Ana sayfa AFYONKARAHİSAR YATIRIMA DEĞİL İŞBİLMEZLİĞE KARŞIYIZ

YATIRIMA DEĞİL İŞBİLMEZLİĞE KARŞIYIZ

176
0

Belediye başkanı Burhanettin Çoban’a, Rektör Mustafa Solak hocaya, kutlanmayan basın bayramı için verdikleri kahvaltı için teşekkür ederiz. Gönül ne kahve ister ne kahvaltı, gönül sohbet ister kahvaltı bahane. Bir yıl boyunca birçok haberde gazeteciler ve yöneticiler bir arada olurlar. Bazen karşı karşıya bazen yan yana. Yöneticiler yaptıklarını anlatmak için gazetecilerde yapılanları okuruna sunmak için. Eksik, yanlış, güzel yönlerini anlatır. Birde köşe yazanlar var. İşte onların işi daha zor. Birçok meslektaşımız suya sabuna dokunmaz. Vali paşam, başkan ağam, rektör beyim. Her yapılan şakşaklanır. Bir iki kişide şakşak yerine yapılanlara eyvallah, ama bu işin başka boyutları da var, ya da bu iş yanlış dedi mi işte senden daha kötüsü yok. Bazen öyle ki, tepkiyi yöneticilerden önce gazeteci olduğunu sandığın meslektaşların karşına dikiliyor. Ne garip. Kraldan çok Kralcıların olduğu bir yerde gelişme biraz sancılı ve sıkıntılı oluyor. Biz yazıklarımızla ne valiye, ne belediye başkanına, nede diğer yöneticilere bir kinimiz, bir çıkarımız olduğu için yapmıyoruz. Gazetecilikte 20 yılını geride bırakmış biriyim. Birlerinden icazet alma, birilerine yaranma kaygım yok. Gazetecilik kişisel çıkarlar için değil toplum ve şehir çıkarları için yapılıyorsa kutsaldır. Hiçbir yöneticimizin şahsına bir lafımız olmadı, hiçbir yöneticinin kişiliğine bir lafımız olmadı. Hepside değerli ve iyi insanlar. Ancak bir kenti yönetmek iyi ve değerli insan olmanın ötesinde vasıflarda ister. Buradan yazdıklarımız 20 yıllık bilgi, tecrübe, görgü ve deneyimle söylenen şeyler. Benim buradan yazdıklarım zaten başka yerlerde uygulandı ve başarıya ulaştı. Daha önce 3 tane belediye başkanının danışmanlığını yaptım. Buradan yazdıklarımız fantezi değil, hepsi uygulanır şeyler.

Bu konuyu kapatırken CHP eski İl Başkanı Ramazan Akgöz geçen yıl Basın Bayramını hatırlayan tek il başkanı ve partiydi. CHP’ye yakışanda buydu. Ama şimdiki yönetim bunu akıl edemeyecek kadar yönetim beceriksizliği içinde. Akgöz hatırlamakla kalmayıp Başkan Çoban ve Rektör Solak gibi basınla bir kahvaltıda bir araya gelmişti. Bana göre CHP Nevzat Ercan ve yönetimi partiyi emekliler lokaline çevirdiler.

Yatırımlar

Şehrin neredeyse her mahallesinde, her sokağında her caddesinde kazı çalışmaları var. biri bitiyor biri başlıyor. Ortalık toz duman. Geçen hafta koordinasyon eksikliğinden bahsetmiştik. Başkan Çoban koordine sorunu olmadığını söyledi. Söyledi ama ya benim yazım başkana eksik ve yanlık aksettirilmiş, ya da başkan koordinasyonu yanlış anlamış. Koordinasyon demek herkesin ayrı tarihlerde aynı caddeyi 3 ayda 6 kez kazması anlamına gelmiyor. Bir kere kazılsın tüm kurumlar aynı anda çalışsın. Bunu da bu sene için değil 2012 için şimdiden planlayın demiştik. Ne ben, ne bu şehirde yaşayan insanlar, nede yazılan haberlere yorum yapan halk yapılan işlere karşı değiliz. Bunun için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bizim itirazımız hayatımızı ilerde kolaylaştıracak olan işler için bu günkü hayatımızı çekilmez hale getirilmesine. Başkan ve yönetimi bizi yanlış anlamışsa davet edip fikrimizi sorsa, basın toplantısında öfkesini sesine ve yüzüne yansıtmasa, daha paylaşımcı olsa kazanan kendisi ve bu şehir olur. Birilerine bir şey sormak fikir alışverişi yapmak yöneticilere bir şey kaybettirmez. Aksine kazandırır.

Yardım dernekleri

Bugün Afyonhaber’de bir haber var. Yardım derneği mi? parti örgütü mü? Maalesef tüm yardım dernekleri ve kuruluşları gırtlaklarına kadar siyasallaştı. Özellikle İslam ve din üzerinden kendilerine büyük bir Pazar yarattılar. Deniz Feneri olayı Almanya’da patladı kokusu bize sıçradı. Üstelik bu dernekler din ve İslam’ın yanı sıra yine gazete ve televizyon kanalı ile desteklenerek akıl almaz yardımlar toplanıyor. Bu toplanan yardımlar nereye ne ölçüde kullanılıyor anlamak mümkün değil. Yakında bu yardım derneklerinin iç yüzünü ortaya çıkaracağız.  27 Temmuz 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz