Ana sayfa YAŞAM O fotoğrafın hikayesi

O fotoğrafın hikayesi

0

Cumhuriyet Bayramı başta olmak üzere bir çok Cumhuriyet etkinliğinde her yerde kullanılan ve hafızalara kazınan “Cümhuriyeti Biz Böyle Kazandık” fotoğrafını hatırlamayan yoktur. Cumhuriyetin 10. Yıl kutlamalarında köyden gelen bir gurup yaşlı insan ellerinde Türk bayrakları, kadınların elinde top mermileri, öküzün çektiği kağnı ile bir fotoğraf vardı. İşte o fotoğrafın Uşak’da çekildiğini biliyor muydunuz?

1933 yılında Uşak’ın ilk fotoğrafçısı olan Hüsnü Kazım Özler (Foto Kazım) tarafından Eski Devlet Hastanesi’nin olduğu bölgede Cumhuriyet’in 10. yıldönümünde geçit töreni sırasında çekilen bu fotoğrafı, oyuncu ve gazeteci Gürse Birsel’in babası Gültekin Şener 1990’lı yılların başında evde bulur. Devamını kendisinin kaleme aldığı 2015 tarihli yazısında şöyle anlatıyor.

“1990’ların başında babam bu fotoğrafı evde buluyor! Resimdeki kuzeni Kamil Kabalak’ın (O zaman ki Belediye Başkanı, solda smokinli olarak görünen kişi) oğlu Hasan Kabalak’a, Ankara’ya yolluyor. Onlar da Genelkurmay Başkanlığı’nın arşivine gönderiyorlar. Fakat arşive yanlışlıkla Ankara’da 1929’da çekilmiş diye kaydediliyor. 2007 yılında, fotoğraftaki Kamil Kabalak’ın yeğeni, Tuğgeneral Zeki Güngör, dayısının bulunduğu resmi, bir askeri tesiste “Ankara 1929” yazısıyla görüyor. Düzeltilmesi için dava açıyor ve fotoğrafın Uşak’ta çekildiği tespit ediliyor. Bu topraklarda yaşayan her ailenin, fotoğrafı olmasa da buna benzer onlarca Kurtuluş Savaşı anısı, şehidi, gazisi vardır.”

Fotoğrafın Uşak’ta çekildiğinin tespit edilme sürecinde Uşak Kent Müzesi’nin yaptığı açıklama ise şöyle; “2007 yılına kadar Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde “Polatlı 1929” olarak kayıt edilen fotoğraf hakkında Tuğgeneral Zeki Güngör tarafından mahkeme açılmış, fotoğraftaki smokinli kişinin dönemin (1933-1934) Uşak Belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak olduğu tespit edilerek fotoğrafın Uşak’ta çekildiği kanıtlanmıştır.Fotoğraf 2013 yılında Hüsnü Kazım Özler’in oğulları Çoşkun ve Taşkın Özler tarafından Uşak Kent Müzesine bağışlanmıştır.”

2010 yılında Uşak’ı ziyaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile Belediye Başkanı MHP’li Ali Erdoğan arasında bu konu hakkında kısa süreli bir polemik yaşanır. Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kendisini ziyaret eden YÖK Başkanı’na, fotoğrafın seramik zemine basılı halini hediye edince aslen Ankara Polatlılı olan Özcan, “Bu fotoğraf Polatlı’da çekildi” der. Bunun üzerine Ali Erdoğan bu bilginin yanlış olduğunu savunur. YÖK Başkanı ise “Bu fotoğraf Polatlı’da çekildi diye bilinir” ifadesini kullanır. Ancak Başkan Erdoğan, fotoğrafın ilginç öyküsünü anlatınca iş tatlıya bağlanır. Polatlı’da bu fotoğrafın rölyefe işlenmiş bir hali bulunmaktadır.

1934 ile 1937 yılları arasında Uşak Belediye Başkanlığı yapan Hakkı Doğan’ın ailesinde olduğu belirlenen fotoğrafın, Kent Tarihi Müzesi’nde bağışlanarak sergilenmesi amacıyla harekete geçen Uşak’ın o zaman ki Bağımsız Belediye Başkanı Ali Erdoğan, belediye eski başkanı Hakkı Doğan’ın ailesi ile yaptığı görüşmeler sonucu bağışlanmasını sağlar. Ayrıca bir ilk gerçekleştirilerek 2013 yılında Bursa Nilüfer’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları esnasında bu fotoğrafın canlandırması yapıldı.