Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Mandacıların imdat çığlığı

Mandacıların imdat çığlığı

125
0

Afyonkarahisar Kaymağının en önemli özelliği olan Manda sütünden yapılıyor olmasından geliyordu. Ancak manda yetiştiriciliği her geçen gün azalmakta. Son kalan mandacılarda idman çığlığı atıyorlar.

Afyon’un en önemli mandacılık merkezlerinden biri olan Küçük Çobanlı Köyü Muhtarı Süleyman Çağlın’ın açıklaması mandacılığın tehlikede olduğunu gösteriyor. Çağlın, “Biz Küçük Çobanlar olarak ağırlıklı geçim kaynağımız tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Hayvancılıkta ise ağırlıklı olarak mandacılık üzerinedir. Bilindiği gibi manda varlığı ilimizde günden güne, gerek ekonomik şartları bakımından gerekse yeni yetişen nesillerin mandacılığı yapmak istememesinden dolayı azalmaktadır.  Şöyle ki; mandacılık yetiştiriciliği özellikle Pazar yönünden bazı sıkıntıları vardır. Sütü, özelliklede kesim ve manda satışı sırasında fazla rağbet görmemesi, fiyat bakımından da sığıra göre özelliklede yavrularının ucuz olması ve fazla kişi tarafından rağbet görmemesi gibi nedenlerden dolayı yetiştiriciler zorlamaktadır”.

Köy muhtarı Süleyman Çağlın, “Köyümüzde anaç olarak bine yakın manda, toplam popülasyonu  ise  2000  civarında olup. Bizim köy olarak amacımız kaymak ve mandacılığın yetişen nesillerimize biz nasıl atalarımızdan öğrendiysek aynı şekilde bizden sonra gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Ancak yeni nesil bu işi yapmak istemiyor. Çünkü ekonomik değil. Böyle giderse Mandacılık ve manda kaymağı bizimle birlikte yok olacak” uyarısında bulundu.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz