Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Sahilden Termale Nuri Erbil

Sahilden Termale Nuri Erbil

151
0

Baba mesleği

Nuri usta 1 Nisan 1971 yılında Burdur’un Tefenni ilçesinde dünyaya gelmiş. Baba mesleği olan lokantacılığa henüz çocuk yaşlarda başlamış. Ancak Profesyonel aşçılık serüveni 1990 yılında Kuşadası Korumar otelde mutfak komisi olarak başlıyor. Korumar otelden sonra Antalya Kenmer’de Bon otel, Tekirova Phaselis Prencess’de soğuk şefi, daha sonra Culb Hotel Sera’da Aşçıbaşı yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Şubat 2006 yılında Korel Termal Resort&SPA Otel’de çalışmaya başladı.

Korel mutfağı okul gibi

Afyon’un 3’üncü, 5 yıldızlı oteli olan Korel Termal Resort&SPA Otel’de Aşçıbaşı yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Nuri Erbil tam 7 yıldır aynı yerde çalışarak kariyerinin en uzun soluklu iş yeri oldu. Erbil, “Korel otel sadece bir iş yeri değil. Burası bir ev, bir aile bir okul gibi. Hem biz bir şeyler öğreniyoruz, hem de bizden sonraki ustalara tecrübelerimizi aktarıyoruz. Hepimizin amacı Korel otele gelen misafirlerimize unutulmaz bir tatil yaşatmak. Biz işin mutfak kısmında olduğumuz için konuklarımıza leziz yemekler sunmak için çalışıyoruz” dedi.

Afyonlu ustalar yetiştiriyor

Nuri Erbil usta tecrübesini leziz yemeklerle süslerken konukların hem gözüne, hem midesine hitap etmek için çalıştıklarını söyledi. Erbil, “Korel açılırken bizim gibi bazı şef kadrolarını Antalya’dan getirdik. Ama diğer tüm personel buradan temin edildi. Şimdi ise dışarıdan usta almaktansa kendi bünyemizde yetişen arkadaşlarımızı üst kademelere yerleştiriyoruz. Hizmet içi eğitimle Korel otel kendi mutfak kadrosunu kendisi oluşturuyor. Böylece daha başarılı ve uyumlu bir ekiple çalışma imkanımız oluyor. Korel otelin mutfak başarısının arkasında bu yatıyor” dedi.       

55 kişilik lezzet ustası

Afyon’da bulunan oteller arasında en büyük mutfağına sahip olan Korel Termal Resort&SPA Otel tam 55 kişilik lezzet ustası ile hizmet veriyor. Erbil liderliğinde özellikle Afyon ve yöresel yemekler hazırlanıyor. Tamamen kendi çiftliklerinde yetiştirilen hayvanlardan taze olarak kesilen etlerle yapılan yemekler misafirlerin damak tadına tat katıyor. Korel otel aynı zamanda kendi yapımı camız kaymağı ile de marka olma yolunda ciddi adımlar atmış durumda. 

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz