Ana sayfa Genel Korona aşı olan kadın Covid-19’a yakalandı

Korona aşı olan kadın Covid-19’a yakalandı

189
0

Cafelife özel

Konya’da de bir kadın 22 Şubat’ta koronavirüs aşısı olduktan 12 gün sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan test sonucu sonra hastalığa yakalandı anlaşıldı. 72 yaşındaki kadın bunaltı ve halsizlik şikayeti üzerine Konya’nın Karapınar Devlet Hastanesine giderek test yaptırdı. Yapılan testin sonucu pozitif çıkınca 72 yaşındaki

Türkiye’de aşılama çalışması hızla devam ederken milyonda bir olacak bir olay yaşandı. 72 yaşındaki kadın korona aşısı olduktan 10 gün sonra korana oldu. Benzer bir örnek ise 2 ay önce Amerika’da yaşanmıştı. Aşı olan hemşire bir hafta sonra korona olmuştu. Şimdi Türkiye’de yaşandı.

Benzer bir olay ABD’de yaşandı

ABD’nin Califirniya eyaletinde bir firmanın koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı alanlardan biri de hemşire Matthew W. oldu. 45 yaşındaki hemşire aşıdan sonra kolunun ağrıdığını söyleyerek başka bir yan etkisi yaşamadığını dile getirdi. Aşının ardından koronavirüs biriminde çalışan hemşire Matthew W., aşıdan 6 gün sonra hastalandı. Üşüdüğünü dile getiren hemşire daha sonra kas ağrısı yaşadığını ve halsiz hissettiğini bildirdi. Giderek halsizleşmesinin ardından hastaneye başvuran hemşire koronavirüs testi yaptı. Hemşirenin korona testi pozitif çıkmıştı.

ABD’de ki olaydan bir buçuk ay sonra Konya’nın Karapınar ilçesinde 72 yaşındaki A, Ç isimli kadın 22 Şubat’ta korona aşısı oldu. Aşının üzerinden 9 gün geçtikten sonra bunaltı ve halsizlik başlaması üzerine 10. Günde devlet hastanesine giderek Koronavirüs testi yapıldı. Yapılan testin pozitif çıkması üzerine Korona aşısı olan 72 yaşındaki kadın ilaç verilerek evine gönderildi. Bu olay Türkiye’de aşı yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan ilk kişi olarak ortaya çıktı. 

AFSÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer, “Korona aşısı olmanız sizin hastalık kapmayacağınız anlamına gelmiyor. Korona aşısı sizi hastaneye yatmaktan, yoğun bakıma alınmaktan ve hayatınızı kaybetmekten koruyor. Bahsedilen hasta sadece 1. Dozu aşı olmuş, 2. Doz olanlarda bile tedbir alınmazsa hastalık görülür. Ama aşılı bir kişi hafif atlatır yoğun bakımlık olmaktan korur” dedi.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz