Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Rektör isimleri YÖK’e gidiyor

Rektör isimleri YÖK’e gidiyor

86
0

Rektör adayı belirleme seçimleri tamamlandı. 10 aday yarışa girdi. 1 son anda çekildi, 9 aday sandığa gitti. Elbette öğretim üyelerinin oyları ile sonuçlar belli oldu. Ancak hiç kimse rektör adayı belirleme seçimlerine siyaset karışmadı demesin. Bu tamamen yalan olur. Aday olanların birçoğu kendileri çeşitli ortamlarda kimlerden icazet aldıklarını söylediler.

10 adayın olması AKÜ için ve Afyonkarahisar için bir şans. 10 adaydan 100’e yakın proje ortaya çıktı. Şimdi önemli olan kim seçilirse seçilsin bu projeleri hayata geçirmek için bir birine destek ve yardımcı olması. Aslında gönül ister ki AKÜ yönetimi YÖK’e giden bu 6 isimden oluşun. Rektör kim olursa olsun. Ama sadece benim gönlümden geçen, olur mu bilemem. Ülkemizde bu güne kadar duyulan bir olay değil. Neden AKÜ’de olmasın?.

Özellikle seçimlerin son günlerinde sıkça ve doğal olarak AKÜ Rektör adayı belirleme seçimlerini yazdık. Dakika dakika ulaştığımız her gelişmeyi okurlarımızla paylaşmaya çalıştık. Gazetecilik gereği bunu yapmak zorundaydık. Okuyucu ile gazeteci arasında aslında hiçbir fark yok. Bana ulaşan birçok bilgi size de ulaşıyor. Sizinle bizim aramızdaki tek fark siz okuyan, biz yazan taraftayız. Elbette her bilgi yazılamaz, bize ulaşan bilgi birçok kanaldan doğrulatmak için yoğun bir çalışma başına gideriz. Bazı arkadaşlarımız internette, bazıları cep telefonlarından, bazıları sabit telefonlardan kaynaklarını arar ve doğruya ulaşmaya çalışır. Siz konuşursunuz aranızda kalır ama biz konuştuk mu arşivlere girer binlerce kişi tarafından okunur. İşte o an yüzlerce şimşek üzerinize çekilir.

17 Şubat öğle saatlerinde 3 adayın çekildiği tüm basına ulaştı. Herkesin ağzında aynı 3 isim vardı. Gazeteler o haberi 18 Şubat tarihinde çıkacak olan sayılarında kullanacaklardı. Ama Afyonkarahisar’ın tek güncel haber sitesi olan afyonhaber 3 adayın çekildiğini 10 dakika sonra siteye “3ADAYIN ÇEKİLDİĞİ” iddia ediliyor diye yayına verdi. Sadece 5 dakika sonra iki rektör adayımız “HAYIR BİZ ÇEKİLMEDİK ADAYIZ” diye açıklama yaptılar. 5 dakika sonra açıklama yayındaydı.

Seçimlerin başladığını, sandıkların kapandığını, oyların sayılmaya başladığını, ilk sonuçlar ve kesin sonuçlar diye son dakika haberleri ile okurlarımıza AKÜ seçimlerini duyurmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu yaklaşık 20 bin okurumuz bize gösterdi. Her ne kadar AKİ Basına kapatılsa da, her ne kadar kapalı kapılar arkasında üniversitelere yakışmayan bir seçim yöntemi olsa da, çünkü haber beklemez. Özellikle günümüzde internet ve teknolojinin bu kadar ileri bir seviyede olduğu dönemde, bilgiye ve haber bir tuş ötemizde olduğu bir dönemde yarın sabah çıkacak olan gazetelerden önce internet gazeteciliği haberi aynı dakikada vermek zorunda. Dünyanın Irak savaşını canlı yayından takip ettiği, Mısır’da bir dönemin yıkılışı saniye saniye ekranlarda olurken bütün dünya izlerken Rektör adayını belirleme seçimlerini bir üniversite kapalı kapılar arkasında yapmasının bir gazeteci olarak kabul edemiyorum.

Bir sonraki yazıda YÖK’ten kimler nasıl Cumhurbaşkanına çıkar onu yazmaya çalışacağım.

Sağlıcakla kalın.

KRAL MİDAS  21 Şubat 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz