Ana sayfa PORTRE Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır Azize Yaşar

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır Azize Yaşar

0

Afyonkarahisar’da bu senenin ‘Aile Yılı’ olması nedeniyle birkaç seçilmiş ve atanmış kişiye aile röportajı, ev röportajı yapalım teklifinde bulunduk ama hala olumlu bir cevap gelmedi. Bizde Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanları arasında yer alan bir siyasetçiyi eşinden ve ailesinden diledik. CAFELIFE Azize Yaşar’ın evine konuk oldu.

Sandıklı’dan 60 yıl önce okumak için Ankara Yenimahalle’ye taşınan Ahmet ve Fethi Yaşar’ın filmlere konu olacak yaşam hikayesi başarılarla dolu. Evlere tüp dağıtarak başladıkları iş hayatında tekstil fabrikası ve 5 yıldızlı zincir oteller sahibi oldular. İki kardeşten küçük olan Fethi Yaşar aynı zamanda siyasete atıldı. Hem iş dünyasında hem de siyasette zirveye çıkan bu Fethi Yaşar’ın en büyük sırrı eşi Azize Yaşar.

Fethi Yaşar nasıl bir baba?

Azize Yaşar, Fethi Bey, çocuklarına düşkün bir babadır. İş ve siyasi hayatı nedeniyle çocuklarının yanında çok fazla bulunamamış olmasına rağmen onlara karşı sevgi ve kişiliklerinin gelişimine yönelik eğitim vermeyi asla ihtimal etmemiştir. İki oğlumuz da babalarına karşı büyük bir saygı duyarlar ve alacakları büyük kararlarda babalarının fikrini alırlar. Yani aralarında hem büyük bir saygı hem de bir arkadaşlık duygusu vardır. Tabii bu diyaloğun oluşmasında Fethi Bey ile aramızdaki iş bölümünün de büyük katkısı oldu. Fethi Bey yoğun çalışma temposunda iken ben de çocuklarımıza babalarının eksikliğini hissettirmemeye çalıştım.

Sizin için baba Fethi Yaşar nasıl biri?

Oğlu Bülent Yaşar, Babamla aramızda saygı ve sevgiye dayalı bir ilişki var. Biz küçüklüğümüzden itibaren babamızın ahlaki değerleri ile büyütüldük tabii annem de babam ile aramızdaki ilişkiyi düzene koyardı. Babamın bize öğrettiği ilk nasihat çalışmak ve mütevazı olmakla ilgiliydi. Babam bize alın terini, emek olmadan ödül olmayacağını, dürüstlüğü öğretti. Ticaret ile uğraşan babamdan bu ahlaki değerleri öğrenirken bir yandan da siyaset ile uğraştığı için memleket meselelerine karşı hassas olmayı öğrendik. Ülkesini, milletini sevmeyi, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini aldık. Tanıyanları tarafından emin bir insan olması münasebetiyle saygı gören babam uzlaşmacı, anlayışlı ve hakkaniyetli bir insan olması münasebetiyle dargın, anlaşmazlığa düşmüş insanları barıştırırdı. Biz de aynı yoldan gitmeye çalışıyoruz. Başımız her sıkıştığında ya da bir karar alacağımız zaman mutlaka babamın fikrini alırız. Onunla ve yaptıkları ile gurur duyuyorum.

Bu kadar yoğun çalışan biri nasıl bir eş?

Azize Yaşar, Fethi Bey, aile yaşamına büyük önem verir. Aile içi münasebetlerde geleneklerimize, örf ve adetlerimize büyük önem verir. Bayramlar ve özel günlerimizde bir arada olmayı çok önemser. Evin yönetimini bana bırakır. Ev hayatını çok sever. Fethi Bey işi biter bitmez eve gelir ve genellikle akşam yemeklerini mutlaka evde benimle birlikte yer. Fethi Bey ile 46 yıldır evliyiz. Kendisi sağ olsun iyi bir eş ve iyi bir aile babasıdır.

Özel hayatında neler yaparlar?

Azize Yaşar, Fethi Bey’in Belediye Başkanlığı vaktinin büyük bir kısmını alıyor. Geriye kalan zamanlarda ise mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirmeye ve şehir dışında yaşayan çocuklarımızla, torunlarımızla birlikte olmaya özen gösteriyoruz. Bazen torunlarımız da ziyaretimize geliyor. Torunlarımız ile vakit geçiriyoruz. Fethi Bey dostluğa ve vefaya büyük önem verir. Günümüzde pek de yaşanmayan komşuluk ilişkilerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Ayrıca yıllardır süren dostluk ve arkadaşlarımızla görüşüyoruz.

Nasıl tanıştınız?

Azize Yaşar, Eşim ile biz akrabayız bu nedenle de birbirimizi tanırdık zaten. Ailedeki ilk ve tek akraba evliliği bizimki. Ancak şükürler olsun mutlu ve huzurlu bir evliliğimiz oldu. Fethi Bey bana saygı ve sevgide kusur etmedi tabii bende ona. Şimdiki evliliklere baktığımda üzülüyorum. Çiftler evliliğin sürmesi için çaba göstermiyor, her şey hazır önlerinde olsun istiyorlar. Birlikte bir yol arkadaşlığını ve üstlerine düşen vazifeleri yapmak istemiyorlar. Evlilik birlikte yol almak karşılıklı saygı ve sevgiden geçer. Emek ister. Bunlar olduktan sonra zaten bir evliliğin huzurlu ve mutlu olmaması için bir sebep yoktur. Fethi Bey de Belediye Başkanı olarak bugüne kadar binlerce nikâh kıydı ve nikâh kıyarken hep bu yönde nasihatler verir. Evliliğin kutsallığına inanır.

Evlilik olayını birde Fethi Yaşar başkandan dinlemek istiyoruz.

Fethi Yaşar, Bizim ailede tek yakın evlenen benim. Benim bir ortanca amcam vardı. Babamın büyüğü o ilk ölen amcamın bir oğlu vardı. Bir kız bir oğlu var. İlla Azize’yi benimle evlendirmek istiyor. Beni de çok sever. Uzun yıllar çocuğu olmadı, ikinci evliliğinden 2 çocuğu oldu. Yıllarca kendi çocuğu gibi bizi sevdiği için benimle evlendirmek istedi.

Babam itiraz etmedi. Ama bakın babamın ne kadar ileri görüşlü bir adam olduğuna tanık olacaksınız. Babam akraba evliği olacak diye bizi Afyon’a göndererek kan testi yaptırdı. Bunların doğacak çocuklarında bir hastalık sakatlık olmasın diye. Kan testi yaptırdı. Düşünün bugün zorunlu olan şeyi babam o zaman düşündü yıl 1971. Allah’a şükür bir rahatsızlık olmadı. Ben amcamın oğlunun kızını aldım. Bizim aileden benim dışımda aileden yakın evlilik olmadı. Bunun çok büyük sakıncaları var. İlk çocuğum öldü ama başka bir olaydan.

İlk çocuğunuza hamile kaldığınızda neler yaşadınız, Fethi Beye nasıl haber verdiniz?

Azize Yaşar, Ankara’daydık ve Fethi Bey ticaret ile uğraşıyordu. Şüphelenince doktora gittik ve orada kızımız olacağını öğrendik. Fethi Bey kız çocuklarını çok sevdiği için çok mutlu oldu. Havalara uçtu. O güne kadar onu hiç böyle mutlu görmemiştim. Ancak kızımız doğduktan 6 ay sonra vefat etti. Bu nedenle de en çok üzüldüğümüz olay bu oldu. Ardından oğullarımız Bülent ve Mehmet doğarak bu üzüntümüzü hafifletti.

İlk sevgililer gününde nasıl bir hediye aldı?

Azize Yaşar, Biz uzun yıllar önce evlendiğimiz için sevgililer günü gibi bir farkındalığımız yok. Sevgililer Günü son yıllarda ortaya çıkan bir gün. Bizler evlilik yıl dönümleri ve bayramlarda hediyeleşen bir nesiliz. Kaldı ki çiftler arasında hediyeleşmek özel günlere bağlı değildir diye düşünüyorum.

Her sabah Fethi Yaşar Başkan evden çıkarken ne yaparsınız?

Azize Yaşar, Bir kere mutlaka birlikte kahvaltı yaparız. Bu bizim aile geleneğimiz. Kesinlikle ne ben onu kahvaltı yapmadan göndermem. Kahvaltı yapıldıktan sonra o gün ne giyeceğini birlikte seçeriz. Takım elbisesi, gömlek ve kravat uyumu çok önemli. Fethi Beyi kendi ellerimle giydiririm. Aracına kadar birlikte gideriz ve yolcu ederim.

Fethi Yaşar Kimdir

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar 1949 yılında Afyon’un Sandıklı ilçesine bağlı Kınık köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra Abisi Ahmet Yaşar’ın Ankara’da Hukuk Fakültesini kazanması üzerine babası iki kardeş için Ankara Yenimahalle’de bir ev tuttu. Lise eğitiminden sonra çocuk yaşta ticarete atıldı. Ailesi ile birlikte Yenimahalle ve Siteler de başlattığı ticaret hayatına ülkemiz ekonomisinin ana sektörlerinden biri olan Tekstil ve Turizm alanlarına yatırım yaparak devam ediyor. Şu an tam entegre döşemelik ve perdelik kumaş üreten Prestige Mensucat AŞ’nin ve 4000 yatak kapasiteye ulaşan Yaşar Turizm AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığını yürütmekte.

Siyasete olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Babası uzun yıllar Sandıklı’da CHP yöneticiliği yaptı. Fethi Yaşar 1966 yılında CHP Yenimahalle Gençlik Kollarına girdi. Sonraki yıllarda Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Sekreterliği, 1990 sonrasında SHP döneminde 3 dönem kurultay delegeliği yaptı. CHP’nin yeniden açılmasından itibaren 1999 seçimlerinden sonraya kadar 3 dönem Yenimahalle İlçe Başkanlığı görevini sürdürdü. 2000 yılının sonlarında İlçe Başkanlığı görevini Genel Başkan Deniz Baykal ve Genel Sekreter Önder Sav ile görüşerek bıraktı.

Fethi Yaşar 2004 seçimlerinden bu yana Yenimahalle ve Büyükşehir Meclis Üyeliği yapıyor. 2009 seçimlerinde ise Yeni Mahalle Belediye Başkanı oldu, 30 Mart 2014 seçimlerinde ikinci kez, 31 Mart 2019 seçimlerinde üçüncü kez belediye başkanı seçildi. Evli ve 2 erkek çocuk ve üç torunu var.    

Doğduğum evi torunlarıma gösterdim

Ben doğduğum yerleri asla unutmadım. Her yıl mutlaka en az bir kere giderim. Bakıyorum bazen çevreme insanlar doğdukları yerleri anmaktan kaçınıyor, saklıyor. Sanki utanılacak bir şeymiş gibi. Ben her zaman Afyon’un Sandıklı ilçesi Kınık köyünde doğduğumu gururla söyledim. Bırakın beni çocuklarım ve hatta torunlarıma bile sorsanız Sandıklı Kınıklıyız derler. Onları da alıp doğduğum köye götürdüm. İşte ben bu evde doğdum dedim. Bulundukları yere nereden geldiklerini unutmasınlar. Varlık neyse yokluğunda olduğunu bilsinler.

Sandıklı’ya çok farklı bir otel yapılacak

Biz ne yaparsak yapalım Afyon’a ve Sandıklı’ya küsemiyoruz, kızamıyoruz, uzak duramıyoruz. Belki insanlara kızarız ama şehre asla. 1985’li yıllardan beri turizmle uğraşıyoruz. Bizim iki ana işimiz var biri tekstil diğeri turizm. O nedenle Sandıklı’da çok farklı bir otel yapacağız. Sandıklı’da sıcak suyu çıkardık yer düzenlemesi başladı. Çamların arasında 47.500 metre kare bir arazimiz var. Çok farklı bir termal otel yapacağız. Bütün diğer yerlerde kazandığımızı Sandıklı’da düzgün bir tesis yapacağız. Keşke Afyon içindeki yeri verselerdi o zaman imkanımız da daha iyiydi. Çok başka bir otelcilik yapacaktık. Neyse kısmet böyleymiş. Ama otelcilik bizim işimiz çok farklı ve değişik bir otel olacak. Şu anda zaten alan düzenlemeleri de başladı. CAFELIFE ÖZEL RÖPORTAJ

  

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz