkiye’de bir ilke imza atan ise bu kez Av Turgay Şahin’in ta kendisi olmuştu. Hem baro Başkanı Hemde Baro Meclis Başkanı olan Türkiye’nin ilk ve tek Baro başkanı olmuştu. Bir koltukta iki karpuz olayı. Oysa Baro Meclis Başkanı ve yönetimi, Baro Başkanı ve Yönetimini denetleyen üst bir kurul. Yani Av. Turgay Şahin ve İki yardımcısı hem baro yönetiminde hem baro meclis yönetiminde yer alarak akıllara ziyan bir sistem geliştirdiler. Sonra bu sistemden nedense vazgeçildi ve Baro Meclis Başkanlığı iptal edildi.

Yaşanan tüm bu gelişmeler Av Turgay Şahin’in uygulamaları tartışma konusu olurken kan kaybetmeye başladı. Bu güne kadar ciddi bir aday da çıkmayınca bu günlere kadar gelindi. Ancak Av Murat Çelikbaş’ın ortaya çıkmasıyla Av Turgay Şahin’in korkulu rüyası oldu. Bir çok avukata göre seçimler zamanında yapılsaydı Av. Murat Çelikbaş öndeydi ve seçimi çok rahat kazanırdı. Ancak Pandemi sürecini iyi değerlendiren şahin bire bir çalışarak aradaki farkı kapatmasını bildi. Fakat yönetimdeki 7 kişinin liste dışı kalmasını önleyemedi. Afyon Baro seçimlerinde 507 geçerli oyun 267’sini alan Av. Turgay Şahin yeniden Baro Başkanı oldu. Seçime Şahin’in listesinden giren Av Ömer Mahmut Erdoğan 276 oy alarak en fazla oy alan isim oldu. Başkan Şahin’den 9 oy fazla aldı. Şahin’den fazla oy alan bir başka isim ise Çelikbaş’ın listesinden giren Av. Esra Yılmaz Kocabaş oldu. Kocabaş 268 oyla Şahin’den bir fazla oy aldı. Bu sonuçlardan sonra Av. Turgay Şahin’in nasıl bir başkanlık yapacağı şimdiden merak konusu oldu.  

AFYONKARAHİSAR BAROSU YÖNETİM LİSTESİ

267 oy Av. Turgay Şahin’in Listesinden yönetime girenler 

276 oy Ömer Mahmut Erdoğan
258 oy Canan Kestioğlu
253 oy Şerife Korkmazoğlu

Av. Murat Çelikbaş’ın Listesinden yönetime girenler 
268 oy Esra Yılmaz Kocabaş 
261 oy Sedat Toprak 
258 oy Abdurrahman Kalaycı
257 oy Huriye Çiçek Mihrioğlu 
256 oy Yunus Pektaş
247 oy Nureddin Demir
246 oy Gonca Alhan Okyar

TBB Delegeleri 
Cemal Günay
Selim Tokatlı
Yasemin Süren

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz