Ana sayfa KÖŞE YAZILARI Koronavirüs’e Sigorta var mı?…

Koronavirüs’e Sigorta var mı?…

456
3

Unutmak istediğimiz bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Umarım 2021, 2020’yi hiçbir şekilde aratmaz, çok daha iyi bir yıl olur.

2020’nin başından beri yaşadıklarımızı şöyle bir hatırlarsak depremler, sel felaketleri, yangınlar ve en büyüğü de Koronavirüs evrensel adıyla Covid-19 tam bir felaket….

Bu felaketlerden bir çok can kaybı yaşıyoruz. Hayatımızı, vücut bütünlüğümüzü kaybediyoruz. Yaşamımızı hasarlarla devam ettirmeye çalışıyoruz yada maddi manevi hayat standardımızı kaybediyoruz.

Felaketler başımıza gelmeden önce hiçbir şekilde bunlara tedbir almayı düşünmüyoruz, oluşacak maddi yıkımları önlemeye yönelik adımlar atmıyoruz. Her deprem sonrası Dask veya Konut sigortasının öneminden bahsedip hayat normalleşmeye başlayınca bu sigorta poliçelerini bir zul gibi görüp zorunluluk olmadığı taktirde yaptırmamak için bahaneler üretiyoruz.

Koronavirüs salgını ortaya çıktıktan sonra da daha önce hiç önem verilmeyen sağlık ve hayat sigortaları konuşulmaya başladı. Sağlık sigortalarının koronavirüsü kapsayıp kapsamadığı en çok karşılaştığımız soru oldu. Normalde Sağlık sigortaları kapsam dışıydı. Fakat sektör meclisimiz ve büyük sigorta şirketleri bir araya gelerek salgının özel sağlık poliçelerine dahil edilmesine karar verdi.

Hayat sigortalarında ise Koronavirüs sonrasında oluşacak vefatlar kapsam dahilindedir. Tabi ki hiçbir vefatın gerçekleşmemesi en büyük dileğimizdir. Bu bir hayat gerçeğidir. Vefatlar sonrasında vefat edenlerin yakınları hayatlarını devam ettirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Eğer vefat eden kişi ailenin finansal yükümlülüğünü sağlayan kişi ise geride kalanlar çok daha zor durumda kalmaktadır. Türk toplumu hiçbir zaman ailesini ve çocuklarını önemsemeyen bir toplum olmamıştır. Bizler yabancılar gibi 18 yaşına geldikten sonra çocuklarımızı bırakmayız. Kendi yuvalarını kursalar dahi her zaman arkalarında dururuz. Bu kültüre sahip bir toplumun çocuklarının geleceğini düşünmemesi mümkün değildir. İşte bu yüzden geçirdiğimiz zorlu dönemlerde onların geleceğini düşünmek zorundayız ve tedbirler almak durumundayız. Bunun en kolay ve en geçerli yolu da her türlü devlet ve reasürans şirket garantisine sahip olan hayat sigortası poliçeleridir. Bu noktada çok daha bilinçli olunması gerekmektedir. Her zaman risklere karşı önlem almak zorundayız. Bu önlemler çok düşük rakamlara sağlanabilmektedir. Önlemleri de risk gerçekleşmeden önce almak durumundayız.

Çünkü sigorta ihtiyacınız olduğunda alamayacağınız tek şeydir.

Çünkü iş işten geçmiştir.

Risk gerçekleşmiştir….

3 YORUM

  1. Teşekkür ederiz Funda Hanım . Vefat edince kısmını anladım ancak tedavi süresince de sigorta geçerli olacak mı ? Mesela iki ay yoğun bakımda yatan hastanın özel hastane masraflarının tamamı ödenecek mi ? Teşekkür ediyorum.

  2. Sağlık sigortası kapsamındadır.Yapilan poliçenin içeriğine göre yoğun bakim masrafları da karşılanabilir.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz