Ana sayfa YAŞAM Kütahya’da farklı bir cafe Serenat Kitap Cafe

Kütahya’da farklı bir cafe Serenat Kitap Cafe

0

Dumlupınar Üniversitesi ile birlikte bir öğrenci şehri olan Kütahya’da peş peşe açılan cafeler şehrin sosyal hayatına önemli katkı sağlamaya başladı. İşte onlardan biri de henüz 2 ay önce faaliyete başlayan Serenat Kitap Cafe.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 3. Sınıf öğrencisi Atakan Özkan, çocukluk hayalini gerçekleştirmiş. Aslen Ordulu olan Atakan Özkan, öğrenim için geldiği Kütahya’da işletme sahibi oldu. Özkan, Serenat Kitap Cafe’nin hikayesini Cafelife dergisine anlattı.

Çocukluk hayalim
Serenat Kitap Cafe işletmecisi Atakan Özkan, “Çocukluktan beri bir hayalim vardı. Üniversite okurken küçük 3-5 masalık bir cafe açmak istiyordum. 3 yıldır burada öğrenim görüyorum ve artık hayalimi gerçekleştirmek için adım atma zamanı geldiğini düşündüm. Eski bir Kütahya evi olsun, minik bir bahçesi olan yer aramaya başladım. Tam bir hafta aradıktan sonra burayı buldum. İşte tamam burası dedim”

Aradığı yeri bulmuştum ama sahipleri kiralamak istemiyordu diyen Özkan, “Eski otantik bir yer, tam benim hayalimdeki gibi. Gerçi benim istediğimden çok daha büyüktü. Sahiplerini buldum ama bir türlü kiralamak istemiyorlardı. Burayı satmayı düşünen sahiplerini ikna etmek için resmen kapılarında yattım. Baktılar benden kurtuluş yok tamam dediler ve o gün tadilata başladık” diye konuştu.

Kitap ve salep
Aradığı yeri bulan Atakan Özkan’ın kafasında proje hazırdı. Diğerleri gibi klasik bir cafe yerine farklı bir yer yapmak istiyordu. Özkan, “Serenat Kitap Cafe, otantik, doğal, rahat ve samimi olmak zorundaydı. 3 katlı bir Kütahya evini orijinal hiçbir yerine dokunmadan ama özel masa sandalye ve diğer dekor malzemesi kullanmadan bir yer yapmaktı. Toplu oturulan avlu kısmının yanında evin odaları küçük guruplar için özel ders çalışma, iş toplantısı, sohbet odası gibi kişilere özel alan haline getirdik” dedi.

Serenat Kitap Cafe’nin isminden de anlaşıldığı gibi cafenin her köşesinde kitaplar var. Üstelik bu kitaplar dekorluk değil okunmalık. Özkan, “Burada insanlara sadece çay, kahve satıp para kazanmak değil amacımız. Aynı zamanda kitaplara ulaşılmasını, dokunulmasını, okunmasını sağlamak. Kitabı bir kere eline alması yetiyor. Kitap onların damarlarına zaten işlemiş oluyor. Kitaplarımızın birçoğunu öğrenci arkadaşlarımız verdi. Her kitapta kimin verdiğini belirten isim ve imzası var” dedi.

Serenat Kitap Cafe’yi ziyaret edip hayırlı olsun diye gelen Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, işletme sahibi Atakan Özkan’a, “Başarılar diliyorum, çok farklı ve güzel bir yer olmuş. Kütahya’nın farklı mekanlara ihtiyacı var. Sizi ve ekibinizi kutluyorum” dedi.

Serenat Kitap Cafe çalışanları
Atakan Özkan İşletme sahibi
Murat Özdemir Personel müdürü
Aslı Dinçer
Tuğba Karakaya
Gökhan Öztürk
Melike Meral Güzel

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz