Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Klasik Müzik Festivali online olarak başladı

Klasik Müzik Festivali online olarak başladı

222
0

Pandemi nedeniyle ilk kez online olarak gerçekleştirilecek Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 23-25 Kasım’da yapılacak

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, 19. yılında yerli sanatçıların Festivale özel olarak verecekleri konserlere hazırlanıyor. Festivalin yabancı konukları ise bu yıl önceki yıllarda verdikleri konserlerden bölümlerle devamlılığı sağlayacak. Pandemi nedeniyle on-line ortamdan yayınlanacak olan konserler, 23-25 Kasım tarihleri arasında Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği’nin web sitesi ve sosyal medya linklerinden izlenebilecek. Aynı şekilde Festivalin önceden kayda alınmış okul söyleşileri bölümü de aynı adreslerden on-line olarak yayınlanacak.

CUMHUR BAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI BAŞ KEMANCI SINDAN AÇILIŞ KONSERİ.       

Festivalin açılış konseri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Baş Kemancısı Jülide Yalçın’ın online olarak vereceği Keman Resitali olacak. Yalçın’a piyanoda Çağdaş Özkan eşlik edecek.

YALÇIN Eğitmini Almanya Franse ve Amerikada tamamlamş, ülkemizin Ayla Erdurandan sonraki en önemli kemancılarından biridir.

“Almanya’da okumak için kazandığ D.A.A.D bursu, Amerika’dan almış olduğum Fulbright Bursu ve Longy School of Music’ten almış olduğu burslar sayesinde 20. Yüzyılın dehaları ile çalıştı: Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman, Louis Krasner (ünlü besteci Alban Berg’in kemankonçertosunu ithafettiğikişi), Eugene Lehner, Gilbert Kalish, Isaac Stern bunlar arasında. Dünyaca ünlü şef Seiji  Ozowadan Yo-yo ma ve İtzhak Perlmana  kadar önde gelen sanatcılarla konserler vermiş, dünyaca ünlü keman daki fleş tekniğinin  Türkiye de ki  temsilcisidir. Efsane suziki metodunu kurumsal anlamda  Türkiye ye kazandıran sanatcıdır. Türkiye cumhuriyeti ni temsilen   resmi  olarak 40 koner veren Yalçın ülkemizde  Keman öğretiminin Fleş tekniğinin  tek   gerçek öğretici temsilcisidir. Piyanist Çağdaş Özkan ise Amerika ve dünya da önemli konserler veren eşlik piyanistliği konusunda Türkiye’nin en önemli piyanistidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyon Valiliği ile Afyon Belediyesi’nin katkılarıyla ve NG Afyon Otel’in desteğiyle bu yıl tümüyle online ortamda gerçekleşecek Festival, yerli müzisyenlerin Festivale özel konserlerinin yanısıra Festivale daha önce katılmış yabancı müzisyenlerin önceki yıllara ait konserlerinden bölümler de içerecek. 23-25 Kasım tarihleri arasında Festivalin bu yılki konserlerine Festival linklerinden yıl boyu ulaşılabilecek.

19. yılda pandemiye rağmen ülkemizin önde gelenklasik müzik sanatçıları yine Festivalde

Bu yılki Festivalde yer alacak online konserler şöyle sıralanıyor; Günay Tuzkaya Piyano Resitali, Çağatay Akyol Arp Resitali, Nesibe Özgül Turgay Ansambl Konseri, udda Enver Mete Aslan ve klasik gitarda Ricardo Moyano ile Tachuri Konseri, Ersoy Saklıca-Zafer Gökçer Şan-Piyano İkilisi, Aydın Yavaş, Mihail Chumburidze, Melis Naz Ünver ile Aydın Yavaş Pan Trio ve Karaağaç Trio Konserleri. Festivalin Avrupa ayağında ise bu yıl önceki yıllarda Festivalde çok beğeni kazanan ve Afyonlu izleyicilerin yakından tanıdığı Prag’dan bir oda müziği grubunun konseri var: Fama Q Yaylı Çalgılar Dörtlüsü. Festivalin kapanış konserinde ise önemli bir piyanist veülkemizde öğretim görevlisi olarak çok sayıda müzisyen yetiştiren bir sanatçı olan Hyun Sook Tekin’in Piyano Resitali yer alacak.

Festivale özel etkileyici bir karikatür sergisi ve sürpriz Festival afişleri!

Türk karikatürünün keskin zeka, mizah ve yetenekleriyle öne çıkan farklı kuşaklardan dört karikatüristi bu kez Afyonkarahisar Festivalleri için özel olarak çizdi: Tan Oral, Ercan Akyol, Mustafa Bilgin ve AhmetYılmaz’dan benzersiz karikatürler NG Otel’deki karma sergiyle sanatseverlerle buluşacak.

Ve bir de sürpriz! Afyon doğumlu ünlü ressamTusuf Taktak Festival için özel olarak fırçasını eline aldı ve bir resim yaptı. Merak edenler bu yılki Klasik Müzik ve Caz Festivalleri’nin afiş ve broşürlerine biraz daha dikkatli baksın, çünkü kapaktaTaktak’ın elinden çıkma bu özgün sanat yapıtları yer alıyor.

Afyonkarahisar Caz ve Klasik Müzik Festivalleri, bu yıl kurumsallaşma adına da önemli bir adım attı ve dernekleşti. Bunu yaparken en büyük gurur kaynağı ise, yirmi yıldır şehrin okul çağındaki binlerce çocuğuna sanat ve müzikle ulaşarak yaptığı yatırımın meyvelerini toplayarak bu kurumsallaşmayı gerçekleştirmesi oldu: Hüseyin Başkadem Başkanlığı’nda kurulan Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, işte 20 yıldır sanatçılarla birlikte sürekli ziyaret edilen o okullardan yetişen sanat ve müzik aşığı gençlerden oluşuyor. Festivalin eğitim ayağının en büyük amacı da böylelikle gerçekleşmiş oldu ve Afyon’da genç kuşak Festivali’ne sahip çıkarak onu devralma yolunda büyük bir adım attı.

Bu yıl önemli bir destekde bu kez yerel bazda çok önemli bir kurumdan geldi. Medya alanındaki bu destek bu yıl RATEM’den, yani Türkiye Radyo ve Televizyoncular Birliği’nden sağlandı. RATEM 900 radyo ve 495 televizyon ile reklam, haber ve görüntülerini yayınlayarak Festivale sponsor oldu ve yapılan işin sürdürülebilmesi ve daha da geliştirilebilmesi adına çaba sarfeden Festival destekçilerinden biri haline geldi.

Okul söyleşileriyle Afyonkarahisar okullarına on-line sanatçı çıkarması…

Festivalin en fazla sevilen olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcilerini ağırlama heyecanı devam ediyor. Bu yıla özel durum nedeniyle bir farkla: Bu yıl söyleşi bölümüne katılacak değerli sanat ve kültür insanlarının ilk kez Afyonlu öğrenciler için yaptıkları kayıtlara herkes on-line ulaşabilecek. Bu yılki Klasik Müzik Festivali için özel söyleşi konukları şöyle sıralanıyor; Ahmet ÖRS – Gazeteci, YemekYazarı; Metin CELAL – Yazar, Kitap Eleştirmeni; Feridun ANDAÇ – Yazar, Editör, Eleştirmen; Çağatay AKYOL – Arp İcracısı; Yusuf TAKTAK – Ressam; Ersoy SAKLICA – Şan Sanatçısı; Orhan Cem ÇETİN – Fotoğraf Sanatçısı; Ahmet ÜMİT – Yazar ve Günay TUZKAYA – Pianist.

İki Şehrin Hikayesi: Prag-Afyon müzik dostluğu da 15. yılına geldi

Klasik Müzik Festivali 19. yılına gelirken, Prag-Afyon şehirleri arasındaki müzik dostluğunun da 15. yılı kutlanıyor. Festival, bu yıl da Çek sanatçıların geçtiğimiz yıllardaki muhteşem performanslarından online olarak yayıynlanacak bölümlerle bu dostluğu yaşatmanın bir yolunu yine buldu.

Festivalin arkasındaki önemli kurumlar ve katkı sağlayanlar

Bu yıl da Festivalin zorlanarak da olsa gerçekleşmesini sağlayan kurumlar, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği ve Belediyesi her zaman olduğu gibi Festivalin en önemli hamileri olarak ayakta kalmasına büyük katkı sağladılar.

Son yıllarda Festival için çok değerli katkılarıyla öne çıkan bir kuruluş; NG Afyon HotelAfyon’un ve bulunduğu bölgenin değerlerine sahip çıkarak, gelişimine katkı sağlayan NG Afyon Hotel, Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin son altı yılındaki en büyük destekçisi. NG Hotel, Festivale konaklama sponsoru olup kucak açarak şehrin kültür-sanat yaşamında da uluslararası bir festivale ev sahipliği yaparak öncülük ediyor. Festival, Oruçoğlu, Korel ve Anemon Otelleri’nin geçmiş dönemlerdeki destekleri de gözönüne alındığında, konaklama ve mekan desteği bakımından her zaman şanslıydı…

Festivalin yerel sponsorları da artık klasikleşmiş isimler olan Afyon’un markaları: Parkhayat Sağlık Grubu, Nur Lokantası, Genhan, Özer Band, Öztürk Şekerleme, AFSAYAD ve TED Afyon Koleji. Kültür sponsorları ise, Cumhuriyet Sucukları, Aydın Boru Endüstrisi, MAS, A4 Ofset. Basın desteğinde ise ulusal ve yerel medya kuruluşları Cumhuriyet, Hürriyet, NTV, Dünya, Fotoğraf Dergisi, Pozitif Live, Odak, Kocatepe, Afyon Haber, Haber 272, KanalAfyon, AfyonGün FM ve CafeLife yer alıyor.

Festival aşağıdakilinklerden online olarakizlenebilecek:

NG Afyon Web Sitesi

AfyonKlasikMüzikveCazDerneği Web Sitesi

KanalAfyon Web TV

AfyonkarahisarTicaretveSanayiOdası Web Sitesi

AfyonFestivaliSponsorları

ParkhayatHastaneleri

Facebook: @afyonklasikmuzikvecazdernegi

Instagram: @afyonklasikmuzikfestivali

Twitter: @AfyonCaz

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz