Ana sayfa AFYONKARAHİSAR KİLO ALDIK

KİLO ALDIK

0

Hareketsizlik yüzünden alınan kilolar yağ olarak depolanıyor, metabolizmada değişiklikler meydana geliyor; bağışıklık sisteminden ruh halinize kadar vücudunuzda birçok sistem etkileniyor Pandemi sürecinin hayatınızın birçok alanında değişikliğe sebep olduğu bir gerçek. Tam kapanma kararıyla da etkilerini göstermeye devam ediyor. Geçen son bir yıla
baktığımızda pandemi sürecinin en büyük getirilerinden biri de tartıdaki rakamlar gibi görünüyor! Gerek çevremden gerekse danışanlarımdan gelen geri dönüşler, birçok bireyin bu süreçte kilo aldığını gösteriyor. Öyle ki Ipsos’un Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması verilerine göre, ülkemizde halkın yüzde 60’ı salgının başından bu yana kilo almış durumda. Kilo verenlerin oranı yüzde 12 iken son bir yılda kilo alanlardaki ortalama artış yüzde 6.6. Türkiye ortalaması şeklinde bakıldığında ise bir yılda 3.26 kilo alındığı belirtiliyor.
Burada en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri yaşam tarzı alışkanlıklarınızı gözden geçirmek. Elbette pandemi süreci beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmiş ve bu durum beden ağırlığına yansımış olabilir ama bir diğer yandan bu sürecin hareketsizliği de tetiklediğini unutmayalım. Hareketsiz bir yaşam tarzı yüzünden alınan kilolar yağ olarak depolanıyor, metabolizmada değişiklikler meydana geliyor; bağışıklık sisteminiz, bağırsak mikrobiyatanızdan ruh halinize kadar vücudunuzda birçok sistem etkileniyor.
Orta yaşta beslenme ve egzersiz kalbi koruyor
Yapılan çalışmalara göre, orta yaşlı yetişkinler için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme, yaşamın ilerleyen dönemlerinde optimal kardiyometabolik sağlığa ulaşmada önemli rol oynuyor.

Yasaklar size engel olmasın
Diyetin en iyi yol arkadaşının egzersiz olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur. Fiziksel aktivite konusunda Dünya Sağlık Örgütü 18 ile 64 yaş arasındaki yetişkinlerin her hafta en az 150 dakika orta düzeyde veya en az 75 dakika şiddetli
egzersiz yapmasını öneriyor. Bu sene koronavirüs sebebiyle bir de tam kapanma gelince iftar sonrası hareket alanınız kısıtlansa da, bu size engel olmasın. Çünkü hareket etmek için fırsat yaratmak çok kolay. Evde internet üzerinden yapabilecek egzersiz programlarına göz atabilir, hiç değilse evin içinde küçük ve tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa iftardan 1-1 buçuk saat sonra hafif yoğunluklu egzersizler yapmanızı önerebilirim, ama çok yoğun egzersizlerden kaçınmanızda fayda var. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen önce hekiminize danışmayı unutmayın.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz