Ana sayfa AFYONKARAHİSAR VEKİL LİSTELERİ BELLİ OLDU

VEKİL LİSTELERİ BELLİ OLDU

144
0

Türkiye gibi Afyonkarahisar’da nefesini tuttu dün akşam milletvekilleri listesinin nasıl şekilleneceğine kilitlendi. Afyonhaber olarak dakika dakika partilerin genel merkezlerinde bulunan haber kaynaklarımızı devreye sokarak sizleri anında bilgilendirmek için yoğun bir gün yaşadık. Son ana kadar listeler YAPBOZ tahtası gibi sürekli tekrarlandı. MHP’de Abdulkadir Akcan son ana kadar listede bilgisi geliyordu. CHP’de bir sıkıntı yoktu, ön seçim sonucu zaten oylanmıştı. AK Parti’de hesaplar çok karışıktı. 10 kişi üzerinde birden fazla liste oluşturuldu. Bana göre en büyük sürpriz hiç kimsenin şans vermediği Ahmet Koca’nın listeye girmesi oldu.

AK Parti

Son yılların en çekişmeli listesi oldu. 28 aday adayının yarıştığı AK Partide alternatifli birden fazla liste oluşturuldu. Yeri garanti olan Bakan Veysel Eroğlu dışında kalan tüm adaylar son ana kadar baskılarını sürdürdüler. Temayülden büyük bir zaferle çıkan Halil Ürün listede yer almayı hak ediyordu. Ancak onu istemeyenler ve yerine başka birini sokmak için yoğun baskılar vardı. Dinar adayları Ali Özkaya ile Mustafa Tarlacı arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyordu. Kadın adaylar arasında ise Fatma Mercan ve Derya Taşkın isimleri ön plana çıkıyordu. Ama ikinci bir Reyhan Balandı vakası yaşamak istemeyen AK Parti Afyonkarahisar teşkilatı kadın vekil istemiyordu. Emirdağ’ın atakları son ana kadar devam etti. Aylar öncesinden Sait Açba’nın mutlaka olması gerektiğini yazan tek köşe yazarı ve haber sitesi bizdik. Açba gibi bir siyasetçi mutlaka olmalıydı. Adeta istenmeyen adam ilan edilen Açba’yı Başbakan Erdoğan yeniden 2. sıraya koydu. Bu kesinlikle sürpriz değildi. Bana göre tek sürpriz Bolvadin’de bile hiç kimsenin istemediği ve liste dışı kalacak ilk isimlerden biri olmasına rağmen Ahmet Koca’nın 5. sırada bile olsa listeye girmesi en büyük sürprizdi. Demek ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Koca’da bizim görmediğimiz bir ışık seziyor. 

CHP

Söylenecek tek bir şey olmayan tek parti CHP’nin listesi. Çok uzun süredir Türk siyasetinde alışık olmadığımız bir gelenek yeniden hatırlandı. Ön seçimden çıkan liste aynen uygulandı. 29 ilden birisi olan Afyonkarahisar için güzel bir çalışma oldu. Gerçi ön seçim öncesi ilçe teşkilatlarına gönderilen şunlara oy verin listesi olmasa daha anlamlı olurdu ya neyse. Tam demokrasi CHP’de bile olmaması bazıları için normal olsa da bana göre bu bir siyasi ayıp. Ahmet Toptaş CHP’nin en iddialı isimlerinden biri. Bu daha önce Afyonhaber tarafından yapılan anketlerde de zaten ortaya çıkmıştı. CHP’de şaşılacak tek konu, hatta il başkanını bile şaşkına çeviren olay Hatice Gök’ün ön seçimde 2.sırada kendine yer bulması. Sanırım buda siyasi manevraların bir sonucu.   

MHP

En karışık liste olasılığının yaşanacağı partilerden biri MHP listelerinin olacağı aylar öncesinden belliydi. Bir yandan bakanlıkta yapmış olan Abdulkadir Akcan, diğer yandan Vali Kadir Çalışıcı, Vali yardımcısı Sefa Çetin, diğer yandan yıllardır bıkmadan, usanmadan, küsmeden mücadele eden ve Afyonkarahisar’da tüm partiler arasında ilk seçim çalışması başlatan Kemalettin Yılmaz. Siyasi duruşu ve çalışkanlığı ile benim adayım Kemalettin Yılmaz diye yazdığımda aslında ilk üçte yer alma ihtimalini fazla görmüyordum. Ama hak ettiğini bildiğim için yazmıştım. Akcan faktörüne rağmen Kemalettin Yılmaz’ın MHP’de 1. sırada yer alması Öncül Kazancı, Kadir Çalışıcı, Sefa Çetin ve Havana Gencer ile MHP iyi bir çalışma ile 2 vekillik alma ihtimali çok yüksek.

KRAL MİDAS 12 Nisan 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz