Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Zafer Havalimanı kazığı bizim cebimizden gidiyor

Zafer Havalimanı kazığı bizim cebimizden gidiyor

0

Yolcu sayısı her sene azalıyor, garanti miktarı artıyor

İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de ortaklarından olan IC İÇTAŞ tarafından inşa edilen ve bu şirket tarafından 2044’e kadar işletilecek olan havalimanı, 2020 yılına da kötü başladı.

2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı için verilen yolcu garantisi 2020’de 1 milyon 279 bin 352’ye yükselirken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre, Ocak 2020’de hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılının aynı ayına göre 7,1 oranda azalarak 5 bin 656 oldu.

Covid 19 nedeniyle kapalı

Covid 19 nedeniyle yaklaşık 3 aydır kapalı olan Zafer havalimanının kasasına yolcu garantili olduğu için tıkır tıkır parası yatarken fatura vatandaşın sırtına yükleniyor. Üstelik iç hat için ayrı, dış hat için ayrı ödeme yapılıyor. Türkiye’nin 4. Büyük havalimanı olarak yapılan Zafer Havalimanına bir tek THY mecburi uçuş yapıyor. Onun dışında hiçbir hava yolu şirketi uçmuyor. Oysa devlet yıllık 1 milyon 279 bin 352 yolcu garantisi verdi. Zafer Havalimanına uçaklar insede inmese de, yolcu gelse de gelmese de IC İÇTAŞ devletten 1 milyon 279 bin 352 yolcunun parasını euro olarak alıyor.