Ana sayfa AFYONKARAHİSAR SEVGİ BİR İHTİYAÇ DEĞİLDİR!

SEVGİ BİR İHTİYAÇ DEĞİLDİR!

0

Katıldığım bir eğitimin başlangıcındaki ”SEVGİ BİR İHTİYAÇ DEĞİLDİR!“ cümlesinden sonra aklıma düştü bu düşünceler.

Sevgi bir ihtiyaç mı?

Sevmeye ve sevilmeye muhtaç mıyız?

Bu sözlerle başladı yolculuk.

Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. Sevgi nasıl ihtiyaç olmaz? Ben de öyle dedim ve demeye de devam ediyorum. Gelin biraz bu konu üzerine düşünelim.

İhtiyaç kavramını açmak lazım önce. Bu kavramın zihnimdeki karşılığı ile yola devam edeceğim.  İhtiyaç çok genel bir kavram mesela telefon bir ihtiyaç mı? Kıyafet? Su? Yemek? İlaç? Ev?

Temel ihtiyaçların içinde mi sevgi ya da bir ihtiyaç mı?

İnsan sevgisiz yaşayabilir mi? Yaşayabildiğini varsayarsak onsuz yaşayabildiğin bir şey ihtiyaç mıdır? En azından temel ihtiyaç değildir.

Maymun deneyini bilir misiniz? Biberondan mama veren telden maymun maketi bir de pelüş yumuşak maymun maketi vardır ve yavru maymunların davranışları gözlenir. Yavrular mamayı tel maymun maketinden emdikten sonra zamanlarının çok büyük bir kısmını pelüş maketin yanında yani anne sıcaklığının, sevgisinin yanında geçirmeye devam ediyorlar. Evet sevgiden besleniyorlar, besleniyoruz.

Sevginin bir nedene bağlı olduğu durumlar vardır. Erich Fromm’a göre annenin çocuğuna olan sevgisi bile karşılıklı olabilir. Seni seviyorum çünkü sen benim parçamsın…. Seni seviyorum çünkü benim sözümü dinledin, seni seviyorum çünkü benim istediğim gibi biri oldun.

Kimleri karşılıksız seviyoruz? Ailemizi, dostlarımızı, sevgilimizi? Peki kendimizi?

Kendinizi karşılıksız seviyor musunuz?

Sevgi ihtiyaç mı? Peki kişi bu ihtiyacını kendi kendine giderebilir mi?

Hadi şimdi sizinle bir egzersiz yapalım. Elinizi kalbinizin üzenine koyun yüksek sesle ve gönlünüzde hissederek aşağıdaki cümleleri söyleyin.

Sevgi ihtiyacından arınıyorum. Aradığım her şey içimde. Sevgi de dahil!!! Ben kendimi seviyorum. Ben kendimi seviyorum. Ben kendimi seviyorum. Ben kendimi seviyorum. Ben kendimi seviyorum. Ben kendimi seviyorum.

Kendimle ilgili her şeyi kabul ediyorum. Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum.

Ben kendimi seviyorum.

Egzersizi yaptıktan sonra neler hissettiğinizi benimle paylaşın lütfen.

Sevgiyi kendi içinizde aramaya başladığınız bir gün diliyorum sizlere. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Uzm. Dr. Kutay TAŞ

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz