Ana sayfa AFYONKARAHİSAR “SAKIZ ÇİĞNEMEK ORUCU BOZAR MI”

“SAKIZ ÇİĞNEMEK ORUCU BOZAR MI”

280
1

Ramazan ayı geldi.
Bu ayın gelmesini dört gözle bekleyip sosyal medyadan şükür paylaşımları yapan insanlar acaba tam şartıyla, kurallara uyarak bu dini görevi yerine getirebiliyor mu merak ediyorum. Dinimizde oruç tutmak aç insanları anlayabilmek ve vücudumuzu arındırmak üzerine farz olunmuştur. Vücudumuzu arındırmak iyi hoş ta, peki ruhumuzu arındırabiliyor muyuz? Aç insanların halini anlayabiliyor muyuz, yoksa acaba akşama kaç çeşit yemek yapalım diye mi düşünüyoruz.

Oruç herkesin kendi iradesinde…..
Sağlıklı insanlar orucu sadece kendilerine tutuyor, sağlığı yerinde olmayıp oruç tutmayanlar ise bedelini başkalarına bağışlıyor. Oruç tutuyorum diye insanlara afra tafra yapan veya sinirlenen insanları anlayabilmiş değilim. Eğer oruç tutma görevini yerine getiriyorsan her türlü kurallara uymak, sakin olmak, diline sahip çıkmak da senin görevindir.

Pandeminin tavan yaptığı ve yasakların saçma saatler içinde oluşturulduğu şu dönemde Ramazan ayı nasıl bir panik içinde geçecek meraktayım. Kısıtlamalar vatandaşı bir hayli etkileyecek. Bizler evlerimizde rahat geçirebiliyorken, çalışan insanların işi bir hayli zor. Sokağa çıkma yasağı saat 19’da başladığına göre özellikle büyük şehirlerde işten çıkıp evlerine gitmek veya koşuşturma içinde evinin ihtiyaçlarını, alışverişini yapabilmek bir hayli düşündürücü. Alişveriş için zaman kalmıyor.

Sağlık çalışanlarını düşünemiyorum bile… İzinleri, emekli olma hakları, istifa etmeleri bile yasaklandı. Evlerine gidebiliyorlar mı?

Ailesini görebiliyorlar mı?
Bir yıldan fazla bir zaman oldu ve artık hem yoruldu hem de bıktılar…
Ramazan’ı yatakta uyuyarak GEÇİRenlerde var, sahuru iftarı kuru ekmekle GECİŞtirenlerde var.

Orucun nasıl ve ne şekilde bozulduğu ise hala öğrenilememiş; “sakız çiğnemek orucu bozar mı” sorusu dillere pelesenk olmuştur.

Tüm inanan ve inançlı insanların sabırla bu Ramazan ayını sağlıklı huzurlu ve bereketli geçirmeleri dileğiyle…

Sevgisiz kalmayın

1 YORUM

  1. Hangi birseyi Adaletli uyguluyorlarda Orucu Namazı uygulasınlar, her yaptıkları menfeat ve gösteri her söyledikleri yalan ve Riyakârlık her satırına katılıyorum. Kalemine sağlık

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz