Ana sayfa AFYONKARAHİSAR ZAFER MEYDANINDA ZAFER MÜZESİNİ YIKMAK

ZAFER MEYDANINDA ZAFER MÜZESİNİ YIKMAK

300
0

Dün Zafer Meydanı Taşınacak haberi geldiğinde Yok Artık başlığını attık.

Bu kadarı da olmaz.

Evet Afyonkarahisar güzel bir kent meydanını hak ediyor. Bu yolda adım atan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı ve meclis üyelerini kutluyorum. Dönemin Valisi Haluk İmga’yı da unutmamak gerek. O da kutlamayı hak ediyor. Elbette Bakan Veysel Eroğlu’da bu projede önemli bir yere sahip. Onu da kutlamak gerekiyor.

Dün bu haber geldiğinde gözlerime inanamadım. Hatırladığım kadarıyla daha önce Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Vali Haluk İmga ve Bakan Veysel Eroğlu’da söylemlerinde Zafer Müzesinin yıkılmasından hiç bahsetmedi. Hatta hatırlıyorum Vali İmga Zafer Müzesi kalacak demişti. Peki bugünkü Vali İrfan Balkanlıoğlu niye Zafer Müzesinin yıkılarak başka yere taşınmasını başkana söylüyor.

Balık hafızalı olmamak gerek

Belediye arşivlerine girdim. Tam tarihler olmasa da işte size belediye meclisinin karar aldığı zaman ki başlıklar “TARİHİ KARAR ALKIŞLANDI KENT MEYDANI PROJESİNDE İLK ADIM Afyonkarahisar Belediye Meclisi tarihi bir karara imza atarak Emek Tesisleri, Hükümet Konağı ve PTT Baş Müdürlüğü binalarının olduğu alanda Kent Meydanı oluşturulmasına oy birliğiyle karar verdi” Zafer Müzesinin yıkımından bahseden yok. O mecliste Zafer Müzesinin yıkılacağını belirtseniz oy birliği ile alkışlarla karar meclisten geçer miydi?

Zafer Müzesi hariç

Yine aynı meclis toplantısında Başkan Çoban’ın bir konuşmasını sizlerle paylaşmak istiyorum. “AFYONKARAHİSAR’IN GELECEĞİNE YÖN VERECEK PROJE Ancak aklı başında herkes, şehrimizin değerli yöneticileri, Milletvekillerimiz, Sayın Bakanımız; “her önemli şehirde, her gelişen şehirde bir meydan olması gerektiğini, meydanların kentin kimliğini oluşturduğunu, meydanların kente yeni bir kimlik kazandırdığını” ısrarla söylediler. İlk planda pek önemsemesem de, sıcak bakmasam da zamanla yaptığım istişarelerde bunun ilimiz bakımından doğru bir karar olduğunu bende düşündüm. Ve Emek Binasının kaynak getiren bir yer olmaktan çıkartarak, Afyonkarahisar’ın geleceğine yön verecek projede kullanılmasına kendimde sıcak baktım. Gerçekten bizim için zor bir karar ama alınması ilimize çok şey kazandıracak. En azından ilimiz merkezinde çok rahat bir mekân ortaya koyacak.  Bu plan meclisimizden geçerse, Tarihi Zafer Müzesi hariç, Emek Binası, Hükümet Konağımızın tamamı, PTT ve Telekom Binalarının olduğu alanın tamamı inşallah Kent Meydanı olarak düzenlenmek isteniyor” sanırım başkan konuştuklarını unuttu. Afyonkarahisar Belediye Haber arşivine girerse bu yazıları bulabilir.

Bakan Veysel Eroğlu Zafer Meydanı demişti

Başkan diyor ki Zafer Müzesinin yıkılarak başka yere taşınmasını Bakan Eroğlu ve Vali Balkanlıoğlu talep etti diyor. Bakın Bakan Eroğlu bu konuda zamanında ne söyleşi. “MUHTEŞEM BİR ZAFER MEYDANI OLACAK Kent Meydanı başkalarının hayal edemeyeceği kadar muhteşem bir proje olduğunu belirten Bakan Eroğlu şöyle devam etti; “. Kent Meydanı projesi Afyonkarahisar için hakikaten elzem olan ve yapılması da büyük cesaret isteyen bir proje. Bu konuda Sayın Başkanımız ve Valimiz el attılar. Afyonkarahisar’a muhteşem bir meydanın kazandırılması, bizimde idealimizdi. İnşallah bunu da yapacağız. Bakın bu konu Belediye Meclisinde oy birliğiyle karara bağlandı. Belediye görevini yaptı. Vilayetimizi de çok daha güzel bir mekana taşıyacağız. Dolayısıyla Zafer Müzesinin etrafı tamamen yıkılacak. Burası Afyonkarahisar için en muhteşem bir Zafer Meydanı olacak. Çok güzel bir peyzajda düşünüyoruz buraya. Bunu belediyemiz hakikaten büyük düşündü. Bizde Bakanlık olarak bunun için her türlü desteği vereceğiz. Diğer illerdeki uygulamalara da bakacağız. Belki burası için proje yarışması başlatılacak. Dünyadaki bütün uygulamalardan çok daha güzel bir Zafer Meydanına kavuşmuş olacağız” demiş.

Peki sadece 5-6 ay önce farklı konuşanlar bugün ne değişti de Zafer Müzesinin yıkılarak henüz belli olmayan bir yere taşınmasını gündeme getirdi.

Sayın başkan Kent Meydanı çok güzel bir proje. Adınızı tarihe kazıyacak bir iş. Ama Zafer Müzesini yıkmak, yada başka yere taşımak hiçbir farkı yok bu kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olur. Bakan Beyinde daha önce dediği gibi meydanın adı Zafer Meydanı olacaksa ne demeye zafer müzesinin taşınması gündeme gelsin. Bakın altta birçok kent meydanı projesi sunuyorum. Kent meydanları içindeki yapılarla ruh bulur. Hele de Baş Kumandan Mustafa Kemal’in Cumhuriyetin Kazanıldığı toprakları, ülkenin namusunu kurtardığı savaşı planladığı bir binayı yıkmak size hiç yakışmaz.

Zafer Meydana Zafer Müzesiz olmaz.  5 Ağustos 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz