Ana sayfa YAŞAM Kızılay’dan bağışçılarına madalya

Kızılay’dan bağışçılarına madalya

0

Türk Kızılayı Afyon Kan Merkezi, 14 Haziran “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle kan bağışlayarak hayat kurtaranlara madalya verdi.

Güvenli kana ihtiyacın önemini vurgulamak, mevcut ve potansiyel bağışçıları düzenli, gönüllü kan bağışlamaya teşvik etmek amacıyla her yıl kutlanan “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” için Türk Kızılay’ı, kan bağışçılarını bir araya getirdi. Bir otelde yapılan madalya törenine Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Rektör Mustafa Solak, Afyon Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman ve davetliler katıldı.

Bir bağış 3 hayat
Düzenlenen gecede güvenli kanın sürekli ihtiyaç olduğunu belirten Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman, “Siz değerli kan bağışçılarımızın verdiği her ünite kan 3 kişinin yaşama tutunmasını sağlıyor. Bronz madalya alan bir bağışçımız en az 10 kez kan vermiştir. Bu 10 ünite kan 30 hayat kurtardığı anlamına geliyor. Kan bağışı en değerli bağıştır” diye konuştu.

Afyona yeni atanan Vali Aziz Yıldırım, 35 kez bağış yaparak altın madalya almaya hak kazanan 2 kişiye madalyalarını verdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise 25 kez kan bağışında bulunarak gümüş madalya alan 3 kişiye madalyalarını verdi. 10 kez kan bağışında bulunan yaklaşık 95 kişiye ise bronz madalyaları verildi. Bronz madalya alanlar arasında gazeteci Ömer Mazi ve İsmail Akar’da vardı.

Biz gazetecilerde toplumun bir parçasıyız, gazeteci olmamız nedeniyle tanınırlığımız nedeniyle topluma örnek olması gerekenlerdeniz diyen Cafelife Genel Yayın Yönetmeni Ömer Mazi, “Gazeteciler toplumun aynasıdır. Şehri yöneten yerel yöneticiler kadar bilinen ve takip edilen insanlarız. Bizde kan bağışına destek olarak her 3 ayda bir gidip kan bağışında bulunuyoruz. Kan bağışlamanın iki önemli yanı var. Bir verdiğiniz her bir ünite kan 3 kişiye yaşam oluyor, iki daha sağlıklı yaşamanız için verdiğiniz kandan sonra vücut yeni kan üreterek daha sağlıklı oluyorsunuz” dedi.

Bronz madalya alan Ömer Mazi, “Bu gece iki kez madalya alan tek kişi ben oldum. Birincisi kendi adıma, ikincisi gazeteci dostum İsmail Akar adına bronz madalya aldım. İki gazetecinin birden burada madalya alması beni gururlandırdı. Bu güne kadar İsmail Akar’da bende birçok ödül aldık. Ama hiçbir bu kadar kıymetli ve anlamlı değil. Benim verdiğimiz kanlar şuan 30 insanın damarlarında dolaşıyor. 30 insanı yaşama başladı. Bundan daha kıymetli ne olabilir ki?” dedi.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz