Ana sayfa AFYONKARAHİSAR ZAFER MÜZESİ GİDİYOR BEYLER NEREDESİNİZ?

ZAFER MÜZESİ GİDİYOR BEYLER NEREDESİNİZ?

0

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Zafer Müzesinin sökülerek taşınıp başka bir yere inşa edileceğini açıkladı. Bir tek Afyonhaber “YOK ARTIK” diye bir başlık attı. Ertesi gün Afyonkarahisar’da yayın yapan 25 civarındaki gazete ve 2 Tv kanalına baktım. Hiç birinde Zafer Müzesi nasıl taşınır diyen yok. Herkes sanki bir çocuk parkı taşınacak gibi tepkisiz. Afyonkarahisar’da gazetecide gazete yok maalesef. Aslında yazacak gazeteci varda yazdıracak gazeteci ve patron yok. Son bir yılın arşivlerine girdim, başkan, vali ve bakanın açıklamalarını bulup bu köşeden yayınladık. Zafer Müzesi yıkılmayacak diyenler şimdi neden yıkılacak diyor?.

Nevzat Ercan nerede?

Bugün yine gündemime almak istemiştim ama Kemal Horzum benden önce davranmış. Gazeteleri geçtim, bu şehrin siyasetçileri nerede? CHP İl Başkanı Nevzat Ercan nerede? Ne iş yapar CHP İl Başkanı Ercan? böyle bir konuda susacakta ne zaman konuşacak. Ne zaman ortaya çıkıp “Siz ne yapıyorsunuz, bu nasıl bir karar” diyecek. CHP İl Yönetimi daha önce dediğim gibi emekliler lokali haline gelmiş. Havalar da sıcak ya, bir söğüt gölgesi bulmuş yatıyordur her halde.

Ahmet Zeki Ertürk nerede?

MHP İl Başkanı Ahmet Zeki Ertürk nerede? Neden Zafer Müzesi konusunda bir tek açıklaması yok. Bu şehrin simgesi, markası, tarihi bir bina nasıl olurda başka bir yere taşınır diye ortaya çıkmıyor. Gelip Zafer Müzesi önünde basın açıklaması yapması gerekmez mi? bu nasıl bir politika, il başkanı demek seçim zamanlarında ortaya çıkıp konuşmak değil. İl başkanı bu şehirde yaşanan her olaya müdahil olmak zorunda. Ama MHP İl Başkanı Ahmet Zeki Ertürk ortada yok. Yaz tatilinde galiba.

Cavit Göktepe nerede?

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Cavit Göktepe nerede? Atatürk’ün büyük taarruzu yönettiği Afyonkarahisar’la özdeşleşen bu binanın taşınacak olmasından hiç mi rahatsız değil. Neden ortaya çıkıp ayıp beyler böyle bir yapıyı nasıl taşırsınız. Ne hakla başka bir yere götürmeyi düşünürsünüz demez.

Eyüp Güngör nerede?

Afyonkarahisar Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Güngör nerede? Neden mimarlar odası başkanı ortaya çıkıp bir uzman ekip oluşturup bu binanın taşınıp taşınamayacağı konusunda bir rapor hazırlatmaz. Neden durun bakalım burayı taşımak bu kadar kolay mı? demez. Mimarlar odası başkanı böyle bir olaya taraf olmayıp da neye taraf olacak. Ey mimarlar odası başkanı bir bak bakalım Antalya mimarlar odasına, İzmir, Ankara, İstanbul mimarlar odasına yaşadıkları şehirlerde belediyeler Mimarlar odasının fikrini almadan çivi çakamıyor. Yapılacak ve ya yıkılacak her yapıya müdahil oluyorlar. Ya siz neredesiniz?

Turgay Şahin nerede?

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin nerede? Neden böyle bir konuda ortaya çıkıp açıklama yapmıyor. Zafer Müzesine dokunursanız yargıya gideriz diyemiyor. Oda baksın başka baro başkanlarına. Örneğin Antalya barosunu bir incelesin. Kes yapıştır basın toplantıları yaparak Baro Başkanı olunmaz. Baro başkanı kentin değerlerine hukuki yollardan sahip çıkmak zorunda. Zafer Müzesine dokunursam siyasi geleceğim riske girer endişesi mi taşıyorsunuz?

Hüsnü Serteser nerede?

Afyonkarahisar Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Sert Eser nerede? Neden böyle bir yapının yıkılacak olmasına ses çıkarmaz. Neden böyle bir olaya kulaklarını tıkar. Elinizin altında gazeten var, televizyonun var ne zaman burayla ilgili bir haber yaptınız. Neden bir basın toplantısı yapıp bu kararın yanlış olduğunu söylemiyorsunuz?

Kemalettin Yılmaz nerede?

MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz nerede? Siz Afyonkarahisar Milletvekili değimlisiniz? Afyonkarahisar’da olmanıza rağmen neden Zafer Meydanının yıkılacak olmasına sesiz kalıyorsunuz? Bu işi TBMM’ne kadar taşımak benim boynumun borcu diye niye ortaya çıkmıyorsunuz?

Ahmet Toptaş nerede?

CHP Milletvekili Ahmet Toptaş nerede? Siz hem milletvekili, hem avukat hem de Atatürk’ün kurduğu bir partide siyaset yapıyorsun. Atatürk’ün Afyonkarahisar’da Büyük Taarruzu idare ettiği, tarihi ve önemli bir yapının yıkılacak olmasına neden sesini çıkarmazsın. Neredesiniz Allah aşkına siz ne iş yaparsınız. Böyle bir zamanda ortaya çıkmayan vekilden bu şehre ne hayır gelir.

Sıra Kel Ali’de

Olay kanımca Zafer Müzesi ile sınırlı kalmayacak. Valilik anıt park arkasında bulunan eski belediye binası ve Ali Çetinkaya Anadolu Kız Meslek Lisesine taşınacak. Okul önünde bulunan Ali Çetinkaya büstü de oradan kaldırılacak. Ortada duran bir heykel var. Utku anıtı. Oda zaten bir şeye benzemiyor. Heykelin poposun da don bile yok. “UCUBE” ye benziyor. Toplumun ahlakını bozuyor. Başlamışken onu da kaldıralım. Şimdilik bir depoya koyalım sonra bulabilinirse bir yer belki koyarsınız. Meydanda Atatürk ve kurtuluş savaşına dair hiç bir şey kalmasın.

Bu şehri yönettiğini sananlardan gelmeyen cevap okuyucularımızdan geliyor. Bunu bir kenara yazın. Tarih bir gün hepinizden hesap soracak. Çocuklarınız ve torunlarınız arkanızdan küfür edecek. Bu saçmalığı nasıl yaptınız diye.

AHMET BODUR diyor ki:

Beyler bu binanın cephe giriş bölümü, pencere kenar ve kemerleri, binanın köşeleri taş kaplama olup arada kalan duvarlarda moloz dolgu taş duvar olarak yapılmıştır. Kaplama taşlara, kapı ve pencerelere numara verebilirsiniz ama moloz duvardaki harçla karışmış ufacık taşlara nasıl numara vereceksiniz? bu çıkan taşları tekrar kullanmazsanız binayı ve tarihi özelliği tam olarak taşımış olur musunuz bilemiyorum. 10 Ağustos 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz