Ana sayfa AFYONKARAHİSAR HPV – Genital Siğil Tedavisi

HPV – Genital Siğil Tedavisi

273
0

Genital siğiller hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülebilir. Bu siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun belirtisi olarak, genital bölgede oluşurlar. HPV (Human PapillomaVirus) insanlarda görülen papilloma virüsünün kısaltılmasından oluşur.  HPV virüsünün bilinen 200’den fazla çeşidi vardır. Bunlardan 40 tanesi ise, genital bölgede siğillere neden olur.

Yazımızın devamında HPV ve genital siğil tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

HPV Virüsü – Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller, düz veya çıkıntılı yapıda olabilen, deriden kabarık lezyonlara verilen isimdir. “Kondillomaakümünata” adıyla da bilinir. Papilloma virüsünün insanlarda görülebilen hâli olan HPV virüsü nedeniyle, genital bölgede oluşurlar. Genital bölgenin herhangi bir yerinde görülebilen bu siğiller, tek tek veya küme şeklinde olabilirler. HPV virüsüne bağlı enfeksiyon ile ortaya çıkan siğiller vulva, vajen ve makat etrafında oluşabilir. Bunun yanı sıra, vajen içinde veya rahim ağzında da görülebilir. Siğiller beyaz, kahverengi veya gri renkte olabilir.

Genital virüsler hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülebilir. Ancak kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Genç, cinsel olarak aktif kadınlar arasında HPV virüsü görülme sıklığı yaklaşık %80’dir. Hastalar genellikle, genital bölgenin dış yüzeyinde oluşan siğilleri fark ederek doktora başvururlar. Ancak, vajina içerisinde ve rahim ağzında oluşan siğiller, hasta tarafından fark edilemeyebilir. Bu noktada, rahim ağzında oluştuğu tespit edilemeyen lezyonların, hücresel çoğalması tehlikesi söz konusudur. Oluşan lezyonların tespit ve tedavisinin gecikmesi durumunda, rahim ağzı kanseri riski oluşabilir. Bu nedenle düzenli uygulanan HPV testi için jinekolojik muayeneye başvurmak, kadın sağlığı açısından çok önemlidir.

HPV ve Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenlerden biridir. Virüs, cinsel birleşme sırasında, ten teması ile partnerler arasında geçiş sağlar. HPV enfeksiyonunun cinsel birliktelik esnasında, bulaş  riski %60’tır. Ancak, enfekte olan tüm bireylerde siğil oluşumu görülmeyebilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, virüsün bulaşma riskini artırır.

HPV – Genital Siğil Nedenleri Nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki

Farklı partnerlerle, sık sık cinsel birliktelik

Erken yaşlarda yaşanan cinsel birliktelikler

Fazla sayıda cinsel partnere sahip olmak gibi nedenlerle HPV virüsü bulaşabilir ve kişilerde genital siğiller meydana getirebilir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsünün başlıca belirtisi; genital bölgede oluşan siğillerdir. Ayrıca, bazı durumlarda, genital bölgede renk değişimleri de görülebilmektedir.

HPV virüsü, genital bölgede hücresel çoğalmalara sebep olabilir. Oral, anal ve vajinal ilişki ile bulaşma olasılığı vardır. Bu nedenle, bel altındaki farklı bölgelerde kansere neden olabilir. Anal ilişki ile bulaşarak, rektum kanserine yol açabilir. Kadınlarda, vulva ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Ancak, düzenli jinekolojik kontrol ile kanser öncüsü lezyonlar tespit edilerek, kansere sebebiyet vermeden tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, HPV’nin her durumda kansere yol açmayacağı da unutulmamalıdır. HPV, insanlarda 200’den fazla çeşidi görülebilen bir virüstür. HPV 16-18 olarak isimlendirilen tiplerinin, kanser öncüsü lezyonlara ve kansere sebebiyet verme olasılığı daha yüksektir.

HPV – Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV’den korunmak için başlıca yol, aşı uygulamasıdır. HPV aşısının 3 farklı tipi bulunmaktadır. Aşı uygulaması, içerdiği HPV tiplerine bağlı olarak, siğil ve kansere yönelik koruma sağlamaktadır. HPV aşısı, 9-26 yaş aralığındaki çocuk ve erişkinlere yapılabilir. Daha önce HPV enfeksiyonu geçirmemiş, 24-45 yaş arasındaki kadınlarda da aşı uygulanabilmektedir.

HPV aşısı, HPV virüsü ve virüse bağlı olarak oluşan genital siğillerde önleyici bir uygulamadır. Genital siğillerin tedavisinde ise genellikle yakma – dondurma işlemleri yapılmaktadır. Genital siğillerin ortadan kaldırılmasında uygulanan başlıca yöntemler;

Kremler yardımıyla siğil dokusunun ortadan yok edilmesi

Kriyoterapi ile siğilin sıvı nitrojen püskürtülerek dondurulması

Siğillerin, bulundukları bölgeler uyuşturulduktan sonra siğillerin elektrik akımıyla yakılması

Cerrahi ile siğillerin temizlenmesi

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz