Ana sayfa AFYONKARAHİSAR HAKKIN YARATTIĞI HER ŞEY YERLİ YERİNDE

HAKKIN YARATTIĞI HER ŞEY YERLİ YERİNDE

223
0

Kadın hakları, erkeğin sahip olabildiği tüm sosyal, ekonomik, siyasi ve yasal haklara kadının da eşit olarak sahip olma hakkıdır. Özetle cinsiyet eşitliği diyebiliriz. Mustafa Kemal Atatürk “Kadınlarını geri bırakan toplum geride kalmaya mahkumdur” düşüncesiyle çağdaş bir hukuk devleti olma yolunda kadına eşit haklar kazandırma yolunu açmıştır.

Kadının insan hakkı olarak var olma, kendini ifade edebilme, işini ve eşini seçebilme ya da seçmeme, kendi iradesiyle kararlarını alabilme, mirastan eşit pay alma, kendi bedeni üzerinde kendi karar verme, eğitim gibi pek çok konudagünümüzde hala kadın haklarından  söz ediyoruz;

Şiddet gören, her türlü hak ihlaline uğrayan kadınlardan bahseden haberler sürekli gündemde. Fiziksel ve psikolojik şiddetin tırmandığını görüyoruz. Bu durum kadınla birlikte tüm aileyi ve sonuç olarak toplumu olumsuz etkiliyor. Suçluların cezalandırılmaları, cezalarının artırılması toplum vicdanını bir nebze rahatlatsa da en önemlisi kadının şiddet görmemesi, temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmaması.

Kadının hak ihlali ve şiddete maruz kalmasında ataerkil bir toplum olan ülkemizde erkekler kadar kadının payını da gündeme getirmeliyiz.Erkek çocuğu büyütüp eğiten anneler, büyükanneler.Toplumun çekirdeği olan aile içinde kadına saygıyı öğrenerek büyümeli erkek çocuk. Bir insan hakkı olarak var olan ve yasalarla güvence altına alınmış olan tüm kadın haklarının teslim edilmesinde erkeklerin bilinçlenmesi yanı sıra kadınların da hem haklarının farkında olması hem de bilinçli ya da bilinçsiz hemcinslerine uyguladıkları davranışlarına dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir toplum olmak için kadın ve erkek olarak birbirimizin hakkına saygı göstermeliyiz.

Sevginin dili anlaşılsa, kimse kimseye zarar vermez. Yaradılanı sevmek değil mi işin özü, yaradandan dolayı; kadını, erkeği, çocuğu, dünyayı paylaştığımız hayvanları, bitkileri. Seven hak yemez, engellemez. Sevgi ve saygı çoğaldıkça dünya güzelleşir, kadınıyla erkeğiyle daha yaşanır bir hale gelir.

Hacı Bektaşi Veli:

“Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde

Hakkın yarattığı herşey yerli yerinde

Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok

Noksanlık, eksiklik senin görüşlerinde” demiş, ne güzel demiş pîr.

Kadınlar erkeklerden daha fazla hak sahibi olmak istemiyor. Var olan haklarının eşit olarak teslim edilmesini, saygı duyulmasını istiyorlar.İnsan oldukları için ve bu hakların insan haklarının bir parçası olduğu için.  Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın sona ereceği bir farkındalık sürecini toplum olarak benimseyebilmek ve yılın her günününü bu bilinçle yaşamak dileğiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Esen kalınız.

R.  Gülenay Yalçınkaya

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz