Ana sayfa AFYONKARAHİSAR “Engellilerin ihtiyacı toplumsal hassasiyet”

“Engellilerin ihtiyacı toplumsal hassasiyet”

0

Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Hakan Erdoğan, her sağlıklı bireyin engelli adayı olduğunu hatırlatarak tüm engellilere karşı toplumsal hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi

Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı ve Karahisar Kalesi Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hakan Erdoğan, 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası nedeniyle açıklama yaptı.
“BASTON GÖRME ENGELLİLERİN ÖZGÜRLÜK SİMGESİ”
Her çağda, bağımsızlaşma ve özgürleşmenin çeşitli araçları olduğuna değinen Hakan Erdoğan, “Bütün çağlar boyunca baston da görme engellilerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır. Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin beyaz baston oluşunun öyküsü 20. yüzyılda başlar. 1921 yılında bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğrafçı, çevredeki insanların gözlerinin görmediğini anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931’de Fransız Körler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyayıp, beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır. Görme engellilerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar.” dedi.
“BEYAZ BASTONLULARLA EMPATİ İÇİNDE OLUNMALI”
Hiç unutulmaması gerekenin bir saniye içinde herkesin engelli olabileceği gerçeği olduğuna değinen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Temsilcisi olduğumuz güzel şehrimizin insanlarının bu gerçeği akıllarından çıkarmaması bu tür engel durumlarının olabileceği varsayımı ile yaşaması onların insani duygu ve davranışlarını arttırıp bilinçlendirirken bizlere de rahat yürüme alanını oluşturur. Beyaz bastonlu dostlarla empati içinde olunması ve yüreklerimizi birleştirmemiz gerektiğini ifade ediyorum. Tüm insanlığı el ele olmaya davet ediyorum. Birbirimizin yaşam ışığı olabiliriz. Ülkemizde 81 ilin görme engelli kardeşlerimize yaşam ışığı olması dileğiyle. Tüm görme engelli arkadaşlarımın 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftasını kutlar, sağlıklı günler dilerim.”

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz