Ana sayfa EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ Sıtkı Olçar unutulmadı

Sıtkı Olçar unutulmadı

0

UNESCO’dan Yaşayan insan hazinesi ödülü kazanan ve Çini’nin Picasso’su olarak kabul edilen Kütahyalı Sıtkı Olçar’ın ölümünün 8. yılında anma töreni düzenlendi.

Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneği tarafından düzenlenen, Merhum Çini Sanatçısı, “Çininin Picassosu”olarak tanınan ve UNESCO “yaşayan insan hazinesi ödülü” sahibi Sıtkı Olçar’ı anma ve kızı Nida Olçar’ın Başarı hikayesini anlattığı program Kütahya Milli Eğitim Binası yeni Konferans Salonunda yapıldı.

Anma töreni ve Başarı hikayeleri Programında kalabalık bir topluluğa hitap eden Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar, “Babamı özlemle ve sevgiyle anıyoruz. Hayatım boyunca Sevgili Babama’a olan sevgim daima devam edecektir. Şükranla ve minnetle dualarla anıyoruz. Mekanı cennet olsun” şeklinde konuştu. Sıtkı Ustanın hayatı, Sanatçı yönü ve eserleri, sosyal etkinlikleri ve tanıtım hizmetleri, insancıl yönü slayt gösterisi ile anlatıldı.

 Anma töreni sonrası kızı Nida Olçar, babasından devraldığı ve “ Sıtkı-2”imzası ile sürdürdüğü çini sanatında nasıl başarı kazandığını anlattı. Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı ünvanını kazanan Nida Olçar; “Hiç bir başarı tesadüf veya tevafuk değildir. Çalışmak, çok çalışmakla mümkündür. Sadece çalışmakta yetmez mesleği sevmek ve inceliklerini bilmek, öğrenmek ve uygulamak gerekir.” şeklinde konuştu.

AK Parti Kütahya Milletvekilleri ishak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, CHP İl Başkanı Makbul Sarı, Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güral, Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Sami Güral, Sıtkı Olçar’ın yakın dostları Ressam ve Dernek Başkanı Bayram Yıldız, Sanatçı Mustafa Kemal Altınsoy, Ressam Adil Özkan, Gazeteci Yazar İhsan Tunçoğlu, işadamları STK Başkanları ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen Program sonunda, Derneğin Plaketini Kütahya Milletvekili Av.İshak Gazel, Nida Olçar’a takdim ederek, başarılarından dolayı kutladı.

 Yeni bir hayat,yeni bir nefes Deneği Başkanı Süleyman Yiğit tüm katılımcılara teşekkür ederek, “ Bu tür etkinliklerimiz devam edecektir” şeklinde konuştu.