Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Kuş’dan Altuntuğ’a Erkmen cevabı

Kuş’dan Altuntuğ’a Erkmen cevabı

206
0

Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Altıntuğ, şehirde yaşanacak olası bir deprem konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamada olası bir depremde 6,4 şiddetinde merkez üssünün Uydukent olacağı belirtilirken, Erkmen Belediyesi sınırlarında bulunan lüks ve yüksek katlı binaların durumu hakkında net bir bilginin olmadığını söylemesi üzerine Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş bir açıklama yayınladı.

Bugünkü bazı basın yayın organlarında Afyonkarahisar Jeoloji mühendisleri Odası yönetim kurulunun bir üyesi tarafından yapılan açıklamada olası bir depremde en riskli bölgenin uydu kent bölgesi olacağını, Uydukent bölgesindeki binaların Afyonkarahisar belediyesi tarafından kontrol edildiğini, bu bölgeye yakın Erkmen Belediyesi sınırları içersinde kalan yerlerdeki yüksek kat ve lüks  binalar hakkında net bir bilginin olmadığını belirtmiştir.

Söz konusu bölgelerdeki Afyonkarahisar ve Erkmen Belediyesini kapsayan  imar planına esas Jeolojik Etüt Raporları İller Bankası tarafından hazırlanmış olup, 05.12.2008 tarihinde onanmıştır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  09.08.2008 tarih ve 10337 sayılı genelge hükümleri gereği  zemin etüd raporları kullanılmaktadır.  Belediye Başkanlığımızca Ada bazında Emsal ( İnşaat Alanı ) değişmeden kat artışlarıyla ilgili plan değişiklerinde  gerekli zemin emniyet gerilmeleri dikkate alınarak, ayrıca her bir inşaat bloğu için  ayrı ayrı hazırlanan jeolojik  zemin etüd raporlarına göre   inşaat projeleri  tanzim edilmektedir. Zemin iyileştirmeleri yapı denetim kuruluşları ile belediyemizce kontrol edilmektedir. Kanun ve yasalar bütün belediyeler için geçerlidir. İl Belediyelerinde kanunlar başka kasaba belediyelerinde kanunlar farklı değildir. Burada maalesef Erkmen Belediyemizin belde belediyesi olduğu için inşaatlarda gerekli titizliği göstermediği algısı yapılmaktadır.

Kasabamızda yapılan inşaatlarda İmar kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve yönetmelikleri harfiyen uygulanmaktadır.

Halkımızın bilgisine saygıyla sunulur.

                                                                                                              Memduh Kuş

                                                                                                     Erkmen Belediye Başkanı

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz