Ana sayfa AFYONKARAHİSAR AVUKAT, HAK VE ADALETİN SAVUNUCUSU

AVUKAT, HAK VE ADALETİN SAVUNUCUSU

247
0

TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

GURUR İLE BAŞARI İLE HAK İLE ADALET İLE NİCE YILLARA

Önce biraz tarihçe;

Avukatlık kimi yazarlara göre Roma İmparatorluğu dönemiyle ortaya çıkmıştır. Ancak yine birçok araştırma makaleye göre arkeolojik eserlerin tetkikinde avukatlık mesleğinin evveliyatını Sümer Antik Yunan’a, Mezopotamya’ya, Mısır’a kadar geri götürmek mümkündür. Kişilerin uyuşmazlıkları güçlerini kullanarak çözümlemesinin önlendiği günden beri avukatlar ve avukatlık mesleği mevcuttur.

Ülkemizde

1870 yılında ülkemizde ilk baro kurulmuştur. Ancak bu bir Türk Barosu değildir. İstanbul’da Konstantinopolis Barosu Cemiyeti adıyla kurulan bu baro yabancı bir barodur. İngiliz, Fransız, Alman, Yunan, Belçikalı, Rus ve İtalyan uyruklu avukatlar tarafından kurulmuştur.Yalnız Ermeni, Rum asıllı Osmanlı’dan beş kişi vardır. Bu beş avukat Avrupa’nın seçkin hukuk fakültelerinden mezun olmuş kişilerdir. 1870 yılında topraklarımızda kurulan bu ilk baro 1908 yılına kadar devam etmiştir.  Yıl 1874’ü gösterdiğinde dava vekillerinin Adliye Nezareti (Bakanlığı) tarafından kurulacak komisyon sınavında başarılı olup ruhsat almalarının şart koşulduğunu bilmekteyiz. Bunu ilk Türk Hukuk Fakültesi’nin kuruluşu izlemiştir. Galatasaray Sultanisi birkaç yıl içinde bünyesinden çıkan hukuk mektebini doğurmuştur. 1876 yılında Dersaadet Dava Vekilleri Cemiyeti Nizamnamesi ile ilk Osmanlı Barosu kurulmuştur. (Ankara Barosu Avukatlık Mesleğinin Tarihçesine Bir Bakış Av.H.Argun Bozkurt )

Her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü Olarak kutlanmaktadır.

Şimdi Biraz Sitem ,

Kimi zaman ‘’Ne yaptın Bir Dilekçe Yazdın ‘’ denilerek bilginin emeğin sarfedilen zamanın küçümsenmesi, Red olunan Davanın Ardından Avukat suçlanırken dava lehe sonuçlandığında zaten ben haklıydım denilerek haksızca bir tutum ve yine bilginin emeğin küçümsenmesi Meslek hayatının ilk yıllarında sömürülmeye çalışmak Telefonun tatil saat mefhumu gözetmeksizin kulağa yapışık olması Tatil mefhumunun olmaması vs vs Bunlar bir kenara ne yazık ki kamuoyunun da artık şahit olduğu duyduğu meslektaşlarımızın katledilmesi asil taraf yerine konularak husumet güdülmesi sadece ve sadece mesleğini icra etmesinden dolayı canına kastedilmesi. Gerçekten çok zor bir mesleği icra ediyoruz.Gün geçmiyor ki problemler artmasın bir meslektaşımız ile ilgili canımızı yakan haberler almayalım.

Ve Şimdi Gurur

Lakin tüm bunların yanında olmazsa olmaz dır HAK SAVUNUCULUĞU ADALET SAVUNUCULUĞU .İşte onun için çok gururludur özeldir. Müvekkilinizin gözünde mutluluğu görmek, duasını almak, adalete erişmek tarifsiz bir duygudur. Kimsenin gerçekliğine inanamadığı olaylarda adaletin savunuculuğunu yapmak zordur ama gururludur.

HAK DA ADALET İN

VİCDAN DA ADALET İN

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN YILMAZ SAVUNUCULARI YARGININ KURUCU UNSURU TÜM MESLEKTAŞLARIMIN AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLAR NİCE ADALET DOLU BAŞARILI YILLAR DİLERİM.

                                                                        GÖNÜL AR GÜNGÖR

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz