Ana sayfa AFYONKARAHİSAR KAVURMA MI CİĞER Mİ ???

KAVURMA MI CİĞER Mİ ???

0

GÜZELAVRAT OTUNU AYIRT EDEMEYEN ŞEHİRLİ NEYSE DE KAVURMAYLA CİĞERİ AYIRT EDEMEYEN AŞÇILIK ÖĞRENCİLERİ NE OLACAK?

Tarihiyle yürekleri kabartan, maneviyatıyla ruhu huzura kavuşturan şehrin adıdır Afyonkarahisar. Termal sularıyla şifa saçan, eşsiz lezzetleriyle dillere destandır bu şehir.

Kültür mirası nesiller boyu taşınmış ve her bölgesi unutulmaz tatlarıyla ün salmıştır. Hal böyle olunca da “Gastronomi Şehri” unvanını almak kaçınılmaz olmuştur. Unvanına yaraşır etkinlikler, tanıtımlar ülkenin her yerinde yapılır hale gelmiştir. Afyonkarahisar Valisi Sayın Gökmen Çiçek’in ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Mehmet Zeybek’in önderliğinde bu lezzetlerin ünü ülke sınırlarını da aşmıştır. 14-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen “Gastro Afyon”Etkinliğiyle de bu unvan gururla taçlandırılmıştır.

Kurumların, kuruluşların, firmaların, organizasyonların katılımlarıyla şenlik havasıyla başlayan etkinlikler hız kesmeden devam etmiştir. Katılımcılar Afyonkarahisar’ın dillere destan lezzetlerini tadarken mideler bayram etmiştir.

Yıllarını mutfak sanatlarına vermiş ustalar becerileriyle, tecrübeleriyle ve etkinlikleriyle organizasyona renk katarak, başrolü üstlenmişlerdir. Bir de etkinliğe katılım sağlayan aşçılık ve gastronomi bölümü öğrencileri olmuştur.

Afyonkarahisar Valiliği ve Belediyesi katkılarıyla Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği’nin yemek dağıtım organizasyonunda aktif olarak görev aldım ve katılımcılara ikram aşamasında ilginç diyaloglara da şahitlik ettim.

Menü Afyonkarahisar’ın geleneksel tatlarından oluşan havuçlu pilav, kavurma, bamya ve irmik helvasından oluşmaktaydı. Her biri birbirinden lezzetli yemekler şehir dışından katılım sağlayan şeflerden tam not aldı. Etkinliğe katılım sağlayan aşçılık öğrencilerinin bir kısmı ise ne yazık ki bu yemeklerin tanımlamasına bile oldukça uzaktı.

Kavurma eti “ciğer” olarak tanımlayan, taneleri anlaşılır olan bamyaya “sulu çorba işte” ismini yakıştıran aşçılık öğrencileri gerçekten yürekleri sızlattı. İrmik helvası yorumlarından söz etmiyorum bile.

Kış sebzesi olan ıspanağın içindeki güzelavrat otunu ayırt edemeyen şehir insanının zehirlenme haberlerini izledikçe üzülüyor insan.

Ancak ciğerle kavurma eti ayırt edemeyen aşçılık öğrencilerinin varlığını bilmek bile içler acısı…

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz