Ana sayfa AFYONKARAHİSAR SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOGUM

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOGUM

295
0

Son dönemlerde popüler olan, SSVD yani sezaryen sonrası vajinal doğumdan konuşalım bu hafta…

Anneanne ve babaannelerimizin zamanında sezaryen bilinmezdi. Annelerimizin zamanında ise çok gerekli hallerde uygulanmaya başlandı sezaryen. Ancak bir süre sonra herkesin başvurduğu, bir ameliyattan çok bir tercih haline geldi.  Hatta yakın zamanda vajinal doğum yapacak hasta bulamaz olduk. Neyse ki, önceki dönemlerde sezaryen olan annelerin bir kısmı ‘Ben normal doğum yapmak istiyorum’ dediler, SSVD için kolları sıvadık biz de. Biz derken tüm dünyadaki Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarını kastediyorum. Bir kez sezaryen olan her zaman sezaryen olmak zorunda mıdır? diye sormaya başladık. Tüm meslek kuruluşları konuyla ilgilenmeye ve bizi aydınlatacak öneriler yayınlamaya başladılar. Afyon’da da SSVD birçok hekim arkadaşım tarafından tüm hastanelerde isteyen hastalara başarılı bir şekilde uygulanmakta…

Sezaryen sonrası vajinal doğum, kısa adıyla SSVD, daha önce sezaryen ile doğum yapmış bir hanımın sonraki doğumunu vajinal doğum şeklinde yapması şeklinde tanımlanıyor. Daha önceden sezaryen nedeniyle zedelenmiş olan rahmin yırtılması ve buna bağlı olarak anne ve bebeğin sağlığının tehlikeye girme riski nedeniyle önceleri çok temkinli yaklaştığımız bu yöntem, doğru hasta seçimi ile daha güvenli bir şekilde uygulanmaya başlandı. Böylece  sezaryen ameliyatından sonra oluşacak sorunlar ve sezaryen oranlarımız azalmaya başladı. Çok sayıda sezaryene bağlı görülen yoğun kanama, plasenta yani bebeğin eşinin yanlış yere yerleşimi gibi komplikasyonları ise çok daha az görmeye başladık.

Hastalarımızın önceki doğumu ile ilgili bilgiler bizim için çok önemli. Bazı hastalarımıza en baştan SSVD adayı olamayacaklarını söylemek zorundayız. Doğuma çok az zaman kaldığında bebeğin büyüklüğü ve rahim ağzının uygun olup olmadığını anlamak için muayene etmek önemli. Daha önce sezaryen olan hastaların rahim yırtılması riski normal doğum yapmış olanlara nazaran biraz daha fazla. O yüzden hasta seçimi kritik önem taşıyor. Sezaryen sonrasında deneyen hastaların %60-80’i başarılı bir şekilde vajinal doğum yapabiliyor. Kendiliğinden başlayan doğumlarda başarı şansı daha fazla. Tüm doğumlarda bebeğin kalp atışının düzenli olarak takip edilmesi gerekli. Doktorunuz bir sorun gördüğünde sezaryen tercih edilmeli.

Her anne adayının bebeğine sağlıkla kavuşması dileğiyle…

İyi bayramlar…

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz